Podczas targów Brau Beviale 2016 firma Gebo Cermex zaprezentowała program Agility 4.0. Poprzez podnoszenie produktywności zakładów produkujących napoje, zapewnianie im lepszej łączności, większej elastyczności oraz sprawniejszego reagowania – innymi słowy, czynienie ich bardziej „zwinnymi” – program Zaawansowanych Systemów Produkcji pomaga już dziś urzeczywistniać wizję zakładu produkcyjnego przyszłości.
Na rynku napojów zachodzą dynamiczne zmiany. Podczas gdy działy dystrybucji dążą do bardziej spersonalizowanych metod dostawy oraz sprawniejszego reagowania, a konsumenci wykazują różne zachowania wpływające na decyzje o zakupach, branża opakowań musi znaleźć nowe sposoby ulepszania pracy linii pod względem prędkości, wydajności, elastyczności i uniwersalności.
Rozwój w kierunku ery czwartej rewolucji przemysłowej sprawił, że inteligentny zakład produkcyjny stał się ważną i żywo omawianą koncepcją produkcyjną, o czym świadczy tendencja do coraz szerszego wykorzystywania automatyki, rozwiązań cyberfizycznych oraz skomputeryzowanych systemów gromadzenia i przetwarzania danych.
Podczas targów Brau Beviale firma Gebo Cermex zademonstrowała swój wkład w ideę zakładu produkcyjnego przyszłości, odnosząc się przede wszystkim do kwestii wymogów rynku piwa, wina i alkoholi wysokoprocentowych, na którym przedsiębiorstwo ma ponad 50-letnie doświadczenie. Firma potwierdziła swój status lidera, oferując klientom większą wydajność dzięki czteroetapowemu modelowi zarządzania aktywami opartemu na projektowaniu, konstruowaniu, konserwowaniu i usprawnianiu.
Projektowanie: tworzenie nowej, „zwinnej” koncepcji produkcyjnej
Dla firmy Gebo Cermex projektowanie linii produkcyjnych od dawna było i wciąż jest kwestią doświadczenia oraz atutem pomagającym w rozwiązywaniu obecnych problemów związanych z czwartą rewolucją przemysłową.
Zważywszy na złożoność procesu projektowania urządzeń butelkujących i puszkujących zgodnie z oczekiwaniami dystrybutorów, przyszłe problemy związane z czwartą rewolucją przemysłową będą rozwiązywane z wykorzystaniem modeli wygenerowanych komputerowo.
Dzięki połączeniu rozległej wiedzy z mocą systemów skomputeryzowanych firma z powodzeniem ożywiła koncepcję wirtualnego zakładu produkcji. Dziś możliwe jest precyzyjne symulowanie codziennej pracy zakładu, co pozwala opracowywać i testować nowe modele produkcji takie jak układ zdematerializowany. Polega on na zastąpieniu tradycyjnych rozwiązań w zakresie pakowania logistyką wewnętrzną dzięki połączeniu niewielkich, wyspecjalizowanych wysp produkcyjnych za pomocą automatycznie sterowanych pojazdów przenoszących półprodukty lub produkty gotowe. W ten sposób można dostosowywać produkcję na skalę masową, nie zmieniając kosztów. To przełomowa koncepcja niosąca ze sobą „zwinność”. Goście targów mogli zobaczyć ją na żywo podczas demonstracji z użyciem wirtualnej rzeczywistości.
Konstruowanie: symulowanie i nadzorowanie zużycia energii
Zrównoważone procesy produkcji oraz rola, jaką odgrywa optymalne zużycie energii, to zagadnienia nabierające coraz większego znaczenia przy projektowaniu zakładów produkcyjnych przyszłości. Sposoby wykorzystania energii oraz ślad węglowy linii pakujących to obecnie podstawowe czynniki wpływające na decyzje o zakupie.
Narzędzie symulujące zużycie energii zaprezentowane w ramach programu Agility 4.0 może posłużyć do kontrolowania istniejących instalacji lub wspomóc projektowanie nowych. Pozwala ono producentom napojów na testowanie szerokiego wachlarza potencjalnych konfiguracji, zatwierdzanie wariantów produkcyjnych i optymalizowanie proponowanych oszczędności w zakresie energii. Może zostać wykorzystane w połączeniu z oferowaną przez firmę Gebo Cermex usługą Eco Audit, żeby znacznie poprawić efektywność linii produkcji napojów pod względem ochrony środowiska.
Ponieważ woda staje się coraz ważniejszym zasobem, gospodarowanie nią – w szczególności w odniesieniu do urządzeń tunelowych, np. pasteryzatorów – ma duże znaczenie z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. W tym zakresie sprawdzają się liczne funkcje systemu pasteryzującego SWING, który teraz jest dostępny jako ulepszenie dla standardowych pasteryzatorów Gebo Cermex. W połączeniu z oprogramowaniem do pasteryzacji PRINCE Plus, które niedawno zostało rozszerzone o moduł zaawansowanej diagnostyki energetycznej, system ten stanowi rozwiązanie zapewniające największą na rynku oszczędność wody.
Konserwowanie: od monitorowania w czasie rzeczywistym do zdalnego wideowsparcia
Żeby osiągnąć jak najniższy całkowity koszt posiadania (TCO) nabytych urządzeń, należy zastosować skuteczne, połączone metody konserwacji i rozwiązywania problemów umożliwiające ograniczanie kosztownych przestojów – w szczególności w związku z rosnącą złożonością linii pakujących.
Oprogramowanie do monitorowania systemów przenośnikowych jest istotnym krokiem w kierunku lepszej łączności w zakładzie produkcyjnym. Daje ono wgląd w czasie rzeczywistym w stan systemów przenośnikowych całej linii, a dodatkowo zapewnia instrukcje dotyczące konserwacji zapobiegawczej i automatycznie generuje alerty mailowe z listami części do wymiany, gwarantując w ten sposób nieprzerwaną pracę linii.
Z kolei w przypadku awarii części do dyspozycji klientów jest wygodny system umożliwiający błyskawiczne składanie zamówień online.
Co więcej, firma Gebo Cermex oferuje teraz zdalne wideowsparcie bazujące na technologii dźwięku, obrazu i rzeczywistości rozszerzonej. Dzięki rozwiązaniom audiowizualnym eksperci firmy Gebo Cermex mogą sprawniej analizować problemy poprzez wgląd w czasie rzeczywistym ze zdalnej lokalizacji – niemal tak samo skutecznie jak podczas wizyty u klienta. Z kolei rozszerzona rzeczywistość pozwala na wyczerpujące wyjaśnienie problemu i – co najważniejsze – zapewnia wsparcie przy jego rozwiązaniu. Operator w zakładzie słucha słownych instrukcji, jednocześnie obserwując na swoim ekranie ręce eksperta firmy Gebo Cermex i używane przez niego narzędzia, co zapewnia precyzyjną wizualizację podejmowanych działań.
Usprawnianie: dostęp do informacji pozwalających działać
Trudno jest ulepszyć coś, co nie jest mierzone. Ta prosta prawda stanowi filar systemu EIT – narzędzia do podnoszenia wydajności linii pakujących, które stanowi doskonały przykład wartości, jaką może wnieść lepsza łączność w zakładzie produkcyjnym. Ten wyjątkowo wydajny system nadzorowania w czasie rzeczywistym nieustannie monitoruje kluczowe wskaźniki wydajności maszyn, przepływy produkcyjne, jak również wielkości gromadzenia i zużycia. Jednak sam system rejestrujący dane i zdarzenia produkcyjne, oferujący pulpity wizualne i porównujący wydajność, nie wystarczy. Rynek poszukuje rozwiązań oferujących zintegrowany dostęp do cennej wiedzy, zdolnych do przetwarzania surowych danych na informacje pozwalające podejmować działania. EIT radzi sobie z bieżącymi wyzwaniami w toku produkcji, jednocześnie przewidując kolejne problemy za pomocą prognozowania trendów w oparciu o wcześniejsze i międzyzakładowe analizy. Rezultat mówi sam za siebie: producenci napojów zmniejszają straty, osiągają cele produkcyjne i ustalają długofalowe priorytety.
Doświadczenie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla linii pakowania
Firma Gebo Cermex, należąca do Sidel Group, dostarczyła około 37 tys. urządzeń i systemów do klientów w różnych częściach świata, zapewniając liniom produkcyjnym zaawansowaną wydajność i większą „zwinność”. Bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu przedsiębiorstwo oferuje rozwiązania w dziedzinie inżynierii kompletnych linii pakujących, realizacji i integracji projektów urządzeń, transportu materiałów oraz pakowania końcowego.
Jak mówi Ludovic Tanchou, wiceprezes ds. strategii, produktów i innowacji w firmie Gebo Cermex: (...) Dzięki najnowszym osiągnięciom w ramach programu Zaawansowanych Systemów Produkcji Agility 4.0 mamy praktyczną odpowiedź na nowe wyzwania, przed którymi staje branża opakowań – są nimi większa wydajność i zwinność połączona z rozległym doświadczeniem inżynieryjnym.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Gebo Cermex