Jak donosi Forbes, naukowcy szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie stworzyli biotworzywo, które z wyglądu przypomina przezroczyste drewno. Materiał wymaga jeszcze badań, ale zdaniem autorów już jest gotowy do produkcji na skalę masową. Skala możliwych zastosowań jest ogromna – jednym z nich jest także produkcja opakowań.
Wyniki ich prac zostały opublikowane w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego "Biomacromolecules". W obecnej postaci nadaje się do produkcji paneli słonecznych czy półprzeźroczystych elementów fasad i okien.
Produkcja transparentnej wersji drewna rozpoczyna się od bardzo cienkich pasków forniru, który w procesie chemicznym przypominającym produkcję masy papierowej pozbawiony zostaje ligniny odpowiadającej za brązowy kolor drewna; ta ostatnia zostaje zastąpiona biopolimerem. W wyniku tych wszystkich zabiegów powstaje kompozyt drewna o grubości jednego milimetra, który jest transparentny w 85 proc – jednak zdaniem Larsa Berglunda, jednego z twórców nowego materiału, poziom przejrzystości będzie można jeszcze zwiększyć.
Potencjał stojący przed przezroczystym drewnem jest olbrzymi. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość i transparentność nowy materiał może zastąpić szkło architektoniczne w przemyśle budowlanym lub meblarskim. Ponieważ jest również biodegradowalne i ekologiczne, może znaleźć zastosowanie do produkcji opakowań lub paneli słonecznych. Tworzywo pochodzi z naturalnych źródeł i nie sprawia problemów podczas utylizacji. To bardzo istotne dla surowców wykorzystywanych w produktach wytwarzanych w ogromnych ilościach.
Na podstawie informacji serwisu Forbes opracował TK