Szybkie tempo rozwoju rynku opakowań aseptycznych
1 Jan 1970 14:33
Światowe zapotrzebowanie na opakowania aseptyczne rośnie w tempie 9,1 proc. rocznie i do 2015 r. osiągnie wartość 35,8 mld dolarów. Odpowiada za nie przede wszystkim zwiększająca się liczba zastosowań oraz korzyści – koszty i wygoda obsługi – jakie zapewnia ten rodzaj opakowań (szczególnie pod względem łatwości przechowywania i transportu). Takie wnioski płyną z nowego raportu pt. „World Aseptic Packaging”, przygotowanego przez The Freedonia Group – amerykańską firmę zajmującą się badaniami rynku.
Autorzy raportu przewidują, że na szybki rozwój tego sektora wpłynie poprawa warunków życia w krajach rozwijających się, gdzie brak infrastruktury pozwalającej na organizowanie tzw. „zimnego łańcucha dostaw” (czyli przechowywania i transportu produktów łatwo psujących się) zwiększa popyt na pakowane aseptycznie artykuły o długim terminie przydatności.
Do ponad połowy opakowań tego typu produkowanych w skali świata nalewane są – i to się nie zmieni – różnego rodzaju napoje. Zapotrzebowanie na takie opakowania nie maleje, a wręcz rośnie w związku z rosnącymi zdolności produkcyjnymi rozlewni, a także pojawianiem się nowych rozwiązań powodujących spadek kosztów i wzrost ekologiczności opakowań aseptycznych (np. możliwości przewożenia napojów mlecznych i innych łatwo psujących się produktów ciężarówkami nie wyposażonymi w chłodnie oraz przechowywania ich w temperaturze pokojowej). W przypadku produktów spożywczych opakowania aseptyczne zyskują popularność w związku ze wzrostem popularności żywności w formie płynnej, nadającej się do dozowania pompką i z małą ilością cząstek stałych (tutaj coraz częściej zastępują one metalowe puszki i szklane słoiki). Stosowanie opakowań aseptycznych w farmacji ułatwia dozowanie leków i ich przyjmowanie przez pacjentów; w dodatku w przypadku coraz powszechniej dostępnych i wykorzystywanych biofarmaceutyków pakowanie aseptyczne jest niezbędne dla zapobieżenia zanieczyszczeniu i zagwarantowania sterylności produktów.
Wśród krajów wysokorozwiniętych największe zasługi w rozwijaniu tego ostatniego sektora mają Stany Zjednoczone; o ile wartość lokalnego rynku opakowań aseptycznych stanowi 15 proc. rynku światowego, o tyle Amerykanie zużywają aż 1/3 wszystkich leków w opakowaniach aseptycznych produkowanych na świecie. Mimo to największy wzrost będzie notowany w krajach azjatyckich, a w szczególności w Indiach i Chinach. Tylko ten ostatni kraj w okresie od 2010 do 2015 r. przyczyni się do 28-proc. wzrostu wartości światowego rynku. Ponadprzeciętny rozwój zanotują także kraje Ameryki Środkowej i Południowej, a zwłaszcza Brazylia (rozwijająca się w tempie ponad 10 proc. przez najbliższe lata).
Na podstawie informacji The Freedonia Group opracował TK