Unia Europejska wspiera biotworzywa
1 Jan 1970 14:25

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie European Bioplastics (EUBP), które reprezentuje interesy europejskich producentów biotworzyw, z zadowoleniem przyjęło plan działań odnośnie do strategii dotyczącej tworzyw sztucznych w gospodarce obiegowej w Unii Europejskiej, opublikowany pod koniec stycznia przez Komisję Europejską. „Euro-pejska strategia względem tworzyw sztucznych jest niezbędna do kontynuowania zmian w przemyśle tworzyw, przyczyniających się do powstania innowacyjnej, efektywnie wykorzystującej surowce oraz zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju gospodarki” – powiedział François 

de Bie, prezes European Bioplastics. 

Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad projektem powinno doprowadzić do uchwalenia poprawek w dyrektywie ramowej w sprawie odpadów, która gwarantuje, że w krajach europejskich odpady pochodzenia biologicznego będą skuteczniej separowane ze strumienia odpadów z użyciem certyfikowanych narzędzi takich jak kompostowalne torby powstałe w procesach recyklingu. Poprawki sprawiają, że potencjał bioodpadów jako wartościowego surowca może być wykorzystany za pośrednictwem organicznego recyklingu i zapewni ważny impuls rozwojowy na rynkach surowców wtórnych oraz produktowym w Unii Europejskiej – stwierdził François de Bie. 

W plan zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami wpisuje się również głosowanie członków PE nad skuteczniejszymi narzędziami zapobiegającymi kierowaniu mechanicznie lub organicznie recyklowanych odpadów na wysypiska śmieci; w głosowaniu ustalono definicję, zgodnie z którą produkty uboczne nie są odpadami, a także wprowadzono definicję odpadów spożywczych oraz hierarchię środków zapobiegających ich powstawaniu. 

Ambitne plany względem gospodarki obiegowej są widoczne w szczegółach uchwalonej „mapy drogowej” zmian. W produkcji tworzyw sztucznych będą wykorzystywane materiały alternatywne wobec surowców pochodzenia kopalnego takie jak biomasa oraz dwutlenek węgla. Co więcej, ocenie zostaną poddane dodatkowe możliwości pozbywania się zużytych materiałów. Wykorzystanie biodegradowalnych własności biotworzyw umożliwi zapobieganie trafianiu odpadów organicznych na wysypiska śmieci i pozwoli ograniczyć przedostawanie się tworzyw sztucznych do środowiska – podkreślił de Bie.

Wdrożenie poprawki zachęcającej do stosowania surowców pochodzenia biologicznego w produkcji opakowań jest pierwszym ważnym krokiem, który jasno łączy koncepcję gospodarki obiegowej i biogospodarki. Biotworzywa pozyskane w rezultacie mechanicznego lub organicznego recyklingu wspierają założenia gospodarki działającej w obiegu zamkniętym, obniżając poziom emisji dwutlenku węgla, pomagając w osiągnięciu ustalonych wskaźników recyklingu, a także utrzymując w obiegu wartościowe surowce wtórne. Parlament Europejski wykonał właśnie wielki krok ku zredukowaniu naszego uzależnienia od 

surowców kopalnych i wsparł proces przechodzenia ku niskoemisyjnej biogospodarce. Można osiągnąć ten cel krok po kroku w kolejnych latach dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zaangażowanych uczestników – dodał de Bie. 

EUBP liczy na kontynuację dialogu na temat nadchodzących propozycji „strategii dotyczącej tworzyw sztucznych w gospodarce obiegowej” Komisji Europejskiej i zamierza blisko współpracować z instytucjami europejskimi oraz zainteresowanymi stronami nad stworzeniem spójnego i wszechstronnego planu ramowego dotyczącego obiegowej biogospodarki w Europie. Zastąpienie dużej części konwencjonalnych surowców kopalnych alternatywą pozyskiwaną z roślin i odpadów pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Teraz to podejście musi zostać wsparte przez wdrożenie mądrych kryteriów zrównoważonego rozwoju, które zagwarantują odpowiedzialne pozyskiwanie surowców oraz bezpieczeństwo żywności.

Na podstawie informacji EUBP opracował TK