Tegoroczny interpack odbył się w dniach 8-14 maja jak zwykle w Dűsseldorfie. W tych największych europejskich targach opako-waniowych wzięło udział ponad 2700 wystawców z 59 krajów (w tym rekordowa liczba aż 34 wystawców z Polski). Targi odwiedziło ponad 175 000 osób (w 2011 r. 166 000); ponad 115 000 zwiedzających to goście z zagranicy (w 2011 r. 100 000). Podobnie jak w 2011 r. targi zajmowały 19 hal i 2 namioty. Z przytoczonych liczb widać wzrost zainteresowania opakowaniami mimo wciąż trwającego kryzysu.
W dniach 6-10 maja w Essen odbywały się już po raz ósmy targi opakowań metalowych Metpack. Wzorem poprzednich edycji w dniach wspólnych był zorganizowany bezpłatny wahadłowy ruch autobusowy umożliwiający zwiedzanie jednych i drugich targów.
W zamyśle autora niniejszego artykułu jest zapoznanie czytelników z nowościami dotyczącymi papierów opakowaniowych, tworzyw biodegradowalnych oraz opakowań metalowych prezentowanych zarówno na targach w Düsseldorfie, jak i w Essen. Ta ostatnia tematyka zostanie omówiona w ramach osobnego artykułu.
Na interpacku zjawili się producenci i przetwórcy papieru stosowanego do celów opakowaniowych. Według katalogu 180 firm wystawiało eksponaty papierowe, zaś papier i tekturę jako materiały opakowaniowe już tylko 62 wystawców, z czego jedynie kilkunastu to producenci. Producenci przygotowali kilka nowości, które zostaną przedstawione poniżej.
Brigl & Bergmeister GmbH (Niklasdorf, Austria) jak zwykle prezentował swoje flagowe papiery etykietowe (notabene najlepsze i największy wybór pod względem ich zastosowania, jaki osobiście znam) oraz papiery jednostronnie powlekane do produkcji opakowań giętkich z rodziny ProPack. Papiery etykietowe zawierają w nazwie handlowej słowo „Niklakett”. Podczas obecnego interpacku skupiono się na papierach do produkcji opakowań giętkich (miękkich). Od poprzedniej edycji znacznie wzrosła oferta tych papierów. Papiery z rodziny ProPack są produkowane od 2011 roku i ciągle udoskonalane. Premierę na tegorocznych targach miał PackPro 3.5 i (improved + ulepszony). Papiery z cyfrą 3 przeznaczone są do drukowania offsetem zwojowym i fleksografią, zaś papiery z cyfrą 7 do drukowania fleksograficznego i rotograwiurowego.
W porównaniu ze swym poprzednikiem PackPro 3.5 i ma wyższą białość, nieprzezroczystość i połysk. Jest to papier o gramaturze 40 g/m2 zalecany do powlekania ekstruzyjnego i laminowania. Jest zapachowo obojętny i ma podwyższoną odporność na pękanie.
Do drukowania fleksografią i rotograwiurą przygotowano papiery: PackPro 7.0 (70, 80 i 90 g/m2), PacPro 7.1 (95 g/m2), PackPro 7.4 (50 g/m2, nie eksponowany na poprzednim interpacku, z celulozy ECF, bez wybielacza optycznego) oraz PackPro 7.5 (45, 50 i 60 g/m2). W zależności od numeru są to papiery bez zapachu własnego oraz papiery przeznaczone do ekstruzji i laminowania.
Biokett (90 i 110 g/m2) to papier wysokojakościowy przeznaczony do produkcji opakowań giętkich papierosów z możliwością zadrukowywania offsetem zwojowym, fleksografią i rotograwiurą, bez wybielacza optycznego, o neutralnym smaku i zapachu (nieobecny na poprzednim interpacku).
NiklaSelect S jest papierem etykietowym stanowiącym barierę dla obcych zapachów i smaków. Jako taki stosowany jest do pakowania środków spożywczych, może być laminowany. Przeznaczony do zadrukowywania offsetem zwojowym i fleksografią oraz zalecany do drukowania rotograwiurowego. Jest produkowany w gramaturach 80, 90 i 100 g/m2.
SCA Sustainable Packaging (Sundsvall, Szwecja) prezentowała nowe papiery do produkcji opakowań giętkich wyprodukowane w SCA Ortviken po zmianie asortymentu produkcji, tj. po częściowym zastąpieniu produkcji papierów graficznych – papierami do produkcji opakowań wykonanymi z włókien pierwotnych. Są to: dwustronnie powlekane papiery przeznaczone do produkcji kaszerowanych (laminowania) tektur pudełkowych i tektury falistej, opakowań typu flowpack oraz opakowań giętkich o nazwach Splendo Print z połyskiem (60, 70, 80, 90 g/m2), Splendo Sooth o powierzchni typu silk (60, 70, 80, 90 g/m2). Opakowania wykonane z ww. papierów służą do pakowania tłustej i suchej żywności. Splendo są wysokojakościowymi papierami o bardzo dużej wytrzymałości i bardzo dobrej drukowności.
Druga grupa papierów dwustronnie powlekanych o nieco niższej jakości jest przeznaczona do masowej produkcji opakowań giętkich, owijek, banerów, opakowań typu flowpack i warstw wierzchnich tektur (przez laminowanie). Są to papiery o nazwie Operio i występują w czterech odmianach: Operio Print z połyskiem (65, 70, 75, 80 i 90 g/m2), Operio Smooth silk mat (60, 65, 70, 75, 80 i 90 g/m2), Operio Bright z połyskiem (50 g/m2) o podwyższonej białości i nieprzezroczystości i Operio Soft matowy (57, 60, 65, 70 g/m2). Papiery Operio są przeznaczone do pakowania suchej, tłustej żywności, charakteryzują się średnią wytrzymałością mechaniczną oraz dobrą drukownością.
Trzecia rodzina papierów z Ortviken o ogólnej nazwie Puro to papiery niepowlekane przeznaczone do pakowania tłustych suchych i mokrych produktów żywnościowych. Każdy z trzech papierów z tej rodziny ma inne zastosowanie.
Puro Performance (50, 55, 60, 70 i 80 g/m2) – zaklejony, biały papier o wysokiej nieprzezroczystości – jest stosowany do produkcji tektury falistej z mikrofalą (fala E) i opakowań towarów o średniej masie. Charakteryzuje się średnimi właściwościami drukowymi.
Puro Surface (55, 60, 70 i 80 g/m2) to papier biały o wysokiej nieprzezroczystości powierzchniowo zaklejany o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, dobrej drukowności, przeznaczony do wierzchniej strony tektury wielowarstwowej oraz do produkcji opakowań barierowych i typu flowpack.
Puro Smart (52, 55, 60, 65 i 70 g/m2) to papier wysokiej białości i nieprzezroczystości do produkcji opakowań typu flowpack oraz jako materiał do ekstruzji.
Przedstawiona przez SCA oferta jest nowa i zawiera papiery o nowoczesnej konstrukcji do wszechstronnego zastosowania.
Mondi AG (Wiedeń, Austria) tradycyjnie już jak na każdym interpacku prezentował wiele nowości na stoisku o dużej powierzchni – tym razem z pięciometrową żyrafą wykonaną z tektury falistej. Innowacji i nowych produktów było tyle, że firma zorganizowała podczas targów specjalną konferencję poświęconą tym zagadnieniom.
Mondi przedstawił siedem nowości:
n białe papiery pakowe kraft z papierni w Steti w Czechach z nowej maszyny z cylindrem połyskowym (PM 7) uruchomionej przed targami. Oferowane były papiery pakowe białe o gramaturach 30÷90 g/m2;
n torbę Touchbag wykonaną z papieru siarczynowego z wytłoczonym na powierzchni wzorem (może być to napis, logo itp.). Wytłacza się łącznie wszystkie warstwy służące do produkcji worka. Zastosowanie tłoczenia powoduje zwiększoną widoczność marki, zwiększa bezpieczeństwo produktów (jest to rodzaj zabezpieczenia przed podróbką), odróżnia od konkurencji i dodatkowo budzi skojarzenia dotykowe;
n opakowania papierowe ColdSealPack składające się z trzech części z papieru kraft (70÷150 g/m2), test linera (90÷200 g/m2) i tektury do 300 g/m2 oraz powłoki coldseal. Zapewniają one zimne szczelne opakowanie wyrobów przemysłowych, umożliwiają zawinięcie i bezpieczne zamknięcie bez taśmy lub kleju. Nie jest wymagane zgrzewanie, jako że ColdSealPack tworzy silne połączenie w temperaturze pokojowej tylko przez docisk;
n torby PolyWoven Bag wytwarzane z papieru laminowanego z wykorzystaniem wytłaczania, nadające się do automatycznych systemów napełniania i łatwe do paletyzowania. To solidne worki o dużej powierzchni do zadrukowania, która obejmuje również dno. Dno worka jest klejone, podczas gdy jego górna krawędź może być wykonana z różnymi wersjami zamknięcia. Istnieją różne rozwiązania alternatywne służące do zamknięcia worka po napełnieniu, np. zamknięcia termozgrzewalne składane z taśmy lub szycia. Torby nadają się do różnych produktów, takich jak nawozy, na
siona, mąka, cukier lub ryż, są idealnym rozwiązaniem opakowaniowym dla coraz większej liczby artykułów przemysłu spożywczego, do użytku domowego;
n torby Steampack stosowane do odgrzewania produktów spożywczych w kuchence mikrofalowej;
n tekturę YBBS Premium niepowlekaną bezdrzewną (SBB) o podwyższonej sztywności oferowaną w gramaturach
300÷400 g/m2, bieloną metodą TCF, produkowaną w różnych barwach, przeznaczoną do pakowania suchej i tłustej żywności oraz produktów nieżywnościowych w wersji z wybielaczem optycznym. Jest stosowana do produkcji luksusowych pudełek składanych i jako baza na tekturę do produkcji kubków napojowych;
n Miprotex – nową barierę przeciwmigracyjną wobec oleju mineralnego, tak nazwano także papiery produkowane z tą barierą.
Stora Enso Renewable Packaging (Imatra, Finlandia) zaprezentowała swoje najnowsze innowacje w dziedzinie papierowych materiałów opakowaniowych oraz w projektowaniu opakowań. Za supernowość przygotowaną specjalnie na interpack 2014 Stora Enso uważa nowe odmiany tektury rodziny Cupforma do produkcji pojemników (kubków 0,5 l do pakowania lodów) oraz pojemnik do odgrzewania potraw w opakowaniu w kuchence mikrofalowej (pudełko z wieczkiem).
Do produkcji kubków do pakowania lodów zastosowano tekturę Cupforma o gramaturze obniżonej z 350 g/m2 do 290 g/m2, trójwarstwową: warstwy zewnętrzne z celulozy siarczanowej (Sa), warstwa wewnętrzna celuloza Sa + CTMP, powlekanej PE (tzw. bio) wyprodukowanym z surowców odnawialnych (z trzciny cukrowej), jest to tzw. Cupforma Ice. Do produkcji pojemników do kuchenki mikrofalowej opracowano nową tekturę powlekaną polipropylenem – nosi ona nazwę Cupforma Natura PP. Eksponowano także nowe wzory pojemników (kubków) do pakowania słodyczy. Są one wykonane z powlekanej PE tektury Cupforma. Wszystkie wymienione tektury są podatne na recykling.
Stora Enso przygotowała również nową ofertę dla przemysłu farmaceutycznego dotyczącą tektury Tambrite, której gramatury obniżono do 215 g/m2. Gramatura ta z powodzeniem zastępuje w procesie automatycznego pakowania stosowane uprzednio tektury 250, 235 i 225 g/m2.
Przygotowano także papiery opakowaniowe: MediaLiner – biały, powlekany kraftliner (papier pokryciowy tektury falistej w gramaturach 120÷220 g/m2) oraz papier z powłokami barierowymi stosowany do produkcji opakowań miękkich o nazwie HybraPack (oba te papiery miały premierę na targach Fach Pack w Norymberdze w 2013 r.).
W specjalnie wydzielonej części stoiska Stora Enso umieszczono ekspozycję nowych pomysłów i projektów w zakresie opakowań kosmetyków i środków pielęgnacyjnych. Wśród nich znalazły się m.in. prace nagrodzone w konkursie Recreate Packaging, organizowanym wspólnie przez Stora Enso i Uniwersytet Aalto.
Starkraft/Zellstoff Pöls AG (Pöls, Austria). Nowa maszyna PM 2 została postawiona w zakładzie celulozowo-papierniczym Zellstoff Pöls AG. Od wielu lat produkowana jest tam celuloza siarczanowa iglasta (NBSK), wykorzystywana do produkcji papieru siarczanowego jednostronnie gładzonego (MG kraft) o nazwie handlowej Starkraft. Papier siarczanowy jest produkowany z mieszaniny celulozy iglastej (długowłóknistej) z celulozą z eukaliptusa (krótkowłóknistą).
Logo nowego produktu to „latający nosorożec” (Flying Rhino) symbolizujący siłę – bardzo dobre parametry wytrzymałościowe oraz elastyczność w podejściu do klienta i jego potrzeb. Papier jest produkowany w gramaturach 28÷120 g/m2 w kilku wersjach pod względem zastosowania: bags – torebki, shopper – torby zakupowe, gifts – papier dekoracyjny, formfill – torebki klockowe 1 kg na mąkę, ryż, cukier itp., flexpack – do laminacji z innymi materiałami takimi jak PE, PP, folia aluminiowa itp., medicine – papier do materiałów medycznych podlegających sterylizacji, specialty – różne inne zastosowania, np. papier o podwyższonej wartości Cobb do silikonowania, ozdobne obrusy i inne.
Stosowne wersje papieru występują w dwóch odmianach białości: standardowa 82%, bielsza – 93%.
Papier jest dostępny również w wersji gładkiej i prążkowanej.
Dane maszyny: 5,40 m szerokość wstęgi; 80 000 ton wydajność roczna; 1200 m/min optymalna prędkość; zakres gramatur od 28 g/m2 do 120 g/m2; ciąg papierniczy wyposażony w Yankee cylinder; pierwszy tambor papieru wyprodukowano 11 listopada 2013.
Sappi Europe SA (Bruksela, Belgia). Na targach interpack 2014 Sappi Fine Paper Europe przedstawiła trzy nowe rodziny papierów specjalnych o nazwach: Algro Vitess, Algro Sol i MOB Barrier. Wszystkie te papiery są produkowane na przebudowanej MP 2 w Alfeld (Niemcy).
Algro Vitess to jednostronnie powlekany papier do produkcji opakowań giętkich. Charakteryzuje się wysoką białością i wysoką stabilnością wymiarową. Przeznaczony do drukowania fleksograficznego i wklęsłego, jest produkowany w gramaturach od 50 g/m2 do 120 g/m2. Jest stabilny i charakteryzuje się niskim skurczem. Te cechy ułatwiają dalsze przetwarzanie w odniesieniu do drukowania, laminowania i wytłaczania oraz optymalizują proces pakowania. Spodnia strona (niepowlekana) papieru została tak zaprojektowana, aby polepszyć proces laminowania klejowego i ekstruzyjnego. Papier Algro Vitess może być stosowany w szerokim zakresie zastosowań takich jak opakowania suchych produktów w przemyśle spożywczym, wyrobów cukierniczych, herbaty, kawy i produktów farmaceutycznych.
Algro Sol są bazowymi papierami do silikonowania. Do produkowanych już papierów Algro Sol DN o gramaturach 120 i 135 g/m2 dołączono niskie gramatury: 70, 80, 85, 90, 98 g/m2 oraz w przypadku Algro Sol CN 50 i 60 g/m2. Papiery do silikonowania są gładzone na cylindrze połyskowym.
Papiery MOB, czyli Mineral Oil Barrier są papierami powlekanymi z barierą uniemożliwiającą migrację oleju mineralnego przez papier do pakowanych środków spożywczych. Powłoki antymigracyjne zostały opracowane we współpracy z firmą BASF. Oferowane są papiery MOB Kraft (80÷120 g/m2) i MOB Gravure (95÷140 g/m2). Papiery MOB są stosowane do pakowania cukierków, czekolady i wyrobów cukierniczych, kawy i herbaty, chipsów, przekąsek, orzechów suszonych i suszonej żywności oraz do pakowania mrożonek.
Wystawiano także znane już od pewnego czasu tektury Algro Design (SBB 160÷400 g/m2), papier jednostronnie powlekany do produkcji opakowań giętkich Algro Nature (40÷80 g/m2) oraz papier pokryciowy tektury falistej – powlekany, biały topliner Fusion (90÷220 g/m2).
Papierfabrik Schoellershammer (Düren, Niemcy) eksponująca swe produkty na stoisku Starkraft/Zellstoff AG jako nowość pokazała nowy papier transparentowy (translucent) pod nazwą Micro – Pack. Jest to papier pergaminowy produkowany w zakresie gramatur 62÷112 g/m2 mający wszystkie właściwości barierowe do pakowania suchej i tłustej żywności, nie jest wodoodporny. W teście smakowym i zapachowym Robinson uzyskuje wartości zerowe. Schoellershammer produkuje także warstwy składowe (o gramaturach 90÷170 g/m2) służące do produkcji tektury falistej. Jednakże główną produkcję tej fabryki stanowią papier do celów artystycznych (grafika warsztatowa, malarstwo) oraz niepowlekane wysokojakościowe papiery do drukowania.
Mayr-Melnhof Packaging International GmbH (Wiedeń, Austria) – czołowy światowy potentat w branży opakowań drukowanych, głównie papierowych – promował na obecnych targach: tekturowe pudełka różnej konstrukcji, kartoniki blistrowe do łączenia z pęcherzem z PET, wielokolorowe ulotki farmaceutyczne (45-100 g/m2) oraz opakowania wielokrotne (multipaki) do piwa, napojów i mleka. Wystawiano także luksusowe opakowania do pakowania butelek szklanych i z tworzyw, pojemników z tworzyw sztucznych i szklanych, konserw i woreczków. MMP polecał także swe usługi w zakresie projektowania opakowań.
Stempher BV Koninklijke Verpakkingsindustrie (Rijjsen, Holandia) produkująca od ponad 100 lat worki papierowe wentylowe i krzyżowe klejone (otwarte) jako jedna z pierwszych w Europie wprowadziła proces klejenia sterowany cyf
rowo. W związku z tym oferowane worki (zadrukowane aż do 8 kolorów techniką fleksograficzną) są bardzo szczelne nawet przy pakowaniu drobnego proszku. Klejone cyfrowo worki są bardzo stabilne podczas napełniania, mają lepszą wentylację i mogą być szybciej napełniane. Nowa linia sterowana cyfrowo umożliwia także skrócenie czasu schnięcia (czasu produkcji worków) oraz zmniejszenie ilości stosowanego kleju.
Hexacomb SA (Amboise, Francja) to amerykańska korporacja działająca także na rynku europejskim, specjalizująca się w opakowaniach specjalnych wykonanych z tektury plaster miodu. Eksponowano palety tekturowe oraz specjalne opakowania zabezpieczające pakowane produkty, m.in. narzędzia, urządzenia mechaniczne, narożniki.
Podczas obecnej edycji targów interpack nie wyodrębniono w osobnych halach wystawców prezentujących opakowaniowe biopolimery czy też cyfrowe drukowanie opakowań. Obie te dziedziny zadomowiły się już na stałe w profilu targów. Co prawda biotworzywa zostały zgrupowane w jednej hali, ale wspólnie z innymi materiałami opakowaniowymi. Wyodrębniono za to Innovationparc Save Food i Metal Packaging Plaza oraz Components for Processing and Packaging.
Dużą ekspozycję, a w zasadzie wszechstronną drukarnię cyfrową opakowań z wykorzystaniem elektrofotografii i techniki natryskowej (inkjet) zaprezentowała firma Hewlett-Packard GmbH (Böblingen, Niemcy). Na stoisku przedstawiono najnowsze rozwiązania firmy HP i Scitex w zakresie drukowania cyfrowego. Na żywo drukowano materiały opakowaniowe i opakowania na maszynach HP Indigo 20000 i 30000, HP Indigo WS6600 D.G., HP Scitex 15000 Corrugated Press, HP Scitex FB 10000. Maszyny były połączone w ciągi produkcyjne z cyfrowymi urządzeniami wykończeniowymi. I właśnie na stoisku HP znaleźli się wielcy producenci tektur opakowaniowych, nieobecni indywidualnie, a mianowicie Iggesund Paperboard (Szwecja) i Metsä Board (Finlandia). Pierwszy koncern zaopatrzył maszynę HP serii 30000 w najnowsze tektury Invercote, drugi zaś w swe produkty przeznaczone do drukowania cyfrowego, a mianowicie tektury: Carta Integra, Carta Solida, Carta Elega, Avanta Prima i Simcote.
Podsumowując ekspozycję „papierową” można stwierdzić, że następuje szybki rozwój produkcji papierów pakowych typu kraft o obniżonej gramaturze. Postawiono dwie nowe maszyny do ich produkcji w Starkraft/Zellstoff AG w Pöls w Austrii (Grupa Heinzel) i w czeskim Steti (Mondi). Kolejnym trendem jest przebudowa papierni i zastąpienie produkcji masowych papierów graficznych (do drukowania) produkcją papierów opakowaniowych lub tektur wielowarstwowych (SCA Ortviken, Szwecja, Stora Enso Varkaus). Także dotychczasowe papiernie produkujące papiery opakowaniowe są przebudowywane i unowocześniane (Sappi Alfeld, Niemcy) lub zaczynają dodatkową produkcję papierów opakowaniowych na posiadanych już od dawna urządzeniach (Schoellershammer Düren, Niemcy). Trendem jest także obniżanie gramatur papierów opakowaniowych i produkcja uszlachetnianych leinerów (papierów pokryciowych tektury falistej), które w wielu przypadkach zastępują średniej jakości tektury wielowarstwowe przy produkcji różnego rodzaju opakowań, w tym i pudełek składanych. Kolejny trend w produkcji papierów opakowaniowych to produkcja papierów z barierą przeciw olejom mineralnym, aby wykluczyć ich migrację do pakowanej żywności.