Powszechne wzrosty w sektorach żywności i napojów oraz ochrony zdrowia. Zmiany w przyzwyczajeniach i trybie życia konsumentów oraz gwałtowna urbanizacja. Rosnący popyt na gotowe, łatwe do przenoszenia i spożycia – czyli wysoko przetworzone i zapakowane produkty spożywcze. To wszystko przyczynia się w ostatnich latach do szybkiego rozwoju rynku opakowań z tworzyw sztucznych – informuje w swym najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju tego segmentu rynku do 2022 r. firma badawcza Market Research Future.
Z raportu zatytułowanego „Globalny rynek opakowań z tworzyw sztucznych – prognoza do 2022 r.” dowiadujemy się, że do roku 2022 wartość tego rynku przekroczy granicę 400 mld dolarów, co będzie możliwe dzięki utrzymaniu w najbliższych latach (2017-22) średniorocznego tempa rozwoju CAGR na poziomie ok. 5%. Tworzywa są jednym z najczęściej preferowanych przez firmy i konsumentów materiałów opakowaniowych ze względu na ich własności (sztywność, lekkość oraz trwałość).
W związku z podnoszeniem się poziomu życia społeczeństw krajów rozwijających się znaczenie tych społeczeństw dla globalnej struktury zużycia tworzyw znacznie rośnie. Co więcej, rosnąca klasa średnia ma korzystny wpływ na rozwój sektorów żywności i napojów oraz ochrony zdrowia – a tym samym na sektor opakowań – w krajach aspirujących.
Dokument wymienia czołowych graczy działających na tym rynku: Amcor, BASF, Crown Holdings, Saint-Gobain, Bemis, Huhtamaki, Grupa Mondi, Sealed Air, Sonoco Products Company, Constantia Flexibles International, Ampac Holdings oraz Grupa Wipak.
Największy udział w rynku opakowań z tworzyw sztucznych w 2015 r. miał sektor spożywczy i napojowy, który zużył wówczas ponad 54% całkowitego wolumenu tworzyw dostępnego na światowych rynkach. Rozwijający się w najszybszym tempie region Azji i Pacyfiku zdominował globalny rynek takich opakowań (w 2015 r. przypadło na niego ponad 35% całkowitego zużycia opakowaniowych tworzyw sztucznych). Raport przekonuje, że ten trend się utrzyma w związku z zakrojonymi na szeroką skalę inwestycjami w ochronę zdrowia oraz sektor spożywczo-napojowy w regionie APAC. Jednocześnie informuje, że do 2022 r. największy udział w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych utrzyma Ameryka Północna, która wyprzedzać będzie kraje Azji i Pacyfiku, Europy (dokument przewiduje, że także ten obszar będzie się rozwijał w szybkim tempie) oraz Resztę Świata (do której raport zalicza Amerykę Łacińską, Środkowy Wschód i Afrykę).
Na podstawie informacji Market Research Future opracował TK