Zapewne wielu zwiedzających tegoroczne targi drupa miało okazję natknąć się na nowe, rewolucyjne rozwiązania cyfrowych ploterów inkjet do bezpośredniego zadruku tektury falistej. Były to m.in. urządzenia znanych i uznanych producentów jak Durst czy Bobst, ale również takich, którzy pojawili się na rynku niedawno ze swoimi nowatorskimi rozwiązaniami, np. NoeCha czy Barberan. Wspólną cechą tych maszyn jest jednoprzebiegowy tryb druku i co za tym idzie, prędkości drukowania powyżej 5 tys. arkuszy na godzinę. Dodajmy też, że są to urządzenia w formacie XXL i szerokość arkuszy tektury zadrukowanych w takich maszynach wynosi ponad 2 m.
Są to przeważnie plotery inkjetowe drukujące farbami UV, a więc doskonale nadające się do bezpośredniego zadruku grubych tektur litych i falistych. Grubość i gramatura podłoża drukowego zasadniczo nie są istotne w tej technologii drukowania; oczywiście mogą to też być inne materiały jak np. stosowane w reklamie płyty Kappa, PVC, PMMA i wiele innych.
Produkcyjny druk na tak wielu rodzajach czasami nietypowych i trudnych do zadrukowania materiałach implikuje następny problem: co z wykończeniem po druku zadrukowanych arkuszy? Po cyfrowym zadruku arkusza jego ostateczne formatowanie (wycinanie do finalnego formatu i bigowanie) powinno również odbyć się metodą cyfrową, najlepiej za pomocą stołowych ploterów tnących CNC.
Producentem takich urządzeń jest doskonale znana i doceniana w branży opakowaniowej firma Esko. Dział R&D firmy Esko najwyraźniej nie zasypia gruszek w popiele i przy okazji targów drupa 2016 przedstawił dwie premierowe linie ploterów tnąco-bigujących, mianowicie Kongsberg X i Kongsberg C. Obydwie serie zawierają plotery o różnych formatach roboczych i są konfigurowane pod potrzeby klienta w bardzo szerokim zakresie, tak aby w pełni mógł on wykorzystać ich rekordową prędkość i precyzję działania. W ploterach tych konstruktorzy zaimplementowali wiele nowych technologii, które doskonale wpasowują się w ideę produkcyjnego ich wykorzystania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze nowe rozwiązania zastosowane w premierowych ploterach Kongsberg.
Samobieżne ramię robocze jako podajnik/odbiornik arkusza ze stołu roboczego
Jest to rozwiązanie w tej skali nigdy nie stosowane w ploterach tnących. Zaletami tego robota podającego są szybkość i prostota konfiguracji przy przygotowaniu produkcji. Istnieje możliwość równoległej obsługi 2 ploterów przez 1 podajnik/odbiornik arkusza. Podajnik ten to prawdziwy robot heavy-duty, który jest w stanie przenosić nawet najcięższe arkusze materiału, cały czas pracując z maksymalną, naprawdę imponującą prędkością. Ponadto wysokość stosu arkuszy na palecie podawczej/odbiorczej jest dzięki temu ponaddwukrotnie większa niż w poprzednich modelach.
Nowy sposób identyfikacji narzędzi roboczych
Dzięki zaawansowanej analizie 3D wideo pozwala na określenie profilu zastosowanego ostrza lub frezu, precyzyjnego pomiaru jego długości roboczej, stanu jego zużycia i automatycznego doboru parametrów cięcia czy frezowania do zamontowanej końcówki roboczej. Sam proces pomiaru jest bardzo szybki i nie wydłuża w sposób istotny czasu obróbki arkusza.
Mapowanie powierzchni materiału na stole roboczym
Poprzednie plotery Kongsberg słynęły z funkcji mapowania blatu stołu, co bardzo poprawiało precyzję wykonywanych prac szczególnie tam, gdzie głębokość cięcia (nacinania) lub frezowania były istotne dla końcowego produktu. W nowych stołach konstruktorzy poszli dalej dodając możliwość mapowania powierzchni arkusza obrabianego materiału. Dzięki utworzonej w ten sposób mapce topografii powierzchni nawet najbardziej precyzyjne prace, np. grawerowanie na pleksi czy HIPPS-ie, będą wykonane z najwyższą możliwą jakością.
Możliwość wykonywania różnych zadańna kilku strefach powierzchni stołu
Jest to funkcja konfiguracji stołu, gdzie np. na jednej połowie blatu roboczego znajduje się obrabiany arkusz, a na drugiej trwają przygotowania do produkcji, np. podawanie/odbiór materiału.
Oprogramowanie współpracujące ze stołem
W premierowej wersji oprogramowania iPC 2.0 wprowadzono wiele nowych modułów/funkcji pozwalających na integrację pracy plotera z innymi technologicznymi etapami produkcji. Już w wersji podstawowej interfejs obsługi stołu w czytelny sposób pokazuje szacowany postęp wykonywanego zadania, co znacznie ułatwia dokładne planowanie produkcji na urządzeniu. Dane te są przedstawione graficznie na dużym monitorze, co również ułatwia współpracę operatora z ploterem. Oprogramowanie zapewnia inteligentną optymalizację sposobu cięcia, bigowania czy frezowania skomplikowanych siatek z mocno pokrzywionymi ścieżkami obróbki. Przy skomplikowanym frezowaniu 2,5D (reliefowym) dzieli proces na pojedyncze podetapy/przebiegi podpowiadając, jakie końcówki bitów z dostępnych w magazynie własnym należy zastosować. W firmach, w których pracuje dwa lub więcej ploterów Kongsberg, pozwala na optymalny podział zadań produkcyjnych, aby do minimum ograniczyć przestoje maszyn. Oprogramowanie jest też konfigurowalne dla początkujących operatorów; w takich przypadkach program sam automatycznie podpowiada rodzaje narzędzi, które należy zastosować i wstępnie ustawia ich parametry pracy. Dodatkowo istnieje opcja samodzielnej pracy bezobsługowej, np. na nocnej zmianie – dzięki wbudowanej bramce SMS. Ploter sam powiadamia obsługę o konieczności interwencji ludzkiej na stanowisku, np. w przypadku wymiany narzędzia, awarii maszyny czy braku surowców na podajniku.
CorruSpeed – nowe narzędzie do cięcia tektury falistej
Dotychczas do cięcia grubych i trudnych w obróbce tektur falistych stosowano tylko aktywne noże oscylacyjne. CorruSpeed to statyczny nóż wleczony, który dzięki swojej sprytnej konstrukcji pozwala na efektywne i dokładne cięcie takich materiałów, bez wad i ograniczeń, jakie narzucają noże oscylacyjne.
Nowe modele X oraz C w pełni zastępują produkowane do końca 1. półrocza 2016 linie ploterów Kongsberg V, XN, XP, a możliwościami i prędkością pracy znacznie je przewyższają. Sprawdzą się przede wszystkim w firmach zajmujących się cyfrową produkcją reklam POS/POD, a także opakowań o niskich nakładach i skomplikowanej siatce wykrojnika. Pierwsze egzemplarze nowych modeli ploterów Kongsberg zostały zainstalowane w Polsce natychmiast po targach drupa i i zbierają wyłącznie pozytywne opinie od klientów, którzy zdecydowali się na ich zakup. JN