Eurocast inwestuje w technologię dekontaminacji materiałów z recyklingu oraz ekstruzji
1 Jan 1970 10:38
Nowa inwestycja Eurocast zwiększy możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu przy produkcji folii dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Dzięki tej inwestycji spółka Eurocast wprowadzi do oferty nowe produkty z grupy folii sztywnych, w tym także folię w wersji do nadruku. Dzięki temu firma ponadtrzykrotnie zwiększy swoje zdolności produkcyjne w tym zakresie.
Polska to doskonałe miejsce, by stworzyć platformę dla przyszłego rozwoju firmy. Pierwsza linia produkcyjna stosująca nową technologię zostanie złożona w listopadzie, natomiast całość inwestycji ma zostać w pełni uruchomiona w lipcu 2014 r. W procesie produkcyjnym jako główna technologia zostanie zastosowana ekstruzja. Pierwsze produkty zostaną wyprodukowane w grudniu, a dotychczasowe doświadczenia wynikające z zastosowania nowej technologii są bardzo pozytywne.
Linie produkcyjne wykorzystujące najnowszą technologię dekontaminacji materiałów z recyklingu oraz ekstruzji zainstalowaliśmy w najnowocześniejszej hali, która została wybudowana właśnie do tego celu – mówi Piotr Szymczak, wiceprezes, dyrektor ds. technicznych. – Koncepcja ta jest innowacyjna i przyjazna dla środowiska, dzięki czemu udało nam się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Redukcja śladu węglowego i poprawa rentowności
Do tej pory spółka Eurocast produkowała folie A-PET i A-PET/PE do pakowania produktów żywnościowych, korzystając z linii do ekstruzji folii sztywnych. A-PET to doskonała folia do pakowania żywności ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę recyklingu poliestru stosowanego w butelkach do wody. W nowej hali produkcyjnej folii sztywnej znajdzie się jednostka dekontaminacji materiałów z recyklingu, której celem będzie otrzymanie materiału do ekstruzji, zgodnie ze standardami EFSA i FDA. Jednostka ta będzie korzystała z nowo opracowanej technologii o niskim zużyciu energii.
Zasadniczo nowa inwestycja pozwoli nam na wytwarzanie wysokiej jakości folii dopuszczonej do pakowania żywności z używanych butelek po wodzie. Dlatego jest to bardzo dobra inwestycja zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia – mówi Robert Rosicki, wiceprezes i dyrektor finansowy. – Zauważyliśmy u niektórych wiodących europejskich sieci supermarketów chęć zmniejszenia użycia folii sztywnych w opakowaniach w celu redukcji poziomu emisji gazów cieplarnianych (śladu węglowego). Jednak zastąpienie opakowania sztywnego opakowaniem giętkim często powoduje gorszą, do pewnego stopnia, ochronę samego produktu. Dzięki wprowadzeniu nowego typu folii sztywnych zamiana taka nie jest już koniecznością. Wręcz przeciwnie, wskutek zamiany folii sztywnych pochodzących z recyklingu na niepochodzące z recyklingu folie giętkie emisja gazów w rzeczywistości wzrośnie. To dobrze wygląda w statystykach całkowitego zużycia folii opakowaniowych, natomiast nie przyczynia się do jakiejkolwiek poprawy pod względem ekologicznym – mówi Klaus Damberg, prezes zarządu.
Optymalna lokalizacja dla przyszłego wzrostu
Nowa inwestycja Eurocast zostanie wdrożona we własnym zakładzie spółki, który mieści się na północy Polski, nieopodal Gdańska. Region gdański jest atrakcyjną lokalizacją ze względu na niedawno dokonane inwestycje infrastrukturalne. Region ten, jako siedziba jednej z najwyżej notowanych wyższych uczelni technicznych w Polsce, jest również świetnym miejscem na pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Nasza lokalizacja w Europie Środkowej, w samym centrum rosnących rynków na opakowania żywności o najwyższych standardach, od Wielkiej Brytanii na zachodzie poprzez Niemcy, kraje skandynawskie i Europę Północno-Wschodnią, po Rosję na wschodzie, jest idealna – twierdzi Klaus Damberg.
Już od kilku lat zauważamy wśród klientów z tego regionu rosnący popyt na nasze folie sztywne. Obecnie nasze moce są w pełni wykorzystane, zatem dzięki potrojeniu zdolności produkcyjnych będziemy w stanie zaspokoić ten popyt bez uszczerbku dla obsługi, z zachowaniem krótkich terminów realizacji zamówień i elastyczności – dodaje.
Nowe produkty z grupy folii sztywnych
Nowe folie sztywne A-PET zostaną wprowadzone pod nazwą LamFol EkoApet i Castfol EkoApet i będą dostępne już w grudniu. Dzięki nowej fabryce firma Eurocast będzie mogła oferować również folie sztywne C-PET (nadające się do użytku w kuchenkach mikrofalowych i piekarnikach do pakowania dań gotowych) i G-Pet (woreczki strunowe do zastosowań medycznych) oraz szeroki wybór folii sztywnych PP.
Na początku 2014 r. Eurocast będzie również wprowadzać folie sztywne w nowej wersji, na których możliwe będzie nadrukowanie danych „niepromocyjnych” z tyłu produktu bez konieczności umieszczania naklejki. Rozwiązanie to przyczyni się nie tylko do mniejszego zużycia naklejek, ale także do zwiększenia możliwości recyklingu folii ze względu na brak kleju. Nasze folie sztywne do nadruku z pewnością dadzą naszym klientom możliwość dalszej redukcji emisji gazów – podsumowuje Damberg.
Opracowano na podstawie informacji firmy Eurocast