Opakowania są kluczowym elementem łancuchów dostaw niemal we wszystkich branżach. Jako ambasadorzy marki odgrywają wyjątkową rolę przy wprowadzaniu produktów na rynek oraz zdobywaniu akceptacji przez nowe kategorie dóbr. Kluczowe znaczenie ma ich bezbłędna konstrukcja, druk i wykończenie. Niemiecka firma PackEx GmbH z siedzibą w niemieckiej Wormacji od 2018 roku specjalizuje się w ekspresowej i niskoseryjnej produkcji pudełek składanych. Jako spółka wydzielona firmy AUGUST FALLER GMBH & CO. KG, firma posiada rozległe doświadczenie w zakresie zakresie kreatywnego pakowania produktów dla branż ochrony zdrowia/farmaceutycznej, kosmetycznej, CBD, spożywczej oraz innych dóbr konsumenckich.
Aby sprostać stale rosnącym wymaganiom dotyczącym wysokiej jakości opakowań żywności i produktów niespożywczych, a jednocześnie zoptymalizować proces kontroli w perspektywie długoterminowej, firma postawiła na innowacyjny, w pełni zautomatyzowany system kontroli firmy EyeC, zapewniający 100% gwarancję jakości podczas kontroli końcowej.
Punkt wyjścia
PackEx potrzebuje bezbłędnej kontroli jakości dla zagwarantowania, że do klientów trafią wyłącznie produkty o wysokiej jakości i bez wad. Jako producent pudełek składanych na żądanie, produkowanych w niskich nakładach, firma z siedzibą w Wormacji stanęła przed wyzwaniem optymalizacji kontroli jakości w taki sposób, aby zapobiegać potencjalnym błędom druku w trakcie produkcji. Zrównoważony rozwój odgrywa główną rolę w ukierunkowaniu działalności gospodarczej. Ponadto stale rosnąca różnorodność produktów, przestrzeganie kryteriów time-to-market oraz bardzo złożone wymagania i surowe przepisy dotyczące opakowań farmaceutycznych wymagają od produkcji szczególnie wysokich standardów.
Niestety ręczna kontrola jakości pochłaniała zbyt wiele czasu przy krótkim, bo trwającym od 3 do 5 dni czasie wysyłki, zaś losowe kontrole niosą ze sobą zbyt wysokie – z punktu widzenia terminowej realizacji zleceń na żądanie - ryzyko błędów w druku lub uszkodzeń. Aby uniknąć kosztownych reklamacji lub wycofywania produktów, wzrostu kosztów i utraty wizerunku, firma PackEx poszukiwała w pełni zautomatyzowanego systemu kontroli, który zmniejszyłby potrzebę ludzkiej interwencji, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo procesu i pracowników.
W poszukiwaniu innowacyjnego rozwiązania
Choć startupowi nieobce były systemy kontroli obrazu druku przy porównywaniu losowych próbek lub pojedynczych zadrukowanych arkuszy, inspekcja w linii była dla niej czymś nowym. Oprócz integracji automatycznego systemu kontroli na ostatnim etapie produkcji oraz związanego z nim potencjału oszczędności w dużym dziale zarządzania jakością, jednym z wymagań stawianych nowemu oprogramowaniu inspekcyjnemu była wygoda użytkowania. Systemy inspekcji inline firmy EyeC były idealnym rozwiązaniem. Know-how i profesjonalizm firmy EyeC jest wyjątkowy. Od razu znaleźliśmy wspólny język, a przedstawiciele firmy szybko zrozumieli i wdrożyli to, czego potrzebowaliśmy, aby spełnić swoje wymagania - mówi Michael Mohme, Team Lead Production w PackEx. Na poziomie personalnym to było od początku doskonałe dopasowanie - dodaje. Rozwój był ściśle ukierunkowany na potrzeby i oczekiwania pracowników. PackEx przywiązywał do tego dużą wagę, tak by zagwarantować możliwość skorzystania z rozwiązania maksymalnej liczby pracowników. W ścisłej współpracy z klientem EyeC wdrożył w firmie rozwiązania ProofRunner Carton Sorter oraz ProofRunner Carton Retrofit, łącząc dwa dostosowane do potrzeb systemy kontroli inline, które zapewniają 100% kontrolę jakości podczas złamywania i gwarantują właściwe klejenie.
Obszary operacyjne i zastosowanie systemów EyeC
Pod postacią serii EyeC ProofRunner Carton producent oferuje systemy kontroli inline do niezwykle szybkiej 100% inspekcji druku w produkcji pudełek składanych. Oba systemy wdrożone przez PackEx, zainstalowane na sklejarce oraz na module PrintChecker (zainstalowanym na maszynie Kohmann), porównują wstępnie wydrukowany obraz każdego pojedynczego pudełka składanego z gotowym do druku plikiem PDF w całkowicie zautomatyzowanym procesie.
System automatycznie identyfikuje wydrukowany obraz i wykrój, który wyznacza odpowiedni obszar kontroli. Plik PDF może być automatycznie wzbogacony o dodatkowe informacje w procesie prepress klienta, na przykład w celu zdefiniowania obszarów przeznaczonych na kody kreskowe, dane zmienne lub kontrolę kolorów. Informacje krytyczne, takie jak teksty lub logotypy, mogą być również wstępnie zdefiniowane do kontroli przy użyciu najbardziej precyzyjnych parametrów inspekcji. W połączeniu z dostępem do systemu MIS klienta możliwa jest w pełni zautomatyzowana konfiguracja zlecenia inspekcji w ciągu zaledwie kilku sekund.
Podczas pracy na żywo operator jest automatycznie ostrzegany w przypadku wystąpienia wad, takich jak odchylenia koloru, smugi, brakujące lub wypełnione litery, plamki czy nieprawidłowe kody 1D i 2D. Przejrzysta prezentacja odchyleń i ważnych informacji statystycznych pomaga operatorom łatwo zidentyfikować miejsce i źródło błędów w druku oraz podjąć działania naprawcze tak szybko, jak to możliwe. Dzięki detekcji w czasie rzeczywistym nieprawidłowo zadrukowane pudełka składane są jeszcze przed obróbką automatycznie oddzielane na sklejarce z pomocą EyeC ProofRunner Retrofit. Pełny raport kontrolny generowany po zakończeniu każdego zlecenia można wykorzystać do śledzenia, analizy i dalszej komunikacji. Automatycznie generowany dokument jest również przydatnym wsparciem przy późniejszej walidacji, pomagając dostawcom usług poligraficznych spełnić surowe wymagania norm i przepisów podczas audytu.
Efekt końcowy
Systemy EyeC ProofRunner Carton oraz EyeC ProofRunner Carton Retrofit działają w dziale inspekcji końcowej PackEx od ponad 4 lat. Cel, jakim była produkcja w czasie nie dłuższym niż 72 godziny i bez utraty jakości małych serii opakowań na żądanie został pomyślnie zrealizowany dzięki integracji tych dwóch systemów. Na naszych maszynach pracuje wielu różnych pracowników, a dzięki systemom firmy EyeC cały odpowiedzialny personel był w stanie obsługiwać systemy samodzielnie po krótkim okresie szkolenia - podkreśla Mohme.
Od tego czasu przez procesy kontroli przechodzi codziennie 85 tys. pudełek składanych – bez dodatkowej manualnej inspekcji sprawdzającej wykonywanej przez pracowników, którzy zajmują się jedynie oceną odchyleń od normy. Kierownik produkcji dostrzega kolejną zaletę w całkowicie zautomatyzowanym procesie testowania, który w znacznym stopniu odciąża pracowników: Funkcjonalna i jednocześnie przyjazna użytkownikowi użyteczność systemów EyeC była dokładnie tym, czego nam brakowało. Dzięki EyeC możemy teraz skupić uwagę naszych ludzi na bardziej istotnych projektach, nie martwiąc się o przeoczenie błędów lub zbyt późne ich zauważenie.
Ważnym dodatkiem jest raport błędów generowany na zakończenie każdej inspekcji, który m.in. przedstawia w udokumentowanej formie wszystkie zaistniałe błędy lub podejrzane miejsca. Raporty jasno pokazują nam wszystkie miejsca, które wymagają naszej uwagi, a przy okazji wskazują na potencjalne ulepszenia w istniejących procesach - potwierdza kierownik produkcji. Bliska współpraca z EyeC ma również pozytywny wpływ na cele korporacyjne PackEx i jakość produktów: Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiedzialnymi osobami, dzięki czemu EyeC szybko reaguje na pytania lub prośby, a my możemy stale pracować wspólnie w sposób zorientowany na osiągnięcie celu.
Kolejne kroki
Zakres zastosowań obu urządzeń kontrolnych EyeC będzie w przyszłości dalej rozszerzany. Od samego początku poszukiwaliśmy rozwiązania, które moglibyśmy szybko i produktywnie wykorzystać, a następnie stopniowo rozwijać. Doświadczenie firmy EyeC i ciągły rozwój systemów są dla nas na wagę złota - mówi Mohme. Planowana jest między innymi modernizacja ProofRunner Carton Sorter umożliwiająca kontrolę danych zmiennych, by dodatkowo zwiększyć potencjał produkcyjny obecnych procesów.
Opracowano na podstawie informacji firmy EyeC