Okrągły jubileusz MTP
Opracowano na podstawie informacji MTP
1 Jan 1970 13:41
W czerwcu tego roku Międzynarodowym Targom Poznańskim „stuknęło” 90 lat. W związku z tym szacownym jubileuszem MTP zaprosiło do Poznania przedstawicieli państwa, samorządu i biznesu, by 14 czerwca wspólnie świętować okrągłą rocznicę powołania do życia pierwszej w Polsce instytucji wystawienniczej. Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz ministra skarbu, Aleksandra Grada.
Jubileusz z pompą
W ciągu 9 dekad istnienia poznańskie targi stały się wizytówką Polski w świecie, sprawdzonym miejscem nawiązywania relacji biznesowych i miejscem promocji wszystkich sektorów rodzimej gospodarki. Co roku na terenie MTP odbywają się setki spotkań producentów europejskich i światowych wielu branż, w tym poligraficznej i opakowaniowej, które w Poznaniu spotykają się co dwa lata na targach Poligrafia oraz Taropak.
Goście obchodów zostali zaproszeni na otwarcie targów nowoczesnych technologii dla przemysłu „Innowacje-Technologie-Maszyny Polska”, podczas którego Bronisław Komorowski podkreślił, że 90. lecie MTP jest jubileuszem patriotycznego działania, a powstanie Targu Poznańskiego doskonale wpisuje się w ciąg ważnych dla Polski wydarzeń zainicjowanych przez mieszkańców Wielkopolski, w tym Powstania 1918-19 r.
Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Gala Jubileuszowa w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w której uczestniczyło ok. tysiąca osób. W jej trakcie Prezydent, Bronisław Komorowski wręczył Nagrodę Prezydenta RP polskim przedsiębiorstwom oraz instytutom badawczym mającym największy wkład w rozwój gospodarki. Wydaje mi się, że nie ma lepszego miejsca, by w sposób widoczny wskazać na zaangażowanie państwa we wspieranie ludzi przedsiębiorczych – mówił prezydent. Statuetka powróciła do Poznania po 6 latach – jako ostatni przyznał ją Prezydent Aleksander Kwaśniewski w 2005 r.
Obecny na jubileuszu minister skarbu, Aleksander Grad zaprezentował koncepcję przekształcenia Targów w spółkę akcyjną – pakiet kontrolny pozostałby w rękach publicznych. Marszałek województwa, Marek Woźniak uhonorował prezesa MTP Andrzeja Byrta okolicznościową grafiką.
Po wystąpieniach oficjeli odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina. Głównym artystą był Ingolf Wunder – austriacki pianista, który w 2010 r. zdobył drugą nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
W ramach tegorocznych obchodów 90. rocznicy odbywały się koncerty muzyki poważnej z udziałem władz Polski i Poznania, koncerty dla poznaniaków i klientów Międzynarodowych Targów Poznańskich z udziałem gwiazd polskiej muzyki. Władze Targów przygotowały również ścieżkę historyczną traktującą o zabytkowych pawilonach pamiętających pierwszy Targ Poznański. Z okazji jubileuszu został wybity specjalny medal, którym Targi honorują długoletnich współpracowników.
Targi dziś....
Jak twierdzą organizatorzy, MTP ma 53 proc. udziałów w rynku targowym w Polsce i jest drugim co do wielkości organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznań jest też jedynym ośrodkiem w Polsce, który został ujęty w światowym rankingu miast targowych AUMA (33 miejsce w 2009 r.). MTP należą do organizacji skupiających liderów targowych z całego świata (UFI – Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego i Centrex – Międzynarodowy Związek Statystyk Targowych).
W roku 2010 w niemal 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów brało udział ponad 11 tys. wystawców z 70 krajów świata, którzy wykupili przestrzeń o łącznej powierzchni przekraczającej 360 tys. m2 W roku 2010 imprezy targowe odwiedziło niemal 450 tys. zwiedzających, w tym goście z zagranicy. W sumie targi, kongresy i konferencje organizowane na terenach MTP odwiedziło w 2010 roku prawie milion zwiedzających, co czyni z MTP czołowy ośrodek turystyki biznesowej w kraju.
Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną – mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m2 w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m2 terenu otwartego) oraz 81 sal konferencyjnych.
… i wczoraj
Pierwszy Targ Poznański otworzony został 28 maja 1921 r. Była to konsekwencja uchwały podjętej 21 marca 1920 r. przez Walny Zjazd Związku Towarzystw Kupieckich o powołaniu do życia komitetu organizacyjnego targu w Poznaniu. W inicjatywę i starania Związku włączyły się władze samorządowe Poznania i Wielkopolski; wyrazem ich zaangażowania był Komitet Wystawy na czele z prezydentem miasta, Jarogniewem Drwęskim. Targ Poznański był instytucją miejską, powołaną do życia uchwałą korporacji miejskiej, podporządkowaną Magistratowi miasta Poznania i Radzie Miejskiej, z ramienia których jego działalność nadzorowała tzw. Deputacja Targu Poznańskiego.
Poznań, który walczył o prawo do zorganizowania pierwszej w niepodległej Polsce niepodległej imprezy targowej z Lwowem, Gdańskiem i Warszawą, miał najwięcej atutów: doświadczenie w organizowaniu podobnych przedsięwzięć oraz odpowiednie na ich przeprowadzenie miejsce.
Organizatorzy 1. Targu Poznańskiego, którego dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz, mieli powody do zadowolenia. Wzięło w nim udział 1200 polskich wystawców, którzy zaprezentowali swoją ofertę na powierzchni 10 tys. m2. Od 28 maja do 5 czerwca stoiska zwiedziło 40 tys. osób. Impreza rozwijała się powoli, organizowane wystawy miały charakter raczej kramikarski. W kolejnych latach nazwa targów zmieniała się: najpierw na Targi Poznańskie, a w 1925 r. na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wreszcie w 1928 r. zorganizowana została wielka Powszechna Wystawa Krajowa. W 1927 r. MTP wstąpiły do UFI (Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego).
W okresie PRL targi spełniały rolę okna na świat. Miliony zwiedzających miały dzięki nim okazję na kontakt z zamkniętym przed Polakami światem. Szczególną rolę impreza odegrała w okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej po 1990 r., stając się miejscem nawiązywania kontaktów i podpisywania kontraktów polskich przemysłowców z firmami z całego świata.