PACKAGING SPECTRUM: Biotrem Novum na IX konferencji European Bioplastics – Joanna Kuzincow; STRESZCZENIE: W ostatnich latach biogospodarka, a wraz z nią także biopochodne tworzywa stają się coraz ważniejszym i bardziej obiecującym obszarem wspólnotowej polityki ekonomicznej. O ich roli świadczyć może fakt, iż już dzisiaj biotworzywa uznane zostały przez Komisję Europejską na wiodący sektor unijnego rynku [1], zaś zgodnie z przewidywaniami analityków [2], globalne moce wytwórcze w tym obszarze mogą się zwiększyć do roku 2017 o 400 proc. Rozmaite zagadnienia dotyczące zarówno perspektyw rynkowych, jak też udziału w zrównoważonej gospodarce, a także zagadnień praktycznych jak certyfikacja materiałów opakowaniowych i opakowań z biotworzyw były tematami IX Konferencji European Bioplastics, zorganizowanej w dniach 2-3 grudnia 2014 w Brukseli.
1 Jan 1970 08:24
W ostatnich latach biogospodarka, a wraz z nią także biopochodne tworzywa stają się coraz ważniejszym i bardziej obiecującym obszarem wspólnotowej polityki ekonomicznej. O ich roli świadczyć może fakt, iż już dzisiaj biotworzywa uznane zostały przez Komisję Europejską na wiodący sektor unijnego rynku [1], zaś zgodnie z przewidywaniami analityków [2], globalne moce wytwórcze w tym obszarze mogą się zwiększyć do roku 2017 o 400 proc. Rozmaite zagadnienia dotyczące zarówno perspektyw rynkowych, jak też udziału w zrównoważonej gospodarce, a także kwestii praktycznych jak certyfikacja materiałów opakowaniowych i opakowań z biotworzyw były tematami IX Konferencji European Bioplastics, zorganizowanej w dniach 2-3 grudnia 2014 w Brukseli.
Miejsce konferencji – ostatnie jej edycje odbywały się w Berlinie – i bliskość siedziby Europarlamentu, a także aktualność zagadnień takich jak m.in. wspólnotowa regulacja kwestii oksodegradacji, sprawiły, iż dyskusja w naturalny sposób zyskała polityczny wymiar. Dodatkowo wzmocniła go obecność przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu.
Reprezentujący Dyrekcję Generalną ds. Środowiska profesor Helmut Maurer przybliżył kwestię roli biotworzyw w ekonomii cyrkulacyjnej nastawionej na odnawialność zasobów, a także aktualne zagadnienie wsparcia poszczególnych zastosowań wyrobów biopochodnych i biodegradowalnych. Jako obszary, których winno dotyczyć to wsparcie, wskazał:
n torby na bioodpady,
n jednorazowe torebki handlowe,
n naczynia jednorazowe używane w restauracjach, barach szybkiej obsługi, bufetach i podczas imprez masowych,
n folie do zastosowań rolniczych.
Axel Singhofen, członek centrolewicowej frakcji Europarlamentu Zieloni – Wolny Sojusz Europejski i doradca ds. środowiska naturalnego, odważył się poruszyć skomplikowany temat powiązań polityki z biznesem, konfliktu interesów oraz praktyk lobbingowych w Parlamencie Europejskim. Działania te spowalniają jego zdaniem proces eliminacji z rynku niebezpiecznych dla środowiska substancji takich jak tzw. dodatki oksobiodegradacyjne. Temat wzbudził szczególne zainteresowanie ze względu na fakt, iż substancje tego typu zostały niedawno prawnie zakazane w Stanach Zjednoczonych.
Jednym z obecnych na konferencji przedstawicieli świata nauki był profesor Ramani Narayan z Uniwersytetu Michigan, światowej sławy teoretyk i propagator zastosowania w przemyśle metody oceny cyklu życia – Life Cycle Assessment oraz badań tzw. śladu węglowego [3]. Profesor Narayan skupił się w swoim wystąpieniu na istotnej, budzącej wiele nieporozumień kwestii definiowania pojęć związanych z początkiem i końcem życia wyrobu, takich jak: biopochodny, biodegradowalny czy kompostowalny.
Z kwestią biodegradacji i kompostowalności wiązał się również panel dyskusyjny dotyczący certyfikacji biotworzyw i produkowanych z nich opakowań na rykach: europejskim, północnoamerykańskim, meksykańskim i japońskim. Wziął w nim udział między innymi dr Oliver Ehlert, przedstawiciel niemieckiej organizacji uprawnionej do certyfikacji wyrobów przydatnych do kompostowania DIN Certco, której akredytowanym ośrodkiem w Polsce jest Centrum Certyfikacji Opakowań COBRO – Instytutu Badawczego Opakowań.
Rozmaite własne projekty i produkty z biotworzyw prezentowały również instytucje badawczo-rozwojowe oraz przedsiębiorstwa z Europy, Azji i obu Ameryk. Polskę reprezentowali Krzysztof Wójcik i Joanna Kuzincow z COBRO – Instytutu Badawczego Opakowań, których wystąpienie dotyczyło współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej Demonstrator+ projektu Innowacyjna grupa opakowań kompostowalnych do kontaktu z żywnością „Biotrem Novum” z surowców odnawialnych oraz technologia ich wytwarzania.
Co warte podkreślenia, zgodne z zasadą zrównoważonej gospodarki produkty Biotrem stanowią ciekawą odpowiedź na wspomniane wytyczne Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej dotyczące wspierania biotworzyw. Projekt Biotrem Novum zakłada bowiem modyfikację produkowanych obecnie przez przedsiębiorstwo Aston Investment opakowań – talerzy i miseczek jednorazowych – z otrąb pszennych poprzez wprowadzenie do ich struktury lub pokrycie ich powierzchni polimerami biodegradowalnymi. Ma to zwiększyć zakres zastosowań, atrakcyjność rynkową, a dzięki temu także skalę produkcji.
Plany uczestników projektu dotyczą wyboru optymalnego tworzywa biodegradowalnego kompatybilnego z otrębami pszennymi, które pozwoli zachować kompostowalność przy wprowadzeniu planowanych ulepszeń, następnie określenie odpowiedniej techniki wprowadzania do otrąb pszennych tworzywa biopolimerowego lub jego nanoszenia na powierzchnię, a w końcu zaprojektowanie i wykonanie właściwej linii pilotażowej dostosowanej do opracowanej techniki łączenia biopolimeru z otrębami. Zakres wykonanych już i planowanych prac badawczo-rozwojowych stworzy naczyniom Biotrem możliwość zajęcia istotnego miejsca na europejskim rynku opakowań ekologicznych.
Do konsorcjum projektowego należą:
n Aston Investment sp. z o.o. z Zambrowa,
n COBRO – Instytut Badawczy Opakowań z Warszawy,
n IMPIB – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia.