InlineCan: nowa koncepcja opakowania z tektury
1 Jan 1970 13:46
Na rynek trafi wkrótce opakowanie z tektury o nazwie InlineCan, u podstaw którego legła zupełnie nowa koncepcja produkcji. Tekturowa puszka jest bowiem produkowana, napełniana i zamykana w jednym ciągłym procesie.
Korzyści w zakresie wydajności magazynowania i logistyki, które z tego wynikają, są ogromne. W punktach sprzedaży nowe opakowanie przekonuje do zakupu swoim zindywidualizowanym wzornictwem oraz najwyższą jakością. Ta nowa i unikalna koncepcja maszynowej produkcji jest efektem współpracy firm Hörauf oraz Optima. Pierwsze zamówienia od klientów już napływają.
Konwencjonalne, wstępnie formowane puszki z tektury są przewożone – puste – do miejsca dalszej obróbki. Taki „transport powietrza” nie ma sensu ani z punktu widzenia ekologii, ani ekonomii. Zamiast pustych opakowań system InlineCan dostarcza materiał na rolkach przeznaczony do produkcji denek i korpusów opakowania; jedynie wieczka puszek są produkowane z wyprzedzeniem i dostarczane jako części gotowe do użytku. Efekt jest oszałamiający: w przestrzeni magazynowej, którą zajmuje 1000 konwencjonalnych preformowanych puszek, można zgromadzić surowce do produkcji 30 tys. puszek InlineCan (tej samej wielkości i w formacie analogicznym do formatu puszek preformowanych). Z jednej roli można wyprodukować maksymalnie 15 tys. puszek InlineCan. Obsługa puszek preformowanych, na którą składa się transport, przechowywanie, napełnianie oraz dostarczenie do sklepu, stanowi istotny czynnik generujący koszty. Teraz – dzięki pojawieniu się InlineCan – udało się go w praktyce wyeliminować. Nowa puszka, jak przekonują producenci, jest także wyjątkowo lekka oraz wytrzymała.
Produkt spełnia wszystkie wymogi stawiane przed opakowaniami, również dotyczące ochrony produktu oraz marketingu w punktach sprzedaży. W celu zapewnienia najlepszej ochrony zawartości – niezależnie od tego, czy są to proszki, granulki czy większe elementy – możliwe jest uzupełnienie puszki o zawór kontroli ciśnienia, jak również o folie odrywane typu peel-off lub zamknięcia nakładane typu snap-cap. Korzyścią dla odbiorców jest również możliwość uformowania puszek w jeden z szerokiej gamy kształtów, od okrągłych po ośmioboczne; na zamówienie producent obiecuje również opcję nadawania puszkom form owalnych lub kombinowanych (okrągłych/kwadratowych). Wszystkie podstawowe kształty są osiągane za pomocą narzędzi formujących, zaś wysokość puszki ustawia się z pozycji maszyny.
W zależności od produktu odpowiednie systemy dozujące są integrowane w maszynie, przykładowo do napełniania puszek cukierkami, ciastkami, płatkami śniadaniowymi, kawą, herbatą, mlekiem w proszku i innymi produktami. W połączeniu z poddaną certyfikacji oraz skalibrowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami technologią ważenia uzyskujemy idealnie precyzyjne dozowanie produktu, skutkujące ograniczeniem do minimum ubytków wynikających z błędów w ważeniu. Zamknięte puszki są następnie transportowane do stacji wkładającej je w opakowania zbiorcze.
InlineCan to rezultat współpracy producentów maszyn, firm Hörauf i Optima, oraz inwencji kilku producentów opakowań. Obie firmy dostarczyły technologie wykorzystane w tworzeniu puszek: Hörauf proces produkcji pojemników tekturowych, zaś Optima napełnianie i ważenie dla wszystkich typów produktów. Pierwsze zamówienia potwierdzają rosnące zainteresowanie rynku nowym rozwiązaniem InlineCan. Ich realizacja rozpocznie się na początku 2016 roku.
Na podstawie informacji firmy Optima opracował TK