60 lat z branżą opakowań
1 Jan 1970 14:09
18 czerwca br. w warszawskim Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej razem ze Współtwórcami, z Partnerami i Przyjaciółmi miesięcznika „Opakowanie” świętowaliśmy jubileusz jego 60-lecia.
Historię miesięcznika Opakowanie przypominamy Państwu na naszych łamach od początku roku w postaci wywiadów z osobami, bez których z pewnością nie byłoby nam dane świętować tak szacownego jubileuszu: prof. Bohdanem Czerniawskim, prof. Hanną Żakowską, prof. Stefanem Jakucewiczem i inż. Marianem Feldmanem. Wydawnictwo Alfa-Print jest współwydawcą Opakowania od 2011 roku, czyli od niespełna 5 lat, jednak nieskromnie stwierdzamy, że były to lata bardzo ważne dla pisma. Styczniowy numer miesięcznika z 2011 roku musiał być dla branży sporym zaskoczeniem. Składające się do tej pory głównie z artykułów naukowych pismo uzupełniliśmy o obszerną część poświęconą: zagadnieniom związanym z technologią produkcji opakowań, rynkowi, projektowaniu opakowań, logistyce, surowcom do produkcji opakowań oraz regulacjom i normom. Ukazujący się do końca 2010 roku w postaci broszury zeszytowej miesięcznik stał się broszurą klejoną i zyskał nowy, większy format, bardziej przejrzysty layout, pełną kolorystykę oraz objętość sięgającą nawet 100 stron. Czasopismo od 2011 roku drukuje warszawska drukarnia Lotos, a dzięki bliskim relacjom z branżą poligraficzną przy jego produkcji wykorzystujemy wyszukane technologie uszlachetniania.
Część naukowa Opakowania, wyraźnie oddzielona od części techniczno-ekonomicznej, zawsze była dla nas bardzo istotna, podobnie jak w pewnym sensie misyjny charakter pisma, aktywnie propagującego polską naukę. Od 2013 roku redaktorem prowadzącym części naukowej jest prof. Stefan Jakucewicz, dzięki któremu w radzie programowej Opakowania zasiadają również zagraniczni specjaliści: profesorowie Konstantin Antipov i Jewgienij Babluk z Moskiewskiego Uniwersytetu Druku oraz prof. Ján Panák ze Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Olbrzymim wsparciem od lat są dla nas również rodzimi członkowie Rady Programowej: inż. Marian Feldman, prof. Hanna Żakowska, profesorowie Bohdan Czerniawski, Stefan Jakucewicz, Jan Michniewicz, Jerzy Petriaszwili i Włodzimierz Szewczyk, dr Kazimiera Ćwiek-Ludwicka i dr Janusz Cymanek oraz dr Krzysztof Stępień, a także mgr inż. Ryszard Warczyński.
W 2013 roku część naukowa Opakowania zyskała silnego sojusznika: w jej ramach COBRO – Instytut Badawczy Opakowań publikuje dodatek Packaging Spectrum, zawierający przede wszystkim prace badawcze pracowników Instytutu. Efekty tej współpracy były widoczne już po kilku miesiącach – czasopismo zyskało dodatkowy punkt, dzięki czemu publikujący w nim autorzy otrzymują już nie 4, a 5 punktów. Obecnie współpracują z nami również zagraniczni specjaliści, od czasu do czasu ukazują się także artykuły w języku angielskim, promujące polską naukę i polską branżę opakowaniową poza granicami naszego kraju. Mamy nadzieję, że zauważyliście Państwo zmiany, jakie Opakowanie przeszło w ciągu ostatnich 5 lat i że przyczyniliśmy się nie tylko do umocnienia jego pozycji na rynku, ale również do zacieśnienia relacji biznesu z nauką.
18 czerwca br. bawiliśmy się wspaniale ze Współtwórcami, z Partnerami i Przyjaciółmi miesięcznika Opakowanie. Po stosunkowo krótkiej – jak na obszerną historię – części oficjalnej i uroczystej kolacji rozrywkę zapewnił nam ponad 30-osobowy zespół Teatru Sabat Małgorzaty Potockiej. Wspólnie z gośćmi obejrzeliśmy widowisko „Rewia Forever”, składające się ze znanych przebojów największych gwiazd historii musicalu i rewii, takich jak Marlena Dietrich, Marylin Monroe czy Hanka Ordonówna, oraz współczesnych gwiazd muzyki popularnej: Madonny, Celine Dion, Britney Spears, Lady GaGa.
Przyjęliśmy również niezwykle miłe gratulacje i życzenia, które złożyli nam przedstawiciele uczelni wyższych oraz branżowych organizacji i firm. Bardzo dziękujemy! AN