Diana Easy: udany efekt współpracy
1 Jan 1970 12:27

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W maju bieżącego roku firmy Heidelberg oraz MK Masterwork wprowadziła na rynek nową składarko-sklejarkę Diana Easy. Jej premierowe prezentacje odbyły się symultanicznie w różnych częściach globu: w Pekinie (w trakcie targów China Print) oraz w Wiesloch, niemieckiej siedzibie Heidelberga, podczas imprezy promującej ideę „Smart Print Shop – Zero Defect Packaging”. Na początku czerwca wraz z grupą klientów i dziennikarzy branżowych miałem okazję zajrzeć za kulisy produkcji Diana Easy, zwiedzając fabrykę w słowackim Nowym Mieście nad Wagiem, gdzie powstaje ta maszyna. 

Nowy inwestor w Nowym Mieście

Diana Easy to najnowszy model, którego produkcja rusza w Nowym Mieście, gdzie od przeszło 30 lat produkowane są urządzenia dla opakowaniowego postpressu. Usytuowana na Słowacji w odległości 120 km na północny wschód od Wiednia fabryka znajduje się w regionie bardzo atrakcyjnym dla producentów maszyn, co potwierdza rosnąca liczba firm inwestujących w swoje zakłady na tym obszarze. Doskonała lokalizacja w centrum Europy oznacza, że oprócz obsługi odbiorców ze środkowej części kontynentu zakład – z wykorzystaniem rozbudowanych kanałów dystrybucyjnych Heidelberga – jest w stanie zaopatrywać w swoje urządzenia klientów z całego świata. 

Wytwarzanie podzespołów do składarko-sklejarek rozpoczęło się w fabryce w Nowym Mieście (nazywającej się wówczas Slovensko Spol. S.r.o.) w 1998 r., po przejęciu jej przez Grupę Jagenberg, ówczesnego producenta modeli Diana. W 2003 r. zakład przeszedł w ręce koncernu Heidelberg wraz z dwiema innymi firmami Grupy: Jagenberg Diana z Neuss oraz Woschnik & Partner Maschinenbau z Mönchengladbach, odpowiedzialnymi odpowiednio za produkcję składarko-sklejarek i wycinarek. Heidelberg od razu zaczął inwestować w rozbudowę słowackiej fabryki, wdrażając system SAP, powiększając halę produkcyjną oraz stawiając nowy budynek administracyjny, a następnie przeniósł tam kompletną produkcję modeli Diana (pierwsza składarko-sklejarka wytworzona w całości w Nowym Mieście opuściła linię produkcyjną w 2006 r.). 

W kwietniu 2016 r. fabryka zatrudniająca 130 pracowników została przejęta przez chińską firmę Masterwork Machinery z Tianjin, producenta zaawansowanych technologicznie urządzeń do wykańczania po druku takich jak wycinarki, składarko-sklejarki, maszyny do inspekcji i foliowania itd. Było to następstwo nawiązania pod koniec 2016 roku strategicznego partnerstwa z Heidelbergiem, na mocy którego sprzedaje ona i serwisuje swoje maszyny u klientów niemieckiego koncernu na całym świecie (z wyjątkiem rynków japońskiego i chińskiego, gdzie czyni to wykorzystując wyłącznie swoją sieć sprzedaży).

Słowacki zakład, już pod nazwą MK Masterwork, jest obecnie w trakcie znaczącej rozbudowy; jesienią w fabryce zostanie zainstalowana nowa frezarka bramowa, a na początku tego roku zaczął działać nowy system ERP – obie inwestycje stanowią element programu mającego na celu skrócenie terminów produkcji oraz zwiększenie wydajności m.in. w celu zaspokajania popytu na produkowane tutaj modele Diana (Smart, X oraz Easy), jak również na nowe produkty, których premiery są przewidziane w najbliższych miesiącach. Oprócz Heidelberga fabryka zaspokaja zapotrzebowanie na części oraz moduły (ale nie kompletne maszyny) kilku innych firm, m.in. do przewijarek JKampf (spółki-córki Jagenberg), przenośników Baker Perkins, przekrawaczy arkuszy Vits.

Maszyna z poziomu wejściowego

Nowa składarko-sklejarka Diana Easy opracowana przez zespół technologiczny MK Masterwork z niemieckiego Neuss i wykonana w Nowym Mieście to nowa maszyna, w której DNA mieści się jednak kilkadziesiąt lat historii poprzednich modeli Diana. Jednym z podstawowych kryteriów przy jej projektowaniu było stworzenie maszyny z poziomu wejściowego (entry-level), którą można dostosowywać do zmieniających się potrzeb producenta bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. 

Na rynku obserwujemy wzrost zapotrzebowania na maszyny z poziomu wejściowego. Heidelberg, który od początku postępował inaczej niż większość konkurencyjnych firm, tzn. zaczął wprowadzać na rynek modele z najwyższego pułapu technologicznego, reaguje na ten trend modelem Diana Easy. Okazuje się, że na tej maszynie możemy wykonać do 90% opakowań oferowanych na rynku (pod względem konstrukcji, a nie ilości) – tłumaczył mi w Nowym Mieście Zbyszek Krugiełka, kierownik sprzedaży Heidelberg Polska. 

Diana Easy to idealne rozwiązanie dla tych producentów, którzy oczekują uniwersalnej składarko-sklejarki oraz niskich kosztów inwestycyjnych. Podstawowe rozwiązania konstrukcyjne bazują na sprawdzonej wersji zaawansowanych maszyn Diana X oraz Diana Smart. Konstrukcja Diana Easy jest zwarta i kompaktowa, z jednym głównym zespołem napędowym; w maszynie można zastosować wiele elementów wyposażenia i oprzyrządowania z maszyn serii Diana X/Diana Smart. Maksymalna prędkość robocza pasów – 300 m/min – całkowicie odpowiada zapotrzebowaniu klientów, którzy kleją opakowania o szerokości od 55 do 850/1150 mm i długości od 55 do 600 mm (wymiar wykroju) – wyjaśniał dalej Zbyszek Krugiełka.

 Diana Easy jest standardowo wyposażona w nakładak wraz z sekcją wyrównywania liniowego, który nie tylko zdecydowanie poprawia jakość klejonych opakowań, ale również pozwala na skrócenie czasu narządu. W podstawowej wersji maszyna jest przygotowana do klejenia opakowań liniowych lub z dnem automatycznym. Opcjonalnie można zwiększyć jej możliwości do klejenia opakowań ze stawianymi ściankami klejonymi w 4 

lub 6 punktach. Konieczne wyposażenie dodatkowe – tylne haki goniące napędzane serwomotorem – może być doinstalowane na miejscu u klienta nawet po kilku latach (czyli użytkownik nie musi decydować o końcowej konfiguracji maszyny już na etapie wstępnym). Diana Easy może również z powodzeniem pracować ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi dostępnymi dla Diana X/Diana Smart, takimi jak Diana Feeder, Diana Packer czy półautomatyczne urządzenie do odbioru sklejonych opakowań FAS 480. 

Umowa o współpracy przy opracowywaniu i dystrybucji maszyn introligatorskich dla segmentu opakowaniowego między Heidelbergiem i MK Masterwork obowiązuje zaledwie 2,5 roku, a już teraz osiągane rezultaty są w pełni satysfakcjonujące dla obu firm. Ostatnie 12 miesięcy było rekordowe dla Heidelberga pod względem skali sprzedaży wycinarek (po rozpoczęciu sprzedaży urządzeń MK Promatrix oraz MK Easymatrix), zaś po wprowadzeniu na rynek modelu Diana Easy koncern oczekuje podobnych rezultatów także w segmencie składarko-sklejarek. 

Długofalowy sukces współpracy opiera się na doskonałym dopełnianiu się głównych wartości obu firm. MK Masterwork to największy producent wyposażenia do postpressu w regionie azjatyckim i od dawna inwestuje znaczne środki w siły produkcyjne oraz możliwości badawczo-rozwojowe niezbędne do spełniania potrzeb klientów z rynku opakowaniowego, czego dowodem jest skala inwestycji w fabryce w Nowym Mieście. Globalna infrastruktura sprzedaży i usług Heidelberga należy do najlepszych w tej branży i z tego względu stanowi doskonały kanał dystrybucyjny dla MK Masterwork. Heidelberg był również w stanie dzielić się ze swym partnerem wiedzą techniczną zyskaną w trakcie dziesięcioleci funkcjonowania na rynku maszyn do druku i postpressu.

Tomasz Krawczak