Instytut Technologiczny Tworzyw Sztucznych AIMPLAS stworzył plastikową folię ze zużytych fusów po kawie i zamierza wykorzystać ją do produkcji opakowań giętkich, realizując cel przetwarzania miejskich bioodpadów na masową skalę.
Do stworzenia innowacyjnej folii AIMPLAS wykorzystał kwasy PHA, które pozyskał z kawiarnianych fusów po kawie odbieranych i poddawanych recyklingowi przez firmę bio-bean. Kwasy PHA zostały następnie przetworzone i wytłoczone w formę giętkiego materiału.
Przedsięwzięcie wpisuje się w projekt WaysTUP!, który jest finansowany przez program H2020 i ma na celu informowanie lokalnych społeczności o wartości miejskich bioodpadów jako wartościowych surowców oraz tworzenie nowych łańcuchów wartości w celu ich wykorzystania na skalę przemysłową. W ramach projektu przetworzono również odpady z ryb, mięsa i oleju kuchennego na nowe bioprodukty, w tym bioetanol, biorozpuszczalniki, dodatki do żywności albo przyprawy.
WaysTUP! to jasny przykład na to, jak ważną rolę bioodpady mogą odgrywać w przechodzeniu na gospodarkę obiegu zamkniętego dzięki (…) wykorzystaniu ich potencjału jako źródła wartościowych surowców wtórnych – mówi Nuria López, główna badaczka Projektu WaysTUP! W AIMPLAST. W naszym przypadku przetwarzamy fusy po kawie w plastikową folię opakowaniową. W międzyczasie inni partnerzy projektu, tacy jak SAV - Agricultores de la Vega de Valencia, służą jako partnerzy koordynujący projekt, odpowiadając za odzysk odpadów w celu produkcji dodatków do żywności, paszy i olejów przeznaczonych dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego.
W projekt zaangażowane są również inne organizacje, w tym Universidad de Alicante, Nafigate Corporation, Biosense Institute oraz Fundación CIRCE Centro de Investigación de Recursos y Consumos Energéticos; w sumie uczestniczy w nim 26 centrów badawczych, władze lokalne, firmy oraz sieci miejskie, z których każda dokłada własną cegiełkę do jego powodzenia.
Opracowano na podstawie informacji serwisu PackagingEurope