Firma Esko, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań dla producentów opakowań, etykiet i ekspozytorów, rozpoczęła sprzedaż największego w swej ofercie cyfrowego stołu tnąco-bigującego Kongsberg C66, przeznaczonego do niskonakładowej produkcji zleceń z kartonu i tektury falistej.
Stworzony na bazie wielu lat doświadczeń firmy Kongsberg w konstruowaniu innowacyjnych stołów i wykorzystujący nowoczesne oprogramowanie Esko, model C66 łączy w sobie prędkość oraz precyzję cięcia. Zapewnia również największy dostępny na rynku format blatu, umożliwiający realizację najbardziej wymagających prac wykonanych z wysokogramaturowych podłoży. To wszechstronna i wydajna alternatywa dla konwencjonalnych wykrojników używanych przy niskonakładowych produkcjach opakowań oraz ekspozytorów POS/POP z tektury falistej.
Prędkość pracy, jaką zapewnia nowy stół, sięga aż 100 m/min. Kongsberg C66 obsługuje ręczną wielostrefową produkcję dużych arkuszy o wymiarach 2,2x3,2 m lub produkcję w jednym obszarze arkuszy tektury falistej o formacie 2,5x4,8 m – w zależności od zapotrzebowania danej pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie skierowane do produkcji opakowań ochronnych w bardzo dużym formacie (2,2x3,2 m) z materiałów wykonywanych z grubej tektury dwu- lub trzywarstwowej, a także opakowań oraz standów POP. Nowy Kongsberg C66 umożliwia również pracę z innymi materiałami wymaganymi w produkcji opakowań ochronnych, włącznie z pianką amortyzującą.
Obszar roboczy stołu Kongsberg C66 – 3210x4800 mm (szerokość x długość) – umożliwia produkcję wielkoformatową i wielostrefową. Do budowy trawersu wykorzystano kompozyty węglowe, co zapewnia wyjątkową sztywność, zmniejszenie masy poruszających się elementów, a równocześnie zachowanie precyzji obróbki oraz najwyższej prędkości/przyspieszenia. Dodatkowo urządzenie pracuje z wydajnością wyższą nawet o 40% w porównaniu z innymi 3-metrowymi stołami XY. W efekcie Kongsberg C66 bez utraty precyzji obrabia z pełnymi prędkościami produkcyjnymi znacznie większe materiały. Wielkoformatowe stoły marki Kongsberg mogą zostać narządzone do produkcji wielostrefowej (MultiZone), co maksymalizuje wydajność produkcji, bowiem gwarantuje nieprzerwane przetwarzanie materiałów. Powierzchnia plotera Kongsberg może zostać podzielona na co najmniej dwie strefy; operator nadzoruje produkcję w jednej strefie i jednocześnie prowadzi działania w innej, np. zdejmuje gotowe zadania lub podaje nowy materiał.
U podstaw funkcjonalności stołu Kongsberga leży interfejs nowej generacji iPC (i-cut Production Console), który umożliwia pełne wykorzystanie możliwości ploterów Kongsberg oraz optymalizację codziennej produkcji. Z poziomu iPC odbywają się m.in. sterowanie systemem kontroli wizyjnej, narządzanie prac, rozpoznawanie i regulacja narzędzi oraz kalibracja. Opracowany z myślą o kierowaniu i wspieraniu operatora, zawiera zestaw logicznych, przyjaznych dla użytkownika rozwiązań takich jak graficzny wyświetlacz obrazkowy z ostrzeżeniami i aktualizacjami wyświetlanymi w formie kolorowych symboli. W połączeniu z oprogramowaniem Device Manager umożliwia zdalne śledzenie postępu w realizacji zleceń. Operatorzy mogą przygotowywać kolejną pracę przed zakończeniem realizacji poprzedniej, co dodatkowo zwiększa efektywność. iPC pozwala również ocenić przewidywany czas cięcia w oparciu o charakterystykę zlecenia, co wpływa na wydajniejsze kolejkowanie prac.
Kongsberg C66 jest dostępny z szeroką gamą opcjonalnych narzędzi, które można szybko i sprawnie zamontować do cięcia i wykańczania określonych prac z wyjątkową jakością i w przewidzianym terminie.
Kongsberg C66 został stworzony z myślą o zaspokojeniu rynkowego zapotrzebowania na rozwiązania wielkoformatowe do wykańczania materiałów sztywnych – wyjaśnia Tom Naess, dyrektor ds. produktów w Esko. – Zwiększa wydajność oraz – jeśli skojarzymy go z pracą robotów – zapewnia produkcję non-stop. To zaś umożliwia szybką, efektywną produkcję opakowań przemysłowych oraz zleceń niskonakładowych bez straty jakości. Dzięki przeniesieniu zleceń w niskich nakładach na Kongsberga C66 możemy wyeliminować straty czasu i pieniędzy kojarzące się z konwencjonalnymi rozwiązaniami do cięcia, które są niewydolne przy realizacji krótkich zleceń w warunkach produkcji „na żądanie”.
Pierwszym użytkownikiem, który zainstalował stół Kongsberg C66, została francuska grupa Cartonéo specjalizująca się w druku opakowań. Działająca od 100 lat na rynku firma obsługuje wiele rynków i branż, m.in. spożywczą, motoryzacyjną, kosmetyczną, win i alkoholi, wydawniczą i farmaceutyczną. Edmond Perrier, jej dyrektor generalny, tłumaczy powody inwestycji w nowe urządzenie: Była ona następstwem naszej decyzji o zakupie maszyny do druku cyfrowego, która umożliwia nam wydajną produkcję opakowań i displejów wielkoformatowych z nadrukiem w szerokiej gamie nakładów. Nowa maszyna drukująca pozwoliła nam zdobyć kilka ważnych kontraktów, dlatego zdecydowaliśmy się na uzupełnienie jej o zintegrowane rozwiązanie produkcyjne, które uzupełnia pracę w wysokim standardzie. Z oboma urządzeniami jesteśmy konkurencyjni i otrzymujemy wiele zleceń na niskonakładową produkcję ekspozytorów.
Na podstawie materiałów firmy Esko opracował TK