System Inline Inspector 2.0 firmy EyeC
1 Jan 1970 10:29
System Inline Inspector to rozwiązanie do inspekcji wizyjnej druku, stworzone przez firmę EyeC dla maszyn drukujących manroland. Pozwala on na precyzyjną kontrolę i identyfikację błędów w czasie drukowania z prędkością do 18 tys. ark./h, bez spowalniania pracy maszyny drukującej. Jego zalety docenią zwłaszcza drukarnie specjalizujące się w produkcji opakowań dla branż farmaceutycznej, kosmetycznej czy spożywczej, gdy nawet jedno błędnie wydrukowane pudełko może być przyczyną odrzucenia całego nakładu, strat finansowych, a także utraty zaufania klientów.
System dokonuje inspekcji z wykorzystaniem kompaktowej, liniowej kolorowej kamery 4 k o bardzo dużej szybkości pomiarów, która w trybie ciągłym pozyskuje obraz całego arkusza w wysokiej rozdzielczości. Inline Inspector 2.0 wychwytuje wszystkie typowe błędy: brakujące części liter, smugi, plamki, odstępstwa kolorystyczne, różnice w tekście, grafice itp. System dokonuje automatycznej, pełnej kontroli wszystkich arkuszy bezpośrednio na maszynie. Może być zainstalowany na ostatnim zespole drukującym zarówno maszyny nowej, jak i używanej. Opcjonalne połączenie z działem prepress zapewnia weryfikację zawartości względem proofa zleceniodawcy i optymalny system ochrony przed błędami.
Premierowa instalacja systemu Inline Inspector 2.0 odbyła się w listopadzie br. w drukarni Tamir z Bystrzycy Kłodzkiej, która specjalizuje się w produkcji opakowań jednostkowych z tektury litej, głównie dla branży farmaceutycznej. Przedsiębiorstwo od lat współpracuje z firmą manroland: tutaj stanęła pierwsza w Europie maszyna ROLAND 706 z modułem Inline Foiler oraz pierwszy w Polsce ROLAND z systemem Direct Drive. System Inline Inspector został zainstalowany na pracującej tu już od kilku lat maszynie ROLAND 706 LTTLV.
Specjalizujemy się w produkcji kartoników dla firm farmaceutycznych. Dla naszych klientów zapewnienie kartoników najwyższej jakości bez żadnych wad zadruku ma kluczowe znaczenie – wyjaśnia odpowiedzialny za zarządzanie produkcją w drukarni Michał Krywulec, syn właściciela drukarni Tamir. Docenia on walory tego innowacyjnego rozwiązania i związane z nim korzyści. – Obecne procedury kontroli w toku, kontroli ostatecznej, kontroli spektrofotometrycznej, skanowanie farma-kodów gwarantują najwyższą dostępną na rynku jakość wyrobów. Nowy system kontroli wizyjnej podnosi poprzeczkę na kolejny poziom: zapewnienia zgodności dotychczas nieosiągalnej. Tylko elektroniczny system inline umożliwi kontrolę każdego użytku w nakładzie – i nie ma znaczenia, czy partia liczy tysiąc, czy milion sztuk. System elektronicznej kontroli wizyjnej gwarantuje, że wśród całego nakładu zostanie wykryty nawet jeden kartonik z wadą w postaci plamki, cętki czy kropki, który będzie niezgodny z zatwierdzonym plikiem PDF.
Obecnie do badań pobieramy próbkę reprezentatywną, kontrolujemy produkty w toku, pobieramy arkusze do testów, przeglądamy produkty w momencie ich pakowania. Możemy zapewnić 100% pewność pasowania dzięki elektronicznym markom w systemie Power Register, gwarantując w ten sposób prawidłową produkcję. Jednak nie było możliwości zapewnienia, że na przykład wśród całej partii nie znajdzie się kartonik, który ma kropkę mniejszą niż 1 mm2. Oczywiście można powiedzieć, że tego typu błędy nie zostaną zauważone zarówno przez nas, jak i przez klienta, ale czy na pewno?
System firmy EyeC został zainstalowany na maszynie ROLAND 706 LTTLV, ponieważ na niej powstają najtrudniejsze opakowania typu premium. Odbywa się na niej druk farbami UV, nierzadko przy zastosowaniu technologii cold stampingu czy zadruku na surowcu laminowanym.
Drukarnia Tamir korzysta też z opcji połączenia systemu z działem prepress w celu przygotowania plików PDF do sprawdzenia zgodności. Zatwierdzone PDF-y z grafiką są zaczytywane do systemu w celu porównania ich z arkuszem. Sam interfejs użytkownika jest bardzo przyjazny, a połączenie systemu z oprogramowaniem w maszynie sprawia, że dla operatora dodatkowe czynności, które musi wykonać, nie stanowią problemu – zapewnia Michał Krywulec.
System został zainstalowany w listopadzie i przechodzi właśnie walidację. W przyszłości być może także inne maszyny ROLAND pracujące w drukarni Tamir zostaną wyposażone w to rozwiązanie.
Oprac. IZ