Ostatnia dekada na polskim rynku producentów warzyw i owoców stała pod znakiem automatyzacji procesów opakowaniowych – efektu stale rosnącego poziomu konsumpcji wśród klientów z jednej strony, a także intensywnego poszukiwania przez producentów opakowań i sieci handlowe rozwiązań ułatwiających pakowanie z drugiej strony. Ważną rolę w tym procesie odgrywa w Polsce firma Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz.
Przyczyny opisanej na wstępie sytuacji można rozciągnąć także na działania Unii Europejskiej, która przyznając polskim firmom dotacje przyczyniła się do ekspansji automatyzacji w segmencie opakowań i logistyki oraz do coraz ściślejszych „więzów” rodzimych producentów warzyw i owoców z odbiorcami z rynków rosyjskiego i zachodnioeuropejskiego. Opakowania zbiorcze przestały pełnić funkcje wyłącznie transportowo-ochronne; coraz częściej trafiają na półki sklepowe z zadaniami marketingowo-reklamowymi. To oznacza, że muszą być nie tylko trwałe, ale także estetyczne i dokładnie wykonane.
Głównym narzędziem pozwalającym na wdrożenie wspomnianych zmian – a jednocześnie czynnikiem niezbędnym do odniesienia przez producenta opakowań sukcesu na konkurencyjnym rynku – są maszyny pakujące (a konkretnie automatyczne składarko-sklejarki w przypadku skrzynek papierowych). W Polsce pojawiły się one w 2002 r., gdy ich sprzedażą zajął się bydgoski oddział firmy Schumacher Packaging. Dzisiaj największą popularnością w tym segmencie cieszą się urządzenia produkowane we Włoszech i Hiszpanii, wśród nich marki, takie jak SMI i Boix.
Schumacher Packaging Zakład Bygdoszcz blisko współpracuje z włoskim producentem, firmą SMI, czego efektem jest pojawienie się pod koniec ubiegłej dekady wielu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych w maszynach tej marki oraz w wyglądzie samych opakowań. Przełożyło się to także na wiele patentów bydgoskiego zakładu; ostatni został zarejestrowany w 2011 r. Efektem wspomnianej współpracy jest dostępna w ofercie Schumacher Packaging maszyna GD26 firmy SMI, ucieleśniająca ideę łatwego w użyciu, niezawodnego urządzenia do formowania kartonów o szerokim zakresie konstrukcji. Łączy ona w sobie 30-letnie doświadczenie zawodowe założyciela firmy, Daniele Di Gazzani, z 10-letnią historią SMI, a także wiedzę i zaangażowanie całej załogi. Standardowa wersja GD26 może formować kartony typu „Platform” i „Citrus” z daszkiem oraz z narożnikami. Dzięki prostym, opcjonalnym urządzeniom jest w stanie produkować także kartony z narożnikami zawijanymi do środka lub typu „L”, a także z podwójną ścianą na długim i krótkim boku. Zaletą maszyny są jej małe wymiary zewnętrzne, duża prędkość produkcji oraz krótki czas potrzebny na zmianę formatu. Maszyny dostarczane są z instrukcją obsługi i konserwacji oraz z wykazem części zamiennych. Udaną współpracę potwierdzają sukcesy handlowe firmy Schumacher, która w 2011 r. sprzedała w Polsce 9 maszyn i 8 automatycznych układarek (stackerów) marki SMI. Firma jest również wyłącznym przedstawicielem w Polsce fińskiego producenta maszyn Formeca.
Wśród zalet maszyn SMI, które doceniają producenci warzyw i owoców, warto wymienić m.in. szeroki zakres wymiarów i konstrukcji wykrojów z tektury falistej (400x300 mm, 500x300 mm, 600x400 mm, konstrukcje z daszkiem, daszkiem i narożnikiem, platformy, narożniki formowane jako otwarte i zamknięte oraz ostatnie formy konstrukcyjne ze zmienionym kierunkiem fali, co przekłada się na ograniczanie ilości materiału); dużą szybkość produkcji (maksymalna 40 szt/min) gotowych kartonów; szybką przestawę (panelową), trwającą maksymalnie 60 minut; wyposażenie wszystkich maszyn SMI w ekrany dotykowe; nowatorski przesuwany rdzeń sklejarki (efekt wspólnych prac Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz i SMI), który pozwala na dopasowanie rdzenia do wymiaru specyficznych opakowań; efektem jest znaczący wzrost produktywności oraz zmniejszenie ilości odpadów; zastosowanie unikatowej układarki, służącej do układania pudeł sklejonych w stosy, która można zainstalować z trzech różnych stron maszyny oraz elastycznie dopasować wysokość stosów (także podwójnych); użycie wysokiej klasy komponentów (Norgren w przypadku pneumatyki, Omron – elektroniki oraz Nordson lub Rochatech – klejowników); zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego klientom przez głównych dostawców podzespołów, pewność szybkiej reakcji dzięki zachowywaniu przez nich bezpiecznych stanów magazynowych części eksploatacyjnych, a także wsparcie techniczne ze strony firmy Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz (który dodatkowo dostarcza kleje holenderskiej firmy Paramelt).
Powyższe zalety sprawiają, że Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz dostarcza na rynek ok. 20 proc. opakowań automatycznych sprzedawanych w Polsce. Prócz działalności na lokalnym rynku, Zakład od wielu lat jest obecny również w Holandii i Niemczech. W 2008 r. firma utworzyła pierwsze własne centrum dystrybucyjne opakowań sklejanych w Złotej Górze koło Grójca. Z tego miejsca dostarcza gotowe opakowania do grupy producentów jabłek oraz innych owoców i warzyw.
Opakowania do automatycznego składania są wymagającym technicznie produktem. Przy ich projektowaniu oraz produkcji wymagany jest wysoki poziom dokładności, gwarantujący wydajną pracę maszyn oraz uzyskanie pożądanych parametrów opakowań. Z drugiej strony są bardzo cenione przez klientów, zwłaszcza z powodu konkurencyjnej, względem opakowań składanych ręcznie, ceny. To efekt przede wszystkim oszczędności na materiałach (w efekcie zmniejszenia odpadów i zastosowania zmiennej konstrukcji) oraz zmniejszenia zatrudnienia (ze względu na wysoką automatykę pracy). Inne zalety opakowań automatycznych to wysoka, niezmienna jakość oraz korzyści ekologiczne (niższe zużycie materiału i mniej odpadów).
Z myślą o wygodzie klientów w 2002 r., Schumacher Packaging Zakład Bydgoszcz uruchomił świadczenie serwisowych usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych; maksymalny czas reakcji serwisu wynosi 48 godzin. Firma przechowuje dla swoich klientów bezpieczne stany magazynowe części zamiennych dla serwisowanych przez siebie maszyn. Obecnie tę usługę zapewnia właścicielom ponad 50 maszyn. Dodatkową wartością firmy jest doradztwo i sprzedaż kleju do maszyn, który jest dobierany na podstawie doświadczeń Zakładu, zgodnie ze specyfiką produkcji u klienta.
W 2007 roku firma podjęła także wysiłek stworzenia od podstaw własnej maszyny do prostych zastosowań. Maszyna taka została zaprojektowana, wyprodukowana i dostarczona do pierwszego klienta w 2008 r.
Schumacher Packaging
Firma założona w 1948 roku, od początku kierowana przez właściciela.
Produkuje opakowania z tektury falistej i litej, a także papier.
Ma 10 lokalizacji w Polsce i Niemczech, w których zatrudnia ok. 2000 pracowników. Jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów opakowań z tektury falistej na rynku polskim.
Opracował Tomasz Krawczak