Firma EFI zaanonsowała pierwszą instalację inkjetowej maszyny Nozomi C18000 do drukowania na tekturze falistej w jednym przebiegu. Jej nabywcą jest hiszpańska firma Hinojosa S.A., technologiczny lider produkcji zintegrowanych opakowań, prekursor rozwiązań cyfrowych na rynku zdominowanym przez technologie analogowe.
Platformę technologiczną Nozomi, dedykowaną rynkowi opakowań, amerykański koncern EFI zaprezentował na targach drupa 2016. Jest to inkjetowy system drukujący w technologii single-pass (druk wielobarwny w jednym przebiegu głowicy drukującej), pozwalający na osiągnięcie prędkości drukowania niespotykanych dotychczas w przypadku technologii cyfrowych, przy jakości druku i ekonomice akceptowalnych dla przetwórców opakowań. Pierwszy model EFI Nozomi C18000, który swoją nazwę zaczerpnął od superszybkiego japońskiego pociągu, jest dedykowany rynkowi tektury falistej, który – choć wart ponad 130 mld USD – wciąż jest niemal w 100% analogowy. Jeśli chodzi o technologię single-pass, jest to najszersza maszyna na rynku, co zostało podkreślone w jej nazwie: maksymalna szerokość zadruku to 18 000 mm. Nozomi skonfigurowana jest z kilku stacji – na wstępie odbywają się inspekcja arkusza pod kątem ewentualnych uszkodzeń (przekoszeń, pęknięć itp.) oraz jego odpylanie. Następnie na podłoże nanoszony jest specjalny primer, przygotowujący je do procesu drukowania, który jest realizowany w 7 kolorach (CMYK oraz pomarańczowy, fioletowy i biały). Dla producenta kluczowe było odwzorowanie jak najszerszego gamutu barwnego. Po procesie drukowania ma miejsce kolejna inspekcja jakości, realizowana przez system izraelskiej firmy AVT. Wszystko odbywa się w linii, bez zaangażowania operatora – od palety na podawaniu do palety na wykładaniu. W segmencie single-pass jest to jedyny system wykorzystujący utrwalanie UV LED. Zdaniem producenta Nozomi C18000 może z powodzeniem zastąpić dotychczas stosowane rozwiązania analogowe, ponieważ jest to maszyna bardzo szybka – może osiągać prędkość do 75 mb na minutę w druku bezpośrednim na arkuszach tektury falistej. System poradzi sobie nawet z największymi arkuszami tektury – do 1,8x3 m. Funkcja drukowania w trybie „double-lane” umożliwia pełne wykorzystanie prędkości i szerokości maszyny oraz zwiększa przepustowość do 9000 arkuszy tektury o wymiarach 80x60 cm na godzinę. Przy tak wysokiej prędkości oczywiście niezwykle istotny jest wydajny RIP – system zostanie dostarczony w pakiecie z najnowszym oprogramowaniem EFI Fiery, które pozwoli na optymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych platformy Nozomi.
Maszyna, której instalacja jest zaplanowana na przełom marca i kwietnia br., będzie najnowocześniejszym systemem drukującym w firmie Hinojosa. Hiszpański producent opakowań w 2013 roku stał się pierwszym europejskim użytkownikiem maszyny single-pass innego producenta, ma więc w tym zakresie nie tylko doświadczenie technologiczne, ale i wypracowany rynek zbytu. Przez 70 lat Hinojosa wyprzedzała konkurencję w zakresie innowacji opakowaniowych, pomagając klientom w tworzeniu nowych, bardziej kreatywnych rozwiązań przy wykorzystaniu m.in. technologii inkjetowej, pozwalającej na produkcję opakowań z wartością dodaną – powiedział Eric Bacourt, CEO Hinojosa. – Jednoprzebiegowa technologia drukowania na tekturze falistej firmy EFI kontynuuje tę tradycję poprzez ustanowienie nowego standardu jakości i produktywności w inkjecie. Pozwoli ona naszym klientom na osiągnięcie licznych korzyści dzięki redukcji odpadów, usprawnieniu łańcucha dostaw za sprawą produkcji just-in-time oraz nowym możliwościom marketingowym. AN