Technologiczne innowacje i najnowsze trendy 
1 Jan 1970 14:43

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 21-23 marca 2017 r. targi ICE Europe będą świętować swój jubileusz w monachijskim centrum targowym. Po raz 10. czołowa wystawa producentów i przetwórców materiałów giętkich, takich jak papier, film, folie i włókniny, zaprezentuje technologiczne innowacje oraz najnowsze trendy produkcyjne w tym sektorze. Tegoroczna edycja skoncentruje się na wydajnym i zgodnym z polityką zrównoważonego rozwoju przetwórstwie najwyższej jakości materiałów giętkich, jak również zróżnicowaniu technik przetwórczych w obliczu postępującej automatyzacji i cyfryzacji. 

Poprzednie targi ICE z 2015 r. były rekordowe, przyciągając 7040 gości z 71 krajów oraz 439 wystawców z 26 krajów (wzrost w porównaniu z targami z 2013 r. odpowiednio 7% i 10%). 

0310. edycja ICE Europe dostarczy odwiedzającym wiedzę na temat najnowszych rozwiązań dla przetwórstwa materiałów wstęgowych zgodnych ze zrównoważonym rozwojem; na stoiskach wystawców nie zabraknie imponującej liczby demonstracji na żywo nowych maszyn oraz systemów – tłumaczy Liljana Goszdziewski, dyrektor ICE Europe, w imieniu organizatorów, firmy Mac Brooks Exhibitions. – Innowacyjne procesy produkcji mają największe znaczenie dla ekspertów z przemysłu przetwórczego, który wykazuje duże zapotrzebowanie na nowe, przyjazne dla środowiska materiały i coraz bardziej wyrafinowane produkty. Po raz kolejny chcemy przywitać czołowych ekspertów, którzy odwiedzą największą światową wystawę przetwórstwa w poszukiwaniu produktów oraz informacji.

Tegoroczna wystawa zajmie powierzchnię blisko 11 tys. m2, na której wystawcy zaprezentują swoją ofertę najwyższej jakości materiałów, technologii, rozwiązań produkcyjnych i systemów, jak również usług we wszystkich kluczowych obszarach przetwórstwa: materiałów, powlekania i laminowania, suszenia i utwardzania, obróbki wstępnej, akcesoriów, docinania i przewijania papieru, drukowania fleksograficznego i rotograwiurowego, wykańczania, zarządzania procesami produkcyjnymi oraz składowania odpadów, modernizacji urządzeń, kontroli, testów i pomiarów, oprogramowania, a także usług, informacji i komunikacji. Wśród spodziewanych gości znajdują się dyrektorzy generalni, szefowie fabryk, konstruktorzy i inżynierowie produkcji, kierownicy techniczni, menedżerowie ds. zakupów, sprzedaży i marketingu, działający w branżach: opakowań, spożywczej, farmaceutycznej, ochrony zdrowia i medycznej, meblowej i dekoracyjnej, elektronicznej, tworzyw sztucznych, druku, budowlano-konstrukcyjnej, samochodowej, tekstylnej, papierowej, chemicznej, rolnej, lotniczej, a także sektorze recyklingu i inżynieryjnym. 

Już pierwszego dnia targów odbędzie się oficjalna prezentacja Nagród Jubileuszowych ICE Europe 2017, które zostaną przyznane za najlepsze praktyki, doskonałość, innowacje oraz wyjątkowe osiągnięcia w przemyśle przetwórczym. Ich laureaci – wybierani spośród wystawców tegorocznych targów – zostaną nagrodzeni za swe innowacyjne produkty, usługi oraz rozwiązania produkcyjne. Eksperci działający w sektorze przetwórstwa mogą głosować na swych faworytów w jednej z czterech kategorii: Przemysł 4.0, Zielona Technologia, Rozwiązania do 

Przetwórstwa Nowych Materiałów, a także Innowacyjna Współpraca. Czterech zwycięzców otrzyma swoje laury podczas oficjalnej ceremonii w trakcie trwania wystawy ICE Europe.

Przykładowi wystawcy 

Wśród wystawców targów ICE znaleźli się tacy globalni gracze na rynku produkcji i obróbki materiałów giętkich jak: Amcor, Atlas Converting, Delpro, GEW, H.B. Fuller, Henkel, Nordmeccanica, Optima Life Science, Rotomac, Siemens oraz Tresu Group. Firma Delpro pokaże w Monachium swoją komorę raklową Ecoflex Carbon Fibre Chamber Doctor Blade, jak również wysoce precyzyjne urządzenie do lakierowania Knife over Roll. Optima Life Science zaprezentuje maszynę OPTIMA TDC 125 do produkcji plastrów transdermalnych i pasków doustnych (OFS) na potrzeby laboratoryjne oraz w małych nakładach produkcyjnych. Firma będzie również zachęcać gości do zapoznania się z ofertą łączonych systemów do produkcji i pakowania zaawansowanych plastrów opatrunkowych, które w prosty sposób, dzięki budowie modułowej, można we własnym zakresie dopasować do zmieniających się zleceń. 

Na stoisku firmy GEW będzie można zapoznać się z całą gamą dostępnych w jej ofercie systemów suszących z lampami LED oraz lampami łukowymi dla druku, lakierowania i zastosowań przemysłowych. Wśród nich znajdą się m.in. pokazany po 

raz pierwszy w 2016 r. nowy system suszący LED UV z lampą LA1, w pełni chłodzony powietrzem. Lampa LA1 została umieszczona w sprawdzonym już w przypadku lamp E2C oraz LW1 systemie kasetowym i jest całkowicie kompatybilna z istniejącymi systemami ArcLED, co wyklucza konieczność stosowania zewnętrznych urządzeń chłodzących, rur lub chłodziw, jak również innych modyfikacji. System ArcLED został wykonany w technologii zapewniającej możliwość modernizacji lamp rtęciowych do systemów LED UV. Maszyny drukujące, dzięki instalacji lamp rtęciowych oraz LED na jednym urządzeniu, w pełni wykorzystują całkowicie hybrydowe suszenie UV zapewniane przez system ArcLED i zasilacz RHINO ArcLED. 

Firma Atlas Converting Equipment pokaże bobiniarkę Titan SR800 Series, którą reklamuje jako zapewniającą nie tylko lepsze parametry oraz ulepszoną wydajność, ale również większą elastyczność i przyjazność dla środowiska w zakresie cięcia i przewijania. Maszyna charakteryzuje się krótkimi czasami narządu, ograniczonymi interwencjami operatora, a także zmniejszeniem ilości odpadów. Firma będzie również reklamować pozostałe maszyny z serii Titan, modele ER610, SR9-DS oraz SR9-DT. 

Firma Mosca przygotowała z okazji ICE światową premierę maszyny UCB (Universal Corrugated Bundler) do taśmowania materiałów z tektury falistej o różnych wymiarach, a na stoisku pokaże również poprzednie modele analogicznych maszyn, w tym UATRI-2 XT oraz SoniXs TRC-6. 

Informacje praktyczne

Oficjalna zapowiedź targów ICE Europe 2017, zawierająca zwięzłe informacje na temat imprezy, jak również szczegółowe dane wystawców oraz informacje o produktach, jest dostępna w wersji drukowanej i – po raz pierwszy – w ulepszonym formacie online z funkcją wyszukiwania. Zwiedzający mogą zamówić darmową kopię w sekcji „Visitors” (Goście) na stronie internetowej ICE Europe (www.ice-x.com/europe). W sieci można zamówić też darmowy przewodnik targowy, dostępny w 5 językach. 

W odpowiedzi na liczne prośby zgłaszane przez gości targowych w ankiecie przygotowanej po poprzedniej edycji targów, organizatorzy wydłużyli godziny otwarcia w pierwszych dwóch dniach imprezy. Tym samym w dniach 21-22 marca hale targowe będą otwarte w godzinach 9.00-18.00, zaś w czwartek 23 marca w godzinach 9.00-16.00 (te same godziny obowiązują dla zwiedzających targi CCE International). 

Osoby zainteresowane udziałem w targach mogą kupować bilety online, na stronie internetowej ww.ice-x.com/europe, w cenie 22 EUR za jednodniową wejściówkę i 32 EUR za 3-dniową (odpowiednio 25% i ponad 30% taniej w porównaniu z zakupami na miejscu). Bilety umożliwiają wstęp na targi ICE Europe 2017 (odbywające się w halach A5 i A6), jak również trwające w tym samym czasie, również na terenie centrum targowego w Monachium, targi CCE International 2017 (hale B5 i B6). 

CCE International: to samo miejsce, ten sam czas

CCE International – odbywające się po raz trzeci – to jedyne targi w Europie, które koncentrują się wyłącznie na sektorze produkcji tektury falistej i pudełek składanych. Od udanego debiutu w 2013 r. impreza notuje rosnącą liczbę wystawców i gości, jak również przestrzeni wystawowej. W roku bieżącym ponad 150 dostawców surowców, urządzeń, akcesoriów i usług zaprezentuje na powierzchni ok. 5 tys. m2 najlepsze technologie, systemy produkcji oraz najnowsze rozwiązania do wytwarzania i przetwórstwa tektury falistej i litej, koncentrując się na nowych obszarach zastosowań takich jak druk oraz uszlachetnianie. W trakcie targów odbędzie się otwarte seminarium, którego uczestnicy – branżowi specjaliści – zyskają ciekawą okazję do wymiany wiedzy. 

3. edycja Międzynarodowej Wystawy Branży Tektury Falistej i Pudełek Składanych będzie miejscem prezentacji materiałów (papiery i tektury faliste i lite), materiałów eksploatacyjnych, tekturnic, wyposażenia i komponentów, maszyn przetwórczych, narzędzi do projektowania oraz oprogramowania CAD/CAM, procesów i urządzeń do druku, wyposażenia do cięcia, złamywania i wykrawania, urządzeń pomocniczych, obsługi towarów i automatyki magazynowej, systemów taśmujących, systemów MIS i zarządzania zakładem, usuwania odpadów i belowania, jak również usług pokrewnych. Poprzednia edycja z 2015 r. przyciągnęła 2410 gości, którzy obejrzeli ofertę 156 wystawców na stoiskach o łącznej powierzchni 4500 m2; oznacza to 18% wzrost liczby zwiedzających – ekspertów branżowych, m.in. przedstawicieli zakładów produkujących tekturę falistą i litą, producentów pudełek składanych, projektantów opakowań oraz agencji handlowych – w porównaniu z 2013 r.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć m.in.: papier i surowce, tekturnice, maszyny do druku fleksograficznego i cyfrowego, maszyny i urządzenia przetwórcze, systemy transportu bliskiego materiałów, paskarki do palet, rozwiązania gospodarki odpadami (belownice), systemy wspomagające zarządzanie i planowanie produkcji, rozwiązania magazynowe, systemy projektowania CAD/CAM, materiały eksploatacyjne. 

Po doskonałych opiniach na temat Otwartego Seminarium w 2013 r. również w roku bieżącym organizatorzy przygotowali interesujący program sesji wykładowych koncentrujących się na tematach szczególnie frapujących dla tego sektora przemysłu, na które wstęp mają wszyscy goście targowi. Program będzie skoncentrowany wokół kwestii cyfrowego zadruku tektury falistej (21 i 23 marca) oraz tektury litej (22 marca). Udział w seminarium potwierdzili eksperci takich firm jak HP Deutschland, Durst Phototechnik, Esko, Fujifilm Europe i wielu innych. 

Dodajmy, że na targach ICE/CCE nie zabraknie również polskich wystawców. Pod tym względem znacznie większe zainteresowanie towarzyszy targom CCE, na których pojawią się firmy: Corrutek GP, Retnig Ryszard Ginter, Versor Engineering oraz Zemat Technology Group. Na targach ICE Polskę będzie reprezentować firma Jurmet. 

Corrutek GP, wyłączny przedstawiciel firm Fosber oraz NE Engineering w Polsce i Europie Wschodniej, zaprezentuje inteligentne oraz zaawansowane rozwiązania przeznaczone do linii produkcji tektury falistej. Właściciel Corrutek GP, Gunnar Prucker: Z entuzjazmem uczestniczyłem w dwóch poprzednich edycjach targów CCE jako zwiedzający (...). Biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie produktami oferowanymi przez Corrutek, zdecydowałem się w tym roku na własne stoisko, dzięki czemu będę miał okazję gościć zwiedzających i klientów i zaoferować im prezentacje konkretnych produktów oraz możliwość rozmów z naszymi profesjonalistami z różnych krajów. 

Goście odwiedzający firmowe stoisko w Monachium będą mogli zapoznać się z praktycznie wszystkimi akcesoriami, jakie mogą być zainstalowane na tekturnicach. Będą to: kabiny dźwiękoszczelne i pomieszczenia kontrolne, które stają się kluczowe przy redukcji hałasu w papierniach produkujących tekturę falistą do poziomu poniżej 85 dB wymaganego przez prawo w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Aersystem); rozszerzane uchwyty do stojaków na rolki oraz pchaczy rolek (Casrem); systemy usuwania pyłów, instalowane przede wszystkim na krajarko-nagniatarkach (oraz nożach odcinających) w celu eliminowania pyłów i cząsteczek oraz zapewnienia lepszej jakości zadruku arkuszy tektury falistej (Kelva); przewijaki do produkcji tektury karbowanej (2-warstwowej) w rolkach (Pivab); urządzenia do usuwania ścinek oraz odpadów z nowoczesnych papierni produkujących tekturę falistą (New Aerodinamica); kompletne rozwiązania logistyczne i systemy obsługi do w pełni zautomatyzowanych papierni (NE Enginee-ring); niezawodne i wysoce efektywne kuchnie klejowe, umożliwiające utrzymanie niezmiennej lepkości oraz gwarantujące produkcję wysokiej jakości skrobi (SRP Europe); maszyny do produkcji składanki z tektury falistej (Universal); najdokładniejsze liczniki arkuszy eliminujące ryzyko reklamacji (Opsigal); kompletne rozwiązania software'owe i systemy planowania do optymalizacji i zwiększania wydajności produkcji (EFI). 

Opracowanie: TK