5 września przypadnie Dzień Długu Plastikowego
1 Jan 1970 08:43

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pozarządowa organizacja konsultingowo-badawcza EA – Earth Action przygotowała raport poświęcony tzw. Plastic Overshoot Day (w wolnym tłumaczeniu: Dniowi Długu Plastikowego), z którego wynika, że w 2024 r. na Ziemi wytworzonych zostanie 220 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Raport przewiduje, że ponad 1/3 z tej masy tworzyw (czyli ok. 68,6 mln ton) po zakończeniu cyklu życia trafi do środowiska naturalnego w wyniku złego zarządzania odpadami, przy średniej globalnej wynoszącej 28 kg odpadów z tworzyw sztucznych na osobę.
Plastic Overshoot Day wyznacza moment w roku, gdy ilość generowanych odpadów z tworzyw sztucznych staje się zbyt duża, by dało się nimi bezpiecznie zarządzać w skali globalnej. W tym roku ten dzień przypada na 5 września 2024 roku.
Okazuje się, że ilość odpadów stale rośnie, zaś 50% światowej populacji (stan na kwiecień 2024 r.) mieszka na obszarach, na których wytwarzane odpady z tworzyw sztucznych przekroczyły już możliwości ich zagospodarowania. Do 5 września 2024 r. odsetek ten wzrośnie do 66%.
EA Earth Action podkreśla, że wszelkie usprawnienia w zakresie zarządzania odpadami nie nadążają za rosnącym tempem produkcji tworzyw sztucznych.
Sarah Perreard, dyrektorka generalna EA Earth Action & Plastic Footprint Network, powiedziała: "Ustalenia są jednoznaczne; poprawa zdolności gospodarowania odpadami jest wyprzedzana przez rosnącą produkcję tworzyw sztucznych, co sprawia, że postęp jest prawie niewidoczny. Założenie, że recykling i zdolność gospodarowania odpadami rozwiążą kryzys tworzyw sztucznych jest błędne.
Raport 2024 Plastic Overshoot Day może służyć zarówno jako świadectwo naszego obecnego kursu, jak i jako plan niezbędnych działań. Decyzje podjęte dzisiaj będą odbijać się echem w ekosystemach i gospodarkach przez pokolenia. Przed negocjacjami ONZ w sprawie Traktatu Plastikowego w Ottawie wzywamy do niezłomnego dążenia do opartej na nauce, solidnej globalnej polityki, która odpowiada skali problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Niech rok 2024 będzie rokiem, w którym przejdziemy na trajektorię, która obejmuje redukcję, tak by zagwarantować, że dziedzictwo, które pozostawiamy, nie jest zakopane w plastiku.
Sian Sutherland, współzałożycielka A Plastic Planet & Plastic Health Council, powiedziała: Po tym, jak naukowcy od dziesięcioleci biją na alarm, teraz dla wszystkich staje się oczywiste, że zanieczyszczenie plastikiem postawiło ludzkość na drodze do katastrofy ekologicznej i humanitarnej.
W tym roku mamy rzadką szansę stworzyć globalny traktat w sprawie tworzyw sztucznych, który będzie chronił nie tylko nasze oceany, nasze powietrze, naszą glebę, ale także nasze własne dzieci. Realne rozwiązania są już dostępne na dużą skalę, dając nam materiały i systemy, które działają w harmonii z naturą, a nie przeciwko niej.
Opracowano na postawie informacji serwisu Packaging News