Jedno nawilżanie powietrza na trzy problemy
1 Jan 1970 14:04

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Bart Sp. z o.o., specjalista w zakresie produkcji opakowań, dzięki zastosowaniu nowoczesnego bezpośredniego nawilżania powietrza jest w stanie nie tylko zagwarantować najwyższą jakość swoich produktów, ale jednocześnie obniżyć temperaturę i zjawisko pylenia podczas produkcji.

Spółka Bart ze Świecia należy do wiodących producentów tektury falistej i opakowań w Polsce. Produkcją, zadrukiem i przetwórstwem ponad 170 mln m2 tektury falistej rocznie trudni się tu niemal 270 pracowników. Do największych odbiorców wyrobów z tektury należą klienci z branży spożywczej, producenci owoców i warzyw, a także firmy z takich branż jak motoryzacja, elektrotechnika i chemia. Naszą siłą jest elastyczność. Jesteśmy w stanie zaoferować odpowiednie rozwiązanie w każdej potrzebie i dysponujemy najnowocześniejszym parkiem maszynowym – wyjaśnia Bartosz Dziepak, dyrektor ds. zakupów. 

Początki bogatej w sukcesy historii firmy Bart sięgają 25 lat wstecz: w 1992 r. Zbigniew Dziepak i Bogusław Mierzwiak założyli firmę i rozpoczęli produkcję tektury falistej. Obecnie Bart jest jedną z największych, prowadzonych osobiście przez właściciela, firm opakowaniowych w Polsce. Bartosz Dziepak uważa, że kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa jest umiejętność łączenia wysokiej jakości z najnowszą technologią: Najwyższa jakość za najkorzystniejszą cenę to cecha naszych produktów i nasze zobowiązanie wobec klientów.

Jakość ponad wszystko

Już w 2012 r. firma Bart posiadała własne laboratorium do monitorowania standardów jakościowych. Pod kontrolą jest cały łańcuch produkcyjny, od surowca aż po produkt końcowy gotowy do wysyłki: Nasza produkcja posiada certyfikat zgodności z międzynarodowym standardem bezpieczeństwa żywności (BRC). Dzięki temu dajemy gwarancję, że nasze produkty pomyślnie przeszły specjalistyczne testy i inspekcje, a także są bezpieczne dla konsumentów – potwierdza Bartosz Dziepak. Wraz z wprowadzeniem zarządzania jakością do regularnych przeglądów włączona została kontrola klimatu w pomieszczeniach. Analiza ujawniła przy tym, że zwłaszcza zimą zdarzają się znaczne wahania wilgotności powietrza i temperatury.

Problemy spowodowane suchym powietrzem

Gdy względna wilgotność powietrza spadnie poniżej 40%, papier i karton tracą wilgotność równowagową i oddają wilgoć do otoczenia. Jeżeli wilgotność papieru jest niska w miejscu przechowywania papieru, papier może tracić wilgotność, co z kolei prowadzi do kurczenia się krawędzi lub jego pękania. Może to prowadzić do znacznych problemów w produkcji opakowań, przede wszystkim w trakcie procesu wycinania matrycowego. Przy obróbce folii i cienkich papierów produkcja może być dodatkowo zakłócana przez elektrostatykę. 

Po przebadaniu klimatu w pomieszczeniach kierownictwo firmy Bart zadecydowało, że jedną z procedur w zarządzaniu jakością będzie stałe monitorowanie optymalnej wilgotności powietrza. W celu rozeznania się w ofercie systemów nawilżania w 2016 r. udaliśmy się na targi drupa i odwiedziliśmy różne drukarnie offsetowe w Niemczech. Naszą szczególną uwagę zwróciło wówczas nawilżanie powietrza firmy Condair Systems – wspomina Bartosz Dziepak.

Chłodzenie i pylenie

W firmie zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie system ML od Condair Systems. Nadaje się on przede wszystkim do wysokich i dużych hal produkcyjnych. Zainstalowano łącznie 23 wysokociśnieniowe dyszowe nawilżacze powietrza ML Princess, rozwieszone w różnych sekcjach produkcji. Każdy nawilżacz ML Princess jest w stanie w ciągu jednej godziny, pod ciśnieniem 70 barów, rozpylić maksymalnie 36 litrów wody w postaci drobniutkiej mgiełki, bez użycia drogiego sprężonego powietrza, pary czy ultradźwięków. Dzięki bezpośredniemu nawilżaniu powietrza pod wysokim ciśnieniem firma Bart zyskuje w produkcji dwie dodatkowe korzyści: po pierwsze natychmiastowe przenikanie wody do powietrza powoduje efekt chłodzenia, dzięki czemu bez stosowania dodatkowej klimatyzacji temperaturę w pomieszczeniach produkcyjnych można obniżyć nawet od 2°C do 5°C; po drugie powietrze jest oczyszczane z pyłów. Cieniutka warstewka wody osłania cząstki pyłu, co powoduje szybsze opadanie pyłów na podłogę bez ryzyka ich ponownego wzniecania w powietrze. 

Optymalne wyniki

Wszystkie elementy systemu ML, przez które przepływa woda, są wykonane ze stali nierdzewnej, co gwarantuje długą żywotność i zachowanie idealnego poziomu higieny. System zapewnia dodatkowo uzdatnianie wody, dzięki któremu dostarczana woda nie zawiera zarazków, bakterii ani żadnych związków mineralnych; użytkownik systemu nie musi w ogóle troszczyć się o regularne konserwacje, bowiem raz w roku Condair Systems wspólnie z polskim partnerem dokonuje wszystkich niezbędnych prac związanych z czyszczeniem i kontrolą, dzięki czemu instalacja jest zawsze higienicznie czysta i w pełni sprawna. Taki serwis oraz rezultaty działania nawilżania powietrza przez system ML przekonały kierownictwo Bart do podjęcia jedynie słusznej decyzji: Dzięki naszej instalacji nawilżania powietrza utrzymujemy przez cały rok optymalną wilgotność powietrza na poziomie od 45 do 55 procent, klimat w naszych pomieszczeniach znacząco się poprawił, co z kolei przekłada się na mniejszą ilość przestojów maszyn i problemów w obróbce materiału. Możliwość regulacji wilgotności powietrza daje nam realną poprawę efektywności procesów oraz możliwość stabilizacji warunków produkcji – podsumowuje Bartosz Dziepak swoje pozytywne doświadczenia z systemem ML.

Bezpłatny pakiet informacyjny „Nawilżanie powietrza” można zamówić na stronie www.condair-systems.pl. 

Artykuł sponsorowany