Rewolucja w recyklingu tworzyw sztucznych
1 Jan 1970 10:07

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy CARBIOS, pionier z zakresu biotworzyw, oraz kosmetyczny gigant L'Oréal ogłosiły zawarcie umowy partnerskiej, która będzie promować nowe metody zrównoważonego zarządzania cyklem życiowym opakowań z tworzyw sztucznych. 

W wyniku umowy oba przedsiębiorstwa zawiązały pięcioletnie konsorcjum, które ma na celu rozpowszechnienie na globalnym rynku technologii biorecyklingu opracowanej i stworzonej przez CARBIOS. Do konsorcjum będą mogły przystępować podmioty z innych sektorów przemysłu, które pragną rozwijać nowe metody biorecyklingu. 

CARBIOS stworzył enzymatyczny proces recyklingu biologicznego przeznaczonego dla tworzyw sztucznych, który rozbija łańcuchy polimerowe na podstawowe elementy (monomery). Po rozdzieleniu i oczyszczeniu monomery mogą być ponownie użyte do tworzenia pierwotnych tworzyw sztucznych, bez żadnego wpływu procesów recyklingu na ich jakość. Proces biologiczny jest wolny od ograniczeń typowych dla konwencjonalnych technik odzysku i stanowi pierwszy krok na drodze do stworzenia nowej metody zarządzania łańcuchem życia tworzyw, zgodnej z zasadami gospodarki obiegowej. 

L'Oréal oraz inni producenci wchodzący w skład konsorcjum będą mogli wykorzystać innowację CARBIOS i jako pierwsi otrzymają niezbędne narzędzia do jej wdrożenia. Dodatkowo kosmetyczny gigant ma zamiar zastosować technologię w fazie projektowania nowych opakowań, tym samym promując gospodarkę cyrkularną.

Wiceprezes L'Oréal ds. opakowań i rozwoju Philippe Thuvien podkreśla, że: L'Oréal od lat poświęca się ambitnemu programowi zrównoważonych opakowań. Już teraz w kilku różnych produktach wykorzystujemy tworzywa pochodzące w 100% z recyklingu. Zdecydowaliśmy się pójść jeszcze dalej: dzięki innowacyjnej technologii CARBIOS firma pomaga w rozwoju biorecyklingu na skalę przemysłową. To fantastyczna szansa na ochronę środowiska, a konsorcjum pomoże również w rozwijaniu gospodarki obiegowej.

Dyrektor generalny CARBIOS Jean-Claude Lumaret dodaje: Jesteśmy dumni ze współorganizowania tego konsorcjum z L'Oréal. Nasza technologia enzymatyczna zapewnia całkowicie nowe rozwiązanie do zoptymalizowania wydajności i cyklu życia plastików. Poświęcenie L'Oréal na rzecz zrównoważonego rozwoju pomaga w rozwoju innowacji; jesteśmy przekonani, że w nadchodzących miesiącach do projektu przystąpią inne międzynarodowe firmy, pomagając w zapoczątkowaniu wielkiej transformacji metod, jakimi będziemy produkować materiały z tworzyw sztucznych w najbliższej przyszłości.

Na podstawie informacji firmy L'Oréal opracował TK