Bezpieczna przyszłość firmy POLAR
3 Feb 2023 09:25

Firmy POLAR-Mohr Maschinenvertriebsgesellschaft GmbH & Co. KG oraz Adolf Mohr Maschinenfabrik GmbH & Co. KG zostaną przejęte przez SOL Capital. Austriacki inwestor finansowy zabezpieczy tym samym przyszłość zakładu z Hofheim jako lidera w produkcji krajarek dla branży poligraficznej. Żaden z 300 pracowników przedsiębiorstwa z Hofheim i Szanghaju nie straci pracy. Oznacza to pomyślne zakończenie postępowania w sprawie tarczy ochronnej po zaledwie kilku miesiącach.

Adolf Mohr i POLAR-Mohr produkują zaawansowane technologicznie maszyny dla przemysłu poligraficznego i są liderami na światowym rynku w zakresie maszyn do cięcia. Ze względu na spowolnienie dostaw grupa POLAR wszczęła nadzorowane przez sąd postępowanie ochronne w celu restrukturyzacji.
Po znaczącej inwestycji finansowej SOL Capital Management GmbH, doświadczony inwestor kapitałowy, będzie wspierał i kierował przyszłym rozwojem przedsiębiorstwa. SOL przejmuje 100% udziałów od dotychczasowych udziałowców w POLAR Mohr oraz wszystkie operacje biznesowe Adolf Mohr. Tym samym przedsiębiorstwa, które przez 117 lat były prowadzone jako biznes rodzinny, wkraczają w bezpieczną przyszłość.

Nasza pozycja branżowego lidera zostanie wzmocniona przez to nowe otwarcie i dodatkowe fundusze zapewnione przez SOL Capital. Dzięki dalszej automatyzacji, rozwiązaniom umożliwiającym naszym klientom znaczące zwiększenie wydajności i wzmocnienie ich konkurencyjności, będziemy dalej rozwijać i konsolidować naszą dominację w obszarze innowacyjności – mówi Thomas Raab, dyrektor zarządzający nowej firmy POLAR Cutting Technologies GmbH. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom, klientom, dostawcom i naszemu partnerowi zajmującemu się sprzedażą i serwisem, firmie Heidelberg, którzy wspierali nas na wymagającym etapie postępowania w sprawie tarczy ochronnej.

Haiko Stüting, partner zarządzający SOL Capital, również cieszy się z uruchomienia współpracy. Celem jest dalsze wzmocnienie i rozwinięcie wiodącej pozycji rynkowej spółek POLAR na całym świecie. Dzięki istniejącym zasobom i nowym działaniom mamy najlepsze warunki do rozwoju nowych technologii i rozwiązań.

To także dobra wiadomość dla około 300 pracowników POLAR Mohr i Adolf Mohr. Obecny rozwój sytuacji nie ma wpływu na warunki pracy naszych pracowników. Zostaną one utrzymane w ramach przeniesienia działalności. Dzięki kompleksowej wiedzy o naszej firmie jesteśmy również optymalnie pozycjonowani w obszarze zasobów ludzkich - wyjaśnia Dyrektor Zarządzający Thomas Raab. Ponadto poprawia się nasza sytuacja w zakresie zaopatrzenia i zakupów. Nasi najważniejsi dostawcy wysyłają już bardzo pozytywne sygnały.

Przejęcie przez SOL Capital jest połączeniem transakcji na aktywach (asset deal) i na udziałach (share deal). W związku z asset deal przejęte zostały aktywa i pasywa przedsiębiorstwa Adolf Mohr Maschinenfabrik GmbH & Co KG. Nowa firma działa teraz pod nazwą POLAR Cutting Technologies GmbH. W ramach share deal przejęto również POLAR-Mohr Maschinenvertriebsgesellschaft GmbH & Co KG oraz chińską spółkę zależną. Siedziba firmy pozostanie w Hofheim am Taunus.

W okresie poprzedzającym zawarcie umowy z SOL Capital grupa przedsiębiorstw sprzedała deweloperowi swój teren fabryczny o powierzchni ok. 50 tys m2 w centrum Hofheim, torując w ten sposób drogę do budowy nowej fabryki w regionie Hofheim am Taunus, spełniającej współczesne wymagania produkcyjne. Wieloletni partner Heidelberger Druckmaschinen AG wspiera rozwiązanie inwestorskie i będzie nadal prowadził sprzedaż i serwis produktów POLAR na całym świecie.

W ciągu zaledwie pięciu miesięcy POLAR Mohr i Adolf Mohr przeszły pomyślnie restrukturyzację w ramach postępowania ochronnego, a lokale użytkowe i oba przedsiębiorstwa zostały sprzedane. Tym samym postępowanie ochronne dla tych spółek może zostać zakończone niezwykle szybko i przed terminem. To długofalowe rozwiązanie było możliwe tylko dzięki dużemu wsparciu pracowników, Sądu Rejonowego we Frankfurcie nad Menem, komitetów wierzycieli, zarządcy dra Jana Markusa Plathnera i jego zespołu, jak również kierownictwa, któremu chciałbym serdecznie podziękować, również w imieniu moich kolegów - powiedział prawnik dr Robert Schiebe,

Zarówno sprzedaż dawnych pomieszczeń fabrycznych, jak i zastrzyk nowego kapitału w ramach przejęcia przez SOL Capital zapewnią oddłużenie i przetrwanie POLAR Mohr i Adolf Mohr. Z założonego w 1906 roku zakładu rzemieślniczego rodzina Mohr przez cztery pokolenia stworzyła światowego lidera rynku maszyn do cięcia papieru. Cieszymy się z tego rozwiązania uwzględniającego przyszłość firm, Hofheim i pracowników i mamy nadzieję na podobne rozwiązanie w Dienst Verpackungstechnik. Wszystkim pracownikom Grupy POLAR bardzo dziękujemy za ich zaangażowanie, w niektórych przypadkach na przestrzeni wielu dziesięcioleci i pokoleń - wyjaśnia rodzina Mohr.

Zatrudniająca 70 pracowników firma Dienst Verpackungstechnik GmbH, również należąca do grupy POLAR i produkująca maszyny pakujące – przeznaczone przede wszystkim dla przemysłu spożywczego - kontynuuje restrukturyzację w ramach postępowania ochronnego. Rozmowy z zainteresowanymi stronami są w toku.

Opracowano na podstawie informacji firmy POLAR-Mohr

Na zdjęciu (od lewej): Haiko Stüting (SOL Capital), Thomas Raab (CEO POLAR) oraz dr Paul Niederkofler (SOL Capital).