Nowe rozwiązania w Grupie BOP
1 Jan 1970 06:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) oraz Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) tworzące Grupę BOP są zaangażowane w rozwój i produkcję tworzyw polipropylenowych (PP) o najwyższej czystości, które spełniają wymagania w kontakcie z żywnością. Grupa BOP współpracuje bezpośrednio z koncernem LyondellBasell, który jest nie tylko największym producentem poliolefin w świecie, ale także wiodącym dostawcą technologii i katalizatorów, m.in. Avant ZN do produkcji PP. Dzięki znajomości najnowszych trendów rynkowych, jak również wymaganiom stawianym materiałom polimerowym stosowanym w segmencie opakowaniowym, Grupa BOP może sprostać nawet największym wymaganiom swoich Klientów i partnerów biznesowych. Ma to odzwierciedlenie przede wszystkim w szerokiej ofercie produktowej skierowanej do przetwórców wytwarzających np. opakowania sztywne i giętkie wykonane z PP i przeznaczone do przechowywania żywności.

Wymagania i możliwości

Niektóre segmenty rynku, takie jak opakowania do żywności, zastosowania do wody pitnej, zakrętki i zamknięcia do napojów czy też opakowania przeznaczone do zastosowań medycznych i farmaceutycznych oraz zabawki itp., są coraz bardziej wyczulone na obecność substancji potencjalnie niebezpiecznych takich jak np. niektóre ftalany. Dzieje się tak nawet wtedy, kiedy występują one w polimerze w bardzo małych ilościach, również w stężeniach poniżej ustawowo dopuszczalnego limitu. Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), które obecnie obowiązuje m.in. na terytorium Unii Europejskiej, substancje te są zidentyfikowane jako Substancje Wzbudzające Szczególnie Duże Obawy, czyli tzw. SVHC  (Substances of Very High Concern) i wymienione są w wykazie SVHC, który okresowo jest uzupełniany.

Poliolefiny nie wymagają stosowania plastyfikatorów takich jak ftalany w celu poprawienia ich miękkości i giętkości. Jednak w niektórych przypadkach ftalany, np. ftalan diizobutylu (DIBP), są używane jako składnik katalizatora Zieglera-Natty (tzw. donor wewnętrzny) w procesie produkcji PP. Zgodnie z opinią Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Katalizatorów (European Catalysts Manufacturers Association – ECMA) donory wewnętrzne w katalizatorze, takie jak np. DIBP, spełniają definicję związku przejściowego, która jest opisana w REACH. Nie można wykluczyć, że DIBP może być obecny w finalnym polimerze w ilościach śladowych jako zanieczyszczenie pochodzące z systemu katalitycznego. Katalizatory z donorem ftalanowym są obecnie powszechnie stosowane w skali światowej do polimeryzacji PP i jego kopolimeryzacji np. z etylenem.

Katalizator bezftalanowy Zieglera-Natty

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Grupa BOP podjęła działania mające na celu użycie nowego katalizatora metaloorganicznego Zieglera-Natty najnowszej V generacji do produkcji kopolimerów udarowych, który nie zawiera w swoim składzie żadnych ftalanów. Dzięki zastosowaniu katalizatora bezftalanowego Zieglera-Natty najnowszej generacji, obecnie również ta grupa produktów PP jest produkowana bez dodatku donora ftalanowego. Warto podkreślić, że nowy typ katalizatora umożliwił produkcję gatunków kopolimerów PP o takich samych właściwościach przetwórczych i użytkowych, jak wersje produkowane z użyciem katalizatora tradycyjnego. Już od listopada 2017 roku BOP produkuje pełen zakres tego typu kopolimerów udarowych w skali przemysłowej do regularnych dostaw dla odbiorców zarówno w Polsce, jak i w ramach sieci sprzedażowej LyondellBasell. 

Grupa BOP we współpracy z LyondellBasell już od wielu lat aktywnie uczestniczy w stworzeniu standardu dla całej branży, a jako czołowy producent PP przekształca cały portfel produktów PP w gatunki niezawierające ftalanów. Katalizator bezftalanowy (piątej generacji, z tzw. donorem dieterowym) jest od dłuższego czasu z powodzeniem stosowany przez BOP do produkcji gatunków homopolimerów i kopolimerów randomicznych PP, a pełna konwersja w tym zakresie została przeprowadzona już w 2013 roku. 

Nowe gatunki

Wprowadzenie katalizatora bezftalanowego do produkcji kopolimerów blokowych pozwala Grupie BOP również rozszerzyć zakres wytwarzanych kopolimerów, tak jak np. nowy gatunek Moplen EP448S, który z powodzeniem został wprowadzony do produkcji w wytwórni w Płocku już pod koniec 2017 roku. Ten najnowszy produkt do zastosowań wtryskowych oferuje lepsze osiągi w zakresie wytwarzania pojemników i opakowań przemysłowych o zróżnicowanej wielkości do napełniania na liniach przemysłowych, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa podczas ich transportu i przechowywania. Nowy gatunek Moplen EP448S jest przeznaczony przede wszystkim do 

produkcji opakowań sztywnych do żywności oraz opakowań przemysłowych o zróżnicowanym kształcie i szerokim zakresie pojemności, które mogą być wykorzystywane m.in. do pakowania farb malarskich i produktów budowlanych. 

Obecnie wszystkie rodzaje gatunków PP Moplen – homopolimery, kopolimery randomiczne i kopolimery udarowe – oferowane przez BOPS i wytwarzane w procesie Spheripol powstają w technologii bezftalanowej. Są one zatem całkowicie zgodne z wymaganiami Dyrektywy Unii Europejskiej Nr 10/2011/EC w zakresie kontaktu z żywnością i charakteryzują się stałą jakością oraz wysoką czystością. Przetwórcy poliolefin w Polsce mają do dyspozycji szeroki zakres homopolimerów, kopolimerów randomicznych i kopolimerów udarowych PP produkowanych przez BOP przy użyciu katalizatorów koordynacyjnych Zieglera-Natty najnowszej generacji, które nie zawierają ftalanów. Użycie przez BOP katalizatorów Avant ZN najnowszej, piątej generacji z bezftalanowym donorem stworzyło przetwórcom możliwość wytwarzania wyrobów zgodnie z rosnącymi wymaganiami wiodących odbiorców końcowych, sieci handlowych i konsumentów, co ma szczególne znaczenie w przypadku wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

więcej na: basellorlen.pl

Artykuł sponsorowany