Technologia druku Aniflo dla małych i średnich nakładów etykiet 
24 Aug 2018 11:29

Dostarczanie druku najwyższej jakości w zakresie dokładności odwzorowywania kolorów, rozdzielczości oraz pasowania, w sposób możliwie wydajny i szybki, to nadrzędna potrzeba współczesnych drukarzy, zwłaszcza w obliczu ich zmagań z presją cenową oraz popytem klientów na krótsze nakłady. 

Codimag – francuski producent maszyn do druku – stworzył hybrydowy proces druku pod nazwą Aniflo, który łączy wysoką jakość offsetu z prostotą i niezawodnością fleksografii. Ponadto oferuje wartość dodaną w postaci workflow dla przygotowalni, co zapewnia maksymalne skrócenie czasu przygotowania do druku. Rozwiązanie to pozwala także na opcjonalne uwzględnienie wielu możliwości uszlachetniania w linii, z automatycznym sterowaniem gwarantującym płynność produkcji i ograniczenie ingerencji operatorów w proces do minimum. Efektem jest osiągnięcie wydajnej produkcji dającej konkurencyjną przewagę w sektorze nisko- i średnionakładowego rynku etykiet. 

Moduł Aniflo wykorzystuje lepkie farby o konsystencji pasty (farby waterless) i wymaga jedynie czterech cylindrów w systemie farbowym: wałek rastrowy zapewnia transfer warstwy farby na gumowy wałek, który następnie przekazuje farbę na płytę, a ta z kolei na obciąg. Każdy wałek ma taką samą średnicę, co sprawia, że nie występuje efekt ducha. Zapewnia to spójność kolorów w poprzek i wzdłuż wstęgi. Dokładna, kontrolowana ilość farby trafia na płytę, a co za tym idzie i na podłoże na całej szerokości wstęgi, czego efektem jest uzyskanie zgodności kolorów na każdej etykiecie z nakładu. 

W zespole drukującym Aniflo farba jest przekazywana na tuleję rastrową z otwartej komory z dwoma listwami raklowymi: jedną służącą do usuwania nadmiaru farby, drugą zapobiegającą wyciekowi farby z komory. Tuleja rastrowa posiada wygrawerowane kanaliki zaprojektowane specjalnie z myślą o współdziałaniu z farbą o konsystencji pasty. Struktura kanalików została zaprojektowana do przenoszenia farb o dużej lepkości, a precyzyjny grawerunek umożliwia osiągnięcie wysokiej rozdzielczości na poziomie jakości offsetu. Istnieją cztery typy standardowych tulei rastrowych, z których każdy przyjmuje różną objętość farby, pozwalając na uzyskanie szerokiego zakresu poziomów intensywności. Tuleja rastrowa może być w prosty sposób montowana i wymieniana. 

Zmiana gęstości optycznej w oparciu o zmianę temperatury farby

Opanowanie tego procesu wymaga stosunkowo niewielkich nakładów w zakresie poszerzenia umiejętności – zwłaszcza dla tych, którzy działają w branży fleksograficznej. Wysoki poziom automatyzacji oraz niewielka liczba ruchomych części oznaczają, że manualna obsługa w trakcie druku ogranicza się głównie do kontroli temperatury.

Autorski system sterowania temperaturą farby umożliwia operatorowi maszyny regulowanie temperatury tulei rastrowej oraz – w efekcie – ilości dostarczonej farby. Lepkość farb spada wraz ze wzrostem temperatury: niższa temperatura oznacza cieńszą warstwę farby i mniej intensywną barwę, podczas gdy jej wyższy poziom i co za tym idzie grubsza warstwa farby zwiększa nasycenie barw. W efekcie odpada konieczność regulowania równowagi farba-woda oraz – w konsekwencji – nie ma potrzeby stosowania nafarbiania typowego dla druku offsetowego. 

Co więcej, ważną zaletą systemu Aniflo jest krótka ścieżka farbowa do podłoża dzięki zastosowaniu tylko czterech cylindrów w układzie drukowym. W rezultacie możliwe jest wprowadzanie szybkich zmian w intensywności barw na wydruku.

Obecnie dostępne są farby stosowane w technologii waterless offset, kompatybilne z lampami suszącymi LED-UV. Te z kolei charakteryzują się dłuższą żywotnością, ograniczają zużycie energii, eliminują emisję ozonu, skracają czas rozruchu oraz pozwalają na zastosowanie zarówno podłoży chłonnych, jak i niechłonnych. Ponadto farby pozostają odporne na kontakt ze światłem dziennym w warunkach produkcyjnych. 

Technologia semirotacyjna

Kolejnym powodem, który tłumaczy prostotę Aniflo oraz niskie koszty materiałów eksploatacyjnych, jest fakt oparcia go o technologię semirotacyjną, proces umożliwiający stosowanie tych samych wałków przy różnych raportach. Dzięki drukowi semirotacyjnemu przy zmianie formatu z jednego zlecenia na kolejne niezbędna jest jedynie zmiana płyty. Ruch wzdłużny wstęgi jest zapewniany przez napędy sterowane komputerowo, podczas gdy odpowiednie prowadzenie wstęgi na maszynie jest realizowane przez system podawania i odbierania wstęgi oraz przez dwa systemy wałków tańczących. Cylindry drukowe obracają się ze stałą prędkością. W chwili nakładania obrazu podłoże i cylindry drukowe mają taką samą prędkość. Po nałożeniu obrazu wstęga zwalnia, cofa się i przyspiesza ponownie, dzięki czemu można nałożyć kolejny obraz. Obwód cylindra drukowego jest większy niż format maksymalny, co pozwala na płynny ruch wsteczny wstęgi. Raporty pomiędzy 50 mm i 350 mm mogą być określone co 0,01 mm i zaprogramowane za pośrednictwem interfejsu HMI. 

Z PDF-a do druku w ciągu kilku minut

Ponieważ Aniflo zapewnia standardowo jakość HD, nie wymaga stosowania droższych płyt flekso oraz naświetlarek do płyt. Dzięki cyfrowemu workflow czas potrzebny od dostarczenia pliku PDF do uzyskania wydruku to mniej niż 30 minut. Zastosowanie płyt offsetowych sprawia, że bardziej opłacalne dla firmy jest pełne wdrożenie workflow dla przygotowalni we własnym zakładzie. Naświetlanie płyty gwarantujące jakość HD w technologii ctp trwa mniej niż 3 minuty. Co więcej, wielu dostawców sprzedaje płyty bezprocesowe, co skraca proces, jest bardziej ekologiczne i opłacalne.

Druk z rozszerzonym gamutem

Aniflo wykorzystuje to samo oprogramowanie do zarządzania kolorem co większość systemów druku cyfrowego, czyniąc pasowanie kolorów procesem prostym i bezbłędnym.

Istotnym punktem filozofii technologicznej Aniflo jest „druk rozszerzonym gamutem barw”. To odpowiednik druku cyfrowego z wykorzystaniem stałej palety barw, od czterech do siedmiu kolorów. Zamiast mieszania w kuchni farbowej, system cyfrowy maszyny odpowiednio dobiera składowe kolorów. W efekcie powstaje profil proofingowy w oparciu o fingerprint maszyny. Zapewnia on dokładne pasowanie większości kolorów spotowych oraz kolorów Pantone. Takie podejście gwarantuje znaczące oszczędności czasu, materiałów oraz logistyki. Wyraźnemu skróceniu ulega też czas narządu, ponieważ nie ma konieczności przygotowywania kolorów spotowych. Znika też potrzeba zmiany farb między zleceniami, dzięki czemu eliminujemy etap mycia. Inne oszczędności wynikające ze stosowania tej technologii to również: brak konieczności składowania resztek farbowych, niższe koszty magazynowe w efekcie braku farb spotowych, a także redukcja odpadów materiałowych dzięki niezmiennej spójności kolorystycznej. 

Technologia Aniflo jest dostępna wraz z oprogramowaniem do kolorów Esko Equinox, co jest kluczowym czynnikiem w zapewnianiu szerokiego gamutu barw oraz spójności kolorystycznej. Oprogramowanie konwertuje kolory występujące w grafice opakowań – w tym unikalne kolory marek – do standardowego CMYK-a oraz barw pomarańczowej, zielonej i fioletowej lub niebieskiej. Taka kombinacja zapewnia pokrycie do 90% skali barw Pantone. Wykorzystanie wyłącznie kolorów CMYK pozwala na pokrycie do 2/3 gamutu barw. Rozwiązania w oprogramowaniu umożliwiają operatorowi obserwowanie pełnego procesu tworzenia kolorów aż do osiągnięcia oczekiwanych wartości DeltaE. 

Dla zagwarantowania, że zostaną zaspokojone oczekiwania klienta zarówno co do druku, jak i zgodności z plikami PDF, istotne jest zastosowanie skalibrowanego systemu testowania kolorów w celu zasymulowania druku etykiet na maszynie, na której będzie drukowana dana praca.

Budowa modułowa z wieloma procesami

W celu zwiększenia możliwości produkcyjnych istnieje możliwość wyposażenia najnowszych maszyn drukujących w zespoły do uszlachetniania w linii, takie jak: rotacyjne lub płaskie foliowanie na gorąco, tłoczenie na płasko, a także sitodruk semirotacyjny lub druk cyfrowy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można zespół do sitodruku umieścić jako pierwszy w celu nadruku białej apli. To oznacza możliwość skonfigurowania przez producentów etykiet maszyny zgodnie z ich potrzebami oraz nadanie produktom atrakcyjnego wyglądu np. z wykorzystaniem lakierów metalicznych, wypukłych i błyszczących realizowanych w jednym przejściu.

System wałków tańczących na odwijaku i nawijaku gwarantuje kontrolę ruchu wstęgi podczas jej przejścia pomiędzy procesami semirotacyjnymi lub płaskimi. Wałek tańczący może podnosić się lub opadać kompensując różnice prędkości między poprzednim procesem druku a rolkami prowadzącymi wstęgę oraz informować o różnicach system sterowania maszyną drukującą. Zastosowanie wałka tańczącego dodatkowo skraca drogę wstęgi do nawijaka, redukując ryzyko zrywania materiału. 

Odpowiednia maszyna dla Twojego biznesu

Przy decydowaniu o szerokości druku, jak również wyborze metody uszlachetniania (w linii lub obok linii) istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Dostępne szerokości druku z wykorzystaniem technologii Aniflo to 340 mm oraz 420 mm. Druga z wymienionych opcji, wykorzystująca 19-calowe cylindry, to rozwiązanie gwarantujące najwyższą wydajność i maksymalne prędkości do 70 m/min oraz ponad 1700 m2/h.

Na wybór opcji uszlachetniania wpływają z reguły wymagania obsługiwanych rynków, rodzaje innych maszyn pracujących w drukarni, a także ilość dostępnego miejsca. Mówiąc ogólnie, najbardziej efektywną metodą uszlachetniania etykiet, która pozwala osiągnąć największe korzyści w zakresie oszczędności czasu, jest konfiguracja w linii. 

Ma to szczególne zastosowanie w przypadku obróbki etykiet o wysokiej jakości, takich jak etykiety na butelki do win, które wymagają zastosowania wielu typów uszlachetnień. Uszlachetnianie w linii zwiększa wydajność procesu, ogranicza ilość interwencji operatora, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia cennych roli, co może zdarzyć się w trakcie przenoszenia ich do zespołów uszlachetniających „obok linii”. Przykładem może być drukarnia etykiet stosująca technologię Aniflo w Chile, która produkuje miliony etykiet na butelki do win na maszynie CODIMAG z sekcją uszlachetniającą w linii przeznaczoną do produkcji etykiet dla jednego z czołowych producentów win w tym kraju. 

Automatyzacja

Niezależnie od konfiguracji najnowsze maszyny są wyposażone w dodatkowe możliwości, które zwiększają łatwość obsługi takie jak napędy serwomotorowe z niezależnymi jednostkami sterującymi komunikujące się za pośrednictwem centralnego repozytorium, podobnie jak zautomatyzowana kontrola pasowania. Interfejs HMI wykorzystuje duże ekrany o intuicyjnym interfejsie, prowadzące operatora przez kolejne procesy i umożliwiające druk w najkrótszym czasie. Nowe rozwiązania w zakresie oprogramowania umożliwiają łączność z innymi elementami w środowisku IT, takimi jak systemy prepressu oraz ERP. 

Myśl o przejściu na nową technologię druku może zniechęcać. Jednak technologia Aniflo zapewnia możliwość uzyskania bogatego wzornictwa produktu, workflow oraz oprogramowanie wspierające, które umożliwia drukarzowi bez doświadczenia w druku offsetowym uzyskanie precyzyjnych i przewidywalnych rezultatów szybko i prosto, a co za tym idzie pozwala na 

konkurencyjną obsługę zleceń nisko- i średnionakładowych.

Pierre Panel, export sales engineer, CODIMAG

Tłumaczenie: TK