Polski zakład Plastique z certyfikatem BRC/IoP
1 Jan 1970 14:02
Podpoznańska fabryka należąca do firmy Plastique – jednego z czołowych europejskich producentów opakowań formowanych termicznie – otrzymała niedawno certyfikat BRC/IoP w zakresie opakowań spożywczych i innych materiałów opakowaniowych, który pozwala jej na produkcję opakowań także dla branży spożywczej do bezpośredniego kontaktu z żywnością.
Zakład o powierzchni 3 tys. m2, który mieści się w Dąbrowie niedaleko Poznania, zyskał tym samym kategorię „A”, przyznawaną firmom spełniającym najsurowsze normy bezpieczeństwa. Plastique nakreślił również dalsze plany dotyczące poznańskiego przedsiębiorstwa, które obsługuje klientów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika z nich, że w ciągu najbliższych kilku lat zakład zostanie rozbudowany, a jego możliwości wytwórcze znacząco zwiększone.
Globalna Norma dotycząca Opakowań i Materiałów Opakowaniowych BRC/IoP została stworzona z myślą o dostawcach opakowań i materiałów opakowaniowych dla przemysłu żywnościowego. Prace nad normą prowadziły organizacje British Retail Consortium (Brytyjskie Konsorcjum Detalistów) oraz Institute of Packaging (Instytut Opakowalnictwa). Celem wdrożenia standardu było ułatwienie producentom dostosowania się zarówno do wymagań prawnych, jak i wymagań handlowców, którzy wprowadzają na rynek wyroby pod nazwą własną, a także zapewnienie, że opakowania i materiały są bezpieczne dla użytkowników. Współcześnie norma ta jest wiodącym międzynarodowym standardem stosowanym przez detalistów, producentów i branżę opakowaniową na całym świecie. W lutym 2011 roku została opublikowana ostatnia 4. wersja normy (i właśnie ona była podstawą audytu w poznańskim zakładzie). BRC/IoP zawiera wymagania dotyczące higieny zakładu i produkcji oraz systemu zarządzania jakością, które mają prowadzić do powstania wyrobu bezpiecznego i zgodnego z wymaganiami jakościowymi.
Plastique to firma będąca od 35 lat pionierem innowacji w zakresie formowania termicznego i producentem opakowań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju dla szerokiej gamy sektorów przemysłu, m.in. kosmetycznego i toaletowego, higieny osobistej, farmaceutycznego, spożywczego, elektronicznego, automatyki przemysłowej oraz handlu detalicznego.
Oprócz zasadniczej działalności w biznesie sztywnych opakowań termoformowalnych, od początku 2014 r. Plastique zajęło się także produkcją opakowań z termoformowanej pulpy celulozowej (Fibrepack), projektowanych pod indywidualne zapotrzebowanie z ekologicznych mas celulozowych, które charakteryzuje wyjątkowa gładkość ścianek.
Inną koncepcją firmy w zakresie opakowań jest Termoformowany Papier (PaperForm) – innowacyjne rozwiązanie polegające na produkcji opakowań termoformowanych na bazie papieru, z wykorzystaniem papieru FibreForm firmy BillerudKorsnäs, oraz tworzyw termoplastycznych takich jak rPET i polietylen. Dzięki połączeniu tych materiałów powstaje podłoże nadające się do formowania miękkich, pustych opakowań o niezwykłych kształtach, stanowiących wartość dodaną dla każdego producenta pakowanych towarów.
Plastique posiada dwa główne zakłady produkcyjne: w Nottingham w W. Brytanii (gdzie niedawno zostały przeprowadzone wszechstronne prace modernizacyjne) oraz w Polsce pod Poznaniem, gdzie firma jest obecna od 2006 roku. Polski zakład jest doskonale umiejscowiony zarówno jeśli chodzi o obsługę klientów krajowych, jak i eksportowych w krajach Europy Centralnej, Wschodniej oraz Zachodniej. Opakowania wytwarzane przez poznańską firmę są zawsze projektowane z myślą o minimalizowaniu wpływu na środowisko, posiadają minimalne konieczne gabaryty i masę, jednocześnie odznaczając się najwyższą jakością. Na bogaty asortyment firmy składają się takie produkty jak: opakowania typu blister, clamshell, zestawy upominkowe, wkładki kartonowe, tacki dla ekspozycji na półkach sklepowych, opakowania produktów medycznych, elektronicznych oraz delikatnych, a także opakowanie (tace) dla komponentów elektronicznych oraz motoryzacji.
Na podstawie materiałów firmy Plastique opracował TK