Glatz Klischee inwestuje w system Esko XPS Crystal 5080
1 Jan 1970 07:24

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ESK_pr1152qc_Glatz Klischee_Crystal DruckmusterWażnym etapem stabilnego i spójnego procesu tworzenia płyt fleksograficznych jest naświetlanie UV. Z tego powodu austriacka firma Glatz Klischee GmbH zainstalowała nowy system XPS Crystal 5080 oferowany przez Esko.

Firma Glatz to dostawca usług przygotowania do druku z siedzibą w Bregenz. Szczyci się produkcją wysokiej jakości płyt fleksograficznych z rastrem maks. 100-liniowym i dokłada wszelkich starań, by zagwarantować najlepszą jakość płyt. Jednak z czasem naświetlanie UV płyt stało się słabym ogniwem procesu, a tradycyjne naświetlarki osiągnęły limit swoich możliwości.

W konsekwencji firma Glatz Klischee już w 2010 roku postanowiła wypróbować naświetlarkę LED firmy Esko. Od tego czasu zdobyła doświadczenie z kilkoma generacjami naświetlarek UV i pracowała z prototypami XPS Crystal 5080. Potencjał nowego rozwiązania Esko był zauważalny już na początkowym etapie.

Naświetlanie główne i tylne w jednym procesie

„Naszym zdaniem główne i tylne naświetlanie UV w jednym urządzeniu stanowi prawdziwy przełom w tworzeniu płyt fleksograficznych. Poprawia jakość naświetlania i zapewnia niezwykle spójne płyty fleksograficzne” – powiedział Manfred Schrattenthaler, dyrektor zarządzający Glatz Klischee.

Glatz Klischee używa nowego systemu XPS Crystal 5080 od Esko od około sześciu miesięcy. To, że nowe rozwiązanie zapewnia główne i tylne naświetlanie w jednym kroku, okazało się mieć ogromny wpływ na postęp w rozwoju tego typu urządzeń – to milowy krok w dziedzinie produkcji płyt. „Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie dostarczyć naszym klientom rastry standardowe (54/60-liniowe), a także absolutnie bezkonkurencyjne – nawet 250 lpi. Możemy zapewnić płyty najlepszej możliwej jakości, o najwyższym poziomie zgodności i powtarzalności, jakich nie doświadczyliśmy do tej pory” – stwierdził Manfred Schrattenthaler.

Ważna przewaga procesu w nowym podejściu do wykonywania płyt tkwi w tym, że firma Esko połączyła główne i tylne naświetlanie w jednym kroku: „Zdajemy sobie sprawę, że pod względem jakości – szczególnie z bardzo drobnym rastrem 250 lpi – tylne naświetlanie jest ważniejsze niż wcześniej zakładaliśmy. Nawet małe punkty druku i delikatne struktury rastra są teraz lepiej umieszczone, a wypukłości stały się bardzo spójne” – powiedział Holger Stier, dyrektor ds. technicznych w Glatz Klischee.

Wady tradycyjnych lamp

Glatz Klischee uważa, że naświetlanie LED eliminuje wady naświetlania tradycyjnymi lampami powszechnie stosowanymi we fleksografii. Nie ma już problemów ze spójnością lub różnicami w intensywności naświetlenia, ponieważ XPS Crystal 5080 konsekwentnie zapewnia stałą intensywność. Firmie Glatz Klischee podoba się też to, że można kontrolować nie tylko czas trwania naświetlania, lecz również regulować natężenie promieniowania UV zgodnie z wymogami zadania.

 ESK_pr1152qc_Glatz Klischee_XPS Crystal 5080_01 ESK_pr1152qc_Glatz Klischee_XPS Crystal 5080_02

Źródło: Esko