Anna Naruszko
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie, największy przetwórca mleka w Polsce, już od 10 lat z powodzeniem korzysta z rozwiązań znakujących wyłącznie firmy Videojet. Przemawiają za nimi niezawodność, uniwersalność oraz niskie koszty eksploatacji, poparte usługami serwisowymi i szkoleniowymi na wysokim poziomie.
Branżowy lider
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL to największa i najnowocześniej zarządzana spółdzielnia mleczarska w Polsce, a także jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Powstała na początku lat osiemdziesiątych w Grajewie, a jej dynamiczny rozwój rozpoczął się na początku lat dziewięćdziesiątych. Stworzenie marek „Łaciate”, „Milko” i „Mazurski Smak” zakończyło się niewątpliwym sukcesem, jakim jest najwyższa rozpoznawalność marki „Łaciate” wśród marek mleka. Spółdzielnia rozrastała się, przyłączając inne, chętne do współpracy, spółdzielnie mleczarskie. W ciągu kolejnych lat do macierzystego zakładu w Grajewie dołączyły spółdzielnie mleczarskie z Kolna, Mrągowa, Sejn, Zambrowa, Augustowa, Bydgoszczy, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Radomia, Zwolenia i Gorzowa Wielkopolskiego. Obecnie MLEKPOL skupuje i przetwarza 13% polskiego mleka. Tak znaczący zasięg i możliwości produkcyjne przełożyły się na 40 proc. udział w krajowym rynku mleka UHT. Znaczną część produkcji Spółdzielnia przeznacza na eksport, wysyłając swoje wyroby do niemalże wszystkich krajów świata. Trafiają one do państw Unii Europejskiej, Afryki oraz na Daleki Wschód. Aż jedna trzecia produkcji MLEKPOLU trafia do Włoch, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czech i Wielkiej Brytanii. W ofercie eksportowej znajdują się sery twarde, mleko odtłuszczone w proszku, masło oraz serwatka w proszku. Macierzysty zakład w Grajewie zatrudnia około 430 osób, z czego w halach produkcyjnych pracuje 250 osób. Sztandarowym produktem jest marka Łaciate (przede wszystkim mleko UHT i masło), produkowane są również twarogi, mleko w proszku i ma miejsce proces konfekcjonowania (czyli cięcia na plasterki i pakowania) serów twardych.
10 lat współpracy
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL jest jednym z największych klientów firmy Videojet, dostawcy systemów znakujących w trzech podstawowych technologiach: termotransferowej, ink-jetowej i laserowej. Instalowane są one bezpośrednio u klientów końcowych, jak również sprzedawane są producentom linii produkcyjnych, którzy integrują je w swoich rozwiązaniach (szczegółowo o rozwiązaniach Videojet pisaliśmy w Opakowaniu 2/2012). Mamy zaszczyt współpracować ze Spółdzielnią Mleczarską MLEKPOL już od 10 lat – mówi Robert Zabłocki, dyrektor ds. Kluczowych Klientów w firmie Videojet. – W tym czasie zainstalowaliśmy około 100 systemów znakujących, głównie w technologii inkjetowej dużego i małego pisma, jak również aplikatory etykiet. Nasze drukarki pracują głównie na liniach rozlewniczych Tetra Pak, gdzie nadrukowują informacje istotne dla konsumenta, takie jak data przydatności do spożycia, numer partii itp., ale także na liniach pakujących sery twarde i masło oraz na liniach pakujących w opakowania zbiorcze.
Warto dodać, że w MLEKPOLU pracują obecnie wyłącznie systemy znakujące firmy Videojet. Kiedy uruchamialiśmy nowe linie w zakładzie w Grajewie, technologia znakowania produktów na liniach produkcyjnych intensywnie się rozwijała i na rynku było wielu dostawców – wspomina Zbigniew Groszyk, dyrektor Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Grajewie. – Wybierając dostawcę systemów znakujących, dużą wagę przywiązywaliśmy do czynników ekonomicznych, istotne są bowiem koszty materiałów eksploatacyjnych, czyli zużycia rozpuszczalników i atramentów. Nasz najbardziej umaszynowiony dział produkujący mleko UHT wykonuje miesięcznie około 30 milionów nadruków, dlatego koszt ten ma duże znaczenie. Systemy Videojet są bardzo oszczędne, dlatego był to jeden z elementów decydujących. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie od ponad 10 lat również ze względu na fachową obsługę i wysokiej klasy specjalistów, których zatrudnia Videojet.
Uniwersalne i niezawodne
MLEKPOL wykorzystuje wyłącznie systemy znakujące firmy Videojet, ponieważ okazały się one bardziej niezawodne od produktów konkurencji i charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji – informuje Robert Zabłocki. – Pozycja Videojet w całej branży mleczarskiej jest zresztą bardzo silna. Potwierdza to Zbigniew Groszyk: Sprawność techniczna i niezawodność maszyn to kolejny czynnik przemawiający za firmą Videojet. Nie ma w naszym zakładzie w Grajewie działu produkcyjnego, który nie korzystałby z jej systemów znakujących. Są to uniwersalne urządzenia, staramy się, żeby park maszynowy był jednolity, co ułatwia gospodarkę częściami zamiennymi i w przypadku awarii jednego z systemów pozwala na posiłkowanie się systemem z innej linii. Zresztą Videojet dysponuje również drukarkami zastępczymi, które w przypadku awarii może właściwie od ręki dostarczyć i uruchomić. Drukarki zainstalowane w MLEKPOLU umożliwiają zastosowanie różnego rodzaju atramentu, w zależności od znakowanego produktu. Najpopularniejsze są atramenty na bazie tzw. MEK, czyli metylo-etylo-ketonów, ale także z udziałem samych ketonów, czy olejowe lub wodne. Atramenty do bezpośredniego kontaktu z żywnością mają atesty Państwowego Zakładu Higieny.
Videojet umożliwia również nadrukowywanie bardziej rozbudowanych oznakowań, które pozwalają nam ograniczyć liczbę wzorów opakowań – dodaje Zbigniew Groszyk. – Drukując odpowiednie dane na tym samym opakowaniu (nowoczesne systemy drukują już nawet kody kreskowe, logo, grafiki), mogę zapakować różne produkty, ograniczając przy tym koszty i upraszczając logistykę magazynową. Znajduje to zastosowanie głównie przy opakowaniach zbiorczych czy tackach.
W każdych warunkach
Systemy Videojet charakteryzują się wysokim stopniem ochrony w warunkach dużej wilgotności i przy dużym stopniu zaparowania, z jakim często mamy do czynienia w mleczarniach. Delikatnie mówiąc, nie są to warunki optymalne dla maszyn – mamy do czynienia z niską temperaturą (w przypadku niektórych linii to nawet 4°C) oraz wysoką wilgotnością, narażone są też one na bezpośrednie działanie wody ze względu na konieczność częstego mycia maszyn produkcyjnych – stwierdza dyrektor zakładu w Grajewie. – Dlatego systemy znakujące muszą mieć odpowiednią ochronę – umieszczone są w specjalnych, izolowanych obudowach.
Budowa głowic Videojet znakomicie sprawdza się również w przypadku linii produkującej, np. jogurty czy serki, kiedy głowica musi się przemieszczać od produktu do produktu – zapewnia Robert Zabłocki. – Nasze rozwiązania cechuje bardzo wysoka stabilność.
Nieustanne inwestycje
Obecnie w zakładzie w Grajewie trwa wymiana drukarek starszej generacji na najnowocześniejsze rozwiązania Videojet serii 1000. Wymagają one znacznie mniej obsługi, są bardziej ekonomiczne w eksploatacji i oferują duże możliwości zarządzania drukiem, również zdalnego – informuje Robert Zabłocki. – Do nowych linii pakujących Tetra Pak zainstalowaliśmy specjalne oprogramowanie Videojet, pozwalające skomunikować linię z drukarką i nadrukowywać numer pojedynczej szczęki zgrzewającej opakowanie. Tych szczęk na maszynie Tetra Pak może być od kilkunastu do kilkudziesięciu – jeśli z jakiś powodów dojdzie do awarii i szczęka niedokładnie zgrzeje opakowania, produkt musi być wycofywany z rynku. Nadrukowanie numeru szczęki pozwoli na szybkie zlokalizowanie i wycofanie tylko nieprawidłowej partii produkcji.
Kompleksowa obsługa
MLEKPOL może liczyć na kompleksową obsługę firmy Videojet – oprócz dostawy systemów znakujących oraz atramentów Videojet świadczy także usługi serwisowe oraz szkoleniowe. Wspólnie uruchomiliśmy program szkoleń, w ramach którego w przypadku instalacji czy modernizacji linii produkcyjnej przeprowadzane są szczegółowe szkolenia – mówi Zbigniew Groszyk.
Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL zdecydowała się również na skorzystanie z usługi długoterminowego wynajmu sprzętu od firmy Videojet. W jej ramach oferujemy 5-letnią, a nie 12-miesięczną, jak przy normalnej sprzedaży, gwarancję i pełną obsługę serwisową – informuje Swapan Chaudhuri, country manager Videojet Technologies Sp. z o.o. – Dla klienta to bezpieczeństwo, możliwość planowania kosztów i inwestycji w inne środki produkcyjne. Bardzo ważnym elementem tego rozwiązania jest koszt w złotówkach i jego stały poziom w całym okresie najmu. W zależności od urządzenia planujemy wizyty prewencyjne, nie czekając na wezwanie do awarii. Poprawia to bezpieczeństwo i stabilność produkcji u klienta, ale także usprawnia i upłynnia naszą pracę, bo mamy mniej nagłych wezwań do awarii. Im mniej klienci do nas dzwonią, tym lepsza jest nasza współpraca.