We wrześniu br. została podpisana umowa, na podstawie której firma KBA CEE została wyłącznym przedstawicielem marki Nilpeter w naszym kraju. Porozumienie obejmuje sprzedaż, wdrażanie i serwisowanie maszyn z oferty duńskiego producenta, opiekę nad jego obecnymi oraz nowymi klientami z Polski i wspólne działania marketingowe.
Pierwszą okazją do spotkania z klientami w nowej roli były dla KBA CEE wrześniowe targi Labelexpo Europe 2017. Okazały się one bardzo udane, zwłaszcza że w Brukseli doszło do sfinalizowania kontraktu na dostawę nowej maszyny fleksograficznej FA do drukarni Natalii. Jest to 12. rozwiązanie marki Nilpeter zakupione przez tę firmę, a zarazem pierwsza maszyna „All New FA”, jaka trafi do naszego kraju.
Nilpeter zmienia strategię w Polsce
Nilpeter to jeden z największych producentów wąskowstęgowych maszyn drukujących na świecie, którego historia liczy sobie niemal 100 lat. Firma powstała w 1919 roku w Danii i do dzisiaj pozostaje przedsiębiorstwem rodzinnym. W skali globalnej zatrudnia ponad 500 osób (z czego połowa pracuje w jej siedzibie w Slagelse), dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi (w Danii, USA i Indiach) oraz czterema centrami technologicznymi. W naszym kraju Nilpeter jest obecny od wielu lat – w rodzimych drukarniach etykietowych pracuje ponad 100 maszyn tej marki.
Jakob Landberg – wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w firmie Nilpeter – wyjaśnia powody zmian dokonanych w strategii obecności firmy na polskim rynku: Segment druku etykietowego z wykorzystaniem maszyn wąskowstęgowych pracujących w różnych technologiach cechuje duża dynamika wzrostu. Dotyczy to także rynku polskiego, który jest uznawany za jeden z największych i najważniejszych w Europie. W związku z tym doszliśmy do wniosku, że potrzebne jest nowe „otwarcie” naszej obecności w tym kraju. (...). Sekwencja zdarzeń z ostatnich miesięcy doprowadziła do podpisania umowy z firmą KBA CEE, która jest – naszym zdaniem – idealnym partnerem handlowym w kontekście nowej strategii wobec polskiego rynku. (…) Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami przywrócimy marce Nilpeter status na polskim rynku, adekwatny do naszej pozycji w skali międzynarodowej.
Unikalne rozwiązania
Rocznie we wszystkich trzech zakładach produkcyjnych firmy Nilpeter powstaje około 120 maszyn drukujących w różnych konfiguracjach i szerokościach zadrukowywanej wstęgi (od 273 do 570 mm), uwzględniających zespoły offsetowe i fleksograficzne, moduły cyfrowe (bazujące na głowicach Screen) oraz liczne opcje wykańczania i uszlachetniania (m.in. sito, sztancowanie, tłoczenie folią). Jak podkreśla Jakob Landberg, ponad 70% wykorzystywanych w produkcji części i podzespołów jest wytwarzanych we własnym zakresie przez firmę Nilpeter, co sprawia, że wiele z nich ma unikalny charakter. Wśród charakterystycznych cech maszyn Nilpeter można wymienić m.in.: szybkie wstępne pozycjonowanie wstęgi, zapewniające błyskawiczny narząd; korygowanie ustawień bez udziału rąk (system „clean hand”); modułowość i możliwość rozbudowy o zespoły zapewniające wartość dodaną finalnemu produktowi; zastosowanie wałków chłodzących; obsługę wielu różnorodnych materiałów i podłoży; niezwykle wysoką wydajność, np. w przypadku nowej maszyny FA sięgającą 200 m/min przy 15-mikronowej grubości zadrukowywanej wstęgi – wyjaśnia Landberg.
Brukselskie prezentacje
W duńskiej fabryce w Slagelse wytwarzane są wszystkie rodzaje oferowanych przez firmę maszyn, m.in. jej najnowsze propozycje – udoskonalona maszyna fleksograficzna FA (promowana jako „All New FA”) i hybrydowa Panorama Hybrid (obie zostały pokazane na Labelexpo Europe 2017). Pierwsza z nich to nowej generacji rozwiązanie bazujące na popularnej – także w Polsce – i znanej od wielu lat serii FA (Flexo Advanced).
W Brukseli nie zabrakło też – znanej od poprzedniej edycji Labelexpo Europe 2015, a obecnie udoskonalonej – maszyny Panorama Hybrid. Jej „sercem” jest moduł cyfrowy, pracujący w technice inkjetowej, który może działać jako urządzenie wolno stojące bądź też zostać zintegrowany z zespołami fleksograficznymi i wykańczającymi.
KBA CEE i Nilpeter: strategiczne partnerstwo
(...) W ostatnich latach mocno koncentrowaliśmy się na rynkach zamorskich, inwestując m.in. w zakłady produkcyjne w USA oraz Indiach. Obecnie chcemy zdecydowanie wzmocnić nasze działania w Europie, gdzie generujemy około 50% rocznych przychodów ze sprzedaży. Dzięki nawiązaniu współpracy z KBA CEE jesteśmy gotowi do tego, by zaoferować polskim odbiorcom nie tylko najwyższej klasy rozwiązania do druku i uszlachetniania etykiet i opakowań, ale także profesjonalną obsługę handlową oraz serwisową – mówi Jakob Landberg.
Jan Korenc – prezes KBA CEE: Pojawienie się maszyn Nilpeter w naszej ofercie to jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w działalności KBA CEE, które uznajemy za krok strategiczny. Oznacza bowiem wejście na nowy dla nas rynek druku wąskowstęgowego, a jednocześnie uzupełnia naszą bogatą ofertę rozwiązań dedykowanych produkcji etykiet i i opakowań, bazujących na różnych technologiach. Warto w tym miejscu przypomnieć, że poza flagowymi maszynami offsetowymi –
Koenig & Bauer, w portfolio KBA CEE od niedawna znajdują się m.in. maszyny fleksograficzne do druku szerokowstęgowego KBA-Flexotecnica oraz urządzenia sztancujące Iberica. Cieszymy się, że w tym gronie od września br. jest także Nilpeter – jeden z globalnych liderów w produkcji maszyn wąskowstęgowych. Liczymy na owocną współpracę dla obu stron, m.in. przy wsparciu pana Krzysztofa Przasnka, który przez wiele lat reprezentował markę Nilpeter w naszym kraju (...).
Pierwsza sprzedaż do Natalii
Pierwszym wspólnym sukcesem był sfinalizowany podczas targów kontrakt na dostawę nowej, 10-zespołowej maszyny fleksograficznej FA o szerokości wstęgi 450 mm do drukarni Natalii z podpoznańskiej Rokietnicy. W efekcie Natalii stanie się pierwszym w Polsce użytkownikiem udoskonalonej wersji maszyny z serii Flexo Advanced (FA), którą cechują m.in. modułowa budowa i niezwykle wysoka precyzja wykonania, stabilność pasowania sięgająca 0,066 mm w przypadku 95% podłoży, sterowanie z poziomu tabletu oraz liczne funkcje wpływające na zwiększoną automatyzację działania (takie jak niezależne sterowanie przez dwóch operatorów w systemie „clean hand”, automatyczne pasowanie, inspekcja wstęgi, system przerzutek umożliwiający obustronny zadruk, szybki proces usuwania farby i czyszczenia dzięki aluminiowej komorze raklowej pokrytej teflonem czy też szybka zmiana wałka sztancującego).
Opracowano na podstawie materiałów firmy KBA CEE