Zünd Systemtechnik AG to firma działająca od 1984 roku. W tym czasie wyrobiła sobie doskonałą markę jako globalny dostawca maszyn tnąco-frezująco-bigujących, stając się synonimem szwajcarskiej jakości, precyzji, efektywności oraz solidności. W Polsce dystrybutorem urządzeń tej firmy jest Integart Sp. z o.o.
Historia sukcesu
Zünd wykorzystuje technologie, dzięki którym konfekcjonowanie czy obróbka materiałów odbywa się z niespotykaną wśród innych producentów precyzją. Wielozadaniowość ploterów tej marki pozwala na oferowanie bogatej oferty usług. To najbardziej efektywne i wszechstronne urządzenia do post-finishingu na świecie, wykorzystywane w szerokiej gamie zastosowań. Szwajcarska firma może też pochwalić się większą liczbą zainstalowanych na całym świecie systemów cięcia niż jakikolwiek inny producent działający w tej branży.
Początki historii przedsiębiorstwa sięgają 1984 r., gdy Karl Zünd założył jednoosobową firmę w szwajcarskim Altstätten. Częścią jego biznesu była dystrybucja do krajów europejskich ploterów płaskich produkowanych przez firmę Wild Plotter (oznaką rozwoju Zünd było przejęcie 10 lat później jej działów produkcji, sprzedaży i serwisu). Pierwszy ploter produkcji własnej, model P-1200, powstał w 1989 r. Firma wzmacniała swą pozycję rok po roku, tworząc oddziały w Azji, Ameryce Północnej, Holandii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
Dzisiaj produkty wycinane na ploterach marki Zünd otaczają nas zewsząd. Od znaków drogowych i witryn sklepowych, opakowań i kombinezonów kosmicznych, balonów na gorące powietrze i kamizelek kuloodpornych, foteli lotniczych i szyb, do butów, ubrań, tapicerki i damskich torebek – w tym wszystkim uczestniczą cyfrowe systemy szwajcarskiej marki. W branży opakowaniowej wykorzystuje się je m.in. do produkcji zadrukowanych i niezadrukowanych opakowań, displejów POP/POS, piankowych wkładek stabilizujących oraz form do tłoczenia itd. Do grona ich użytkowników należą największe firmy branż FMCG, opakowaniowej i poligraficznej.
Made in Switzerland
Dzięki unikalnej konstrukcji ploterów Zünd możliwe jest realizowanie zadań związanych m.in. z: cięciem, nacinaniem, wykrawaniem, bigowaniem, frezowaniem, dziurkowaniem, perforacją czy znakowaniem i kreśleniem, w tym np. z zastosowaniem narzędzi do pisania Braillem. Zünd oferuje kilka modeli maszyn, które można dopasować do potrzeb użytkownika pod względem rozmiaru stołu oraz dodatków dedykowanych konkretnym materiałom.
W świecie, który staje się coraz bardziej skomplikowany, zdolność do reagowania na zmiany jest kluczowa. Firmy działające na licznych i zróżnicowanych rynkach muszą nieustannie balansować pomiędzy przeciwstawnymi potrzebami odbiorców. Modułowa konstrukcja maszyn marki Zünd gwarantuje najwyższy poziom elastyczności zastosowań, który stał się kluczem do międzynarodowego sukcesu tej marki.
Firma przez lata mocno działając w branży, dostarcza przełomowe rozwiązania technologiczne; każdy z jej kolejnych systemów cięcia cyfrowego – modele G3, S3, L3 i D3 – dowodził innowacyjnych zdolności szwajcarskiego przedsiębiorstwa. Zünd głęboko wierzy w prawdziwość swego motto: „Twój pierwszy wybór w cięciu cyfrowym”, dlatego nie ustaje w wysiłkach w celu stałego ulepszania swoich produktów. Firma przywiązuje ogromną wagę do innowacji, wyznając zasadę, że każdy udany nowy produkt zaczyna się od doskonałego pomysłu. Dlatego blisko jedna czwarta pracowników firmy Zünd zajmuje się opracowywaniem nowych technologii cięcia oraz rozwojem linii produktów.
Modułowe wzornictwo firmowych ploterów i narzędzi czyni je prawdziwie wielofunkcyjnymi. Maszyny można w prosty i niedrogi sposób przekonfigurować lub ulepszyć, adaptując do zmieniających się potrzeb konsumentów. Co więcej, kolejne modele ploterów Zünd nie tylko należą do najbardziej wszechstronnych systemów na świecie (z uwagi na dostępne rozmiary oraz konfiguracje), ale także spełniają najsurowsze standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Zünd znaczy cięcie
W ofercie firmy Integart, przedstawiciela Zünd w Polsce, dostępne są trzy systemy tnące oraz szeroka gama rozwiązań dodatkowych ułatwiających obsługę materiałów na ploterach.
Ploter stołowy Zünd G3, dostępny w wersjach z prześwitem 30, 60 i 120 mm pomiędzy głowicą a powierzchnią stołu, może przetwarzać materiały o grubości do 110 mm i role o maksymalnej masie 100 kg. To urządzenie przeznaczone do wysokonakładowych produkcji przemysłowych, realizowanych w wielozmianowym trybie pracy 24/7. Wyposażony w inteligentny system kontroli, solidne komponenty i wyrafinowane narzędzia, zapewnia optymalizację procesu produkcyjnego w każdej firmie.
Ploter stołowy Zünd S3 jest najmniejszym rozmiarowo, ale nie mniej wydajnym urządzeniem niż G3, dostępnym w 6 rozmiarach stołów. Do cech charakterystycznych, którymi chwali się producent, należą m.in.: automatyczny system inicjalizacji wykorzystywany do ustawiania narzędzi, akrylowa płyta ssąca o sile ssania regulowanej na całej szerokości maszyny, a także inteligentna technologia sterowania i bezobsługowy układ napędowy.
Ploter stołowy Zünd D3 jest dostępny ze stołami w 4 rozmiarach. W zależności od rodzaju wykonywanego zadania, przepustowość urządzenia można podwoić dzięki niezależnej pracy dwóch belek, dla których dostępny jest wszechstronnie przetestowany modułowy system narzędzi. Podobnie jak w przypadku plotera S3, ustawianie noży, frezarek i bigowników odbywa się za pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu inicjalizacji, co wyklucza konieczność ręcznej konfiguracji. Maszyna została wyposażona w system przetwarzania BHS (Zünd Board Handling System) – w pełni zautomatyzowany system załadunku i rozładunku, który umożliwia produkcję w trybie całodobowym i pozwala ograniczyć liczbę pracowników do minimum.
Najnowszym rozwiązaniem technologicznym Zünd jest tnąco-zgrzewający moduł laserowy LM 100W do obróbki materiałów tekstylnych, przeznaczony dla stołów serii G3. Moduł jest przeznaczony do cięcia i zgrzewania tkanin poliestrowych o grubości do 2 mm w jednym cyklu, wykorzystywanych na szeroką skalę w produkcji banerów oraz innych elastycznych ekspozycji (tzw. soft signage). Funkcja zgrzewania zapobiega strzępieniu się krawędzi, eliminując tym samym konieczność wykonywania dodatkowej pracy związanej z obszywaniem. Dzięki laserowemu modułowi LM 100W oraz jego akcesoriom stół tnący G3 można w ciągu 5-10 minut przekształcić w stół tnąco-zgrzewający oraz z powrotem w stół tnący, w mniej więcej tym samym czasie.
Użytkowanie modułu jest całkowicie bezpieczne; w trakcie pracy lasera pas transportowy zabezpiecza stalowa nakładka, a konstrukcja głowicy zapobiega emisji laserowej wiązki poza strefę cięcia (dlatego nie jest konieczne podejmowanie szczególnych środków ostrożności, w tym noszenie okularów ochronnych przez operatora).
System laserowego cięcia Zünd tworzą elementy:
– tnąco-zgrzewający moduł laserowy LM 100W;
– żuraw (do podnoszenia modułu na wiązkę tnącą i z powrotem);
– nakładka stalowa chroniąca pas transportowy wraz z obudową do transportu i przechowywania;
– system filtrujący do odciągania i filtrowania substancji wydzielanych podczas cięcia laserem.
Podawanie materiału jest półautomatyczne, a ponieważ pas transportowy nie bierze w tym procesie udziału, zbieranie musi być wykonywane ręcznie.
Technologia laserowa jest nowością w ofercie firmy Zünd. Szwajcarski producent najlepszych na rynku stołów tnących stale buduje know-how w zakresie zastosowań i materiałów. Aby sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów, od początku zamierza utrzymywać bezpośredni kontakt z każdym z nich, dlatego system cięcia laserowego LM 100W nie pojawi się od razu w konfiguratorze, lecz jest prezentowany w szwajcarskiej siedzibie firmy. Firma Integart zaprasza wszystkie zainteresowane rozwiązaniem firmy do kontaktu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Integart