Bezpieczeństwo kontaktu opakowań z żywnością
1 Jan 1970 13:11

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Producenci papieru i tektury, wspólnie z przedstawicielami sektora przetwórczego oraz dostawcami chusteczek higienicznych, opublikowali właśnie całkowicie przeredagowane „Wytyczne na temat kontaktu z żywnością dotyczące zgodności materiałów i artykułów z papieru i tektury”. 

Przy publikacji współpracowały organizacje: ACE (Stowarzyszenie na Rzecz Kartonów do Płynnej Żywności i Środowiska), CCB (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tektury Falistej), CEPI (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego), CITPA (Konfederacja Międzynarodo- wych Przetwórców Papieru i Tektury w Europie), ECMA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów), ETS (Europejskie Stowarzyszenie Higienicznych Wyrobów Papierniczych) oraz FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej).

Nazywany „Przewodnikiem branżowym” dokument powstał z myślą o zwiększeniu zaufania władz publicznych, przedsiębiorców oraz konsumentów do materiałów papierowych i tekturowych wchodzących w kontakt z żywnością. Publikacja o charakterze technicznym, wydana po raz pierwszy w 2010 r. i uaktualniona po raz pierwszy dwa lata później, radzi, w jaki sposób spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa dla produktów z papieru i tektury stosowane w aplikacjach mających kontakt z produktami spożywczymi. Łańcuch przetwórstwa opakowań do kontaktu z żywnością jest bardzo zróżnicowany i musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami w zakresie prezentacji ich bezpieczeństwa.

Kluczowym priorytetem naszych sektorów jest zapewnianie – w każdym momencie – bezpieczeństwa zarówno opakowań, jak i żywności, którą dostarczamy. Wytyczne dotyczące kontaktu z żywnością mają stanowić efektywne narzędzie pozostające w zgodzie z Rozporządzeniem ramowym UE w sprawie materiałów mających kontakt z żywnością i gwarantować skuteczną wymianę informacji między wszystkimi ogniwami łańcucha dostaw – wyjaśnia Jori Ringman, zastępca dyrektora generalnego CEPI i ekspert w zakresie bezpieczeństwa produktów. 

Wytyczne uwzględniają rosnące zapotrzebowanie na narzędzia do monitorowania zgodności, które uwzględniają tematy zarządzania ryzykiem, projektowania produktów, doboru materiałów, Dobrych Praktyk Produkcyjnych, jak również nadzoru i kontroli projektów. 

Z uwagi na brak konkretnych rozwiązań prawnych UE dotyczących bezpieczeństwa żywności w produktach z papieru i tektury, sektor wystąpił z inicjatywą wypełnienia istniejących luk z wykorzystaniem wspomnianych wytycznych, które mają służyć zarówno branży, jak i konsumentom oraz uwzględniać kwestie ochrony środowiska. 

Brak konkretnych działań dotyczących papieru i tektury na poziomie unijnym, z uwzględnieniem sektora higienicznych wyrobów papierniczych, przyczynił się do powstania niekorzystnej sytuacji na rynku, ponieważ zgodność w odniesieniu do tych materiałów jest postrzegana jako mniej konkretna niż w przypadku tworzyw sztucznych stykających się z żywnością. Gdy tylko Komisja Europejska zdecyduje się na nadanie priorytetu regulacjom rynku papieru i tektury, wytyczne mogą być wykorzystane jako punkt wyjścia – podkreśla Angelika Christ, sekretarz generalna FEFCO.

Z praktycznego punktu widzenia wytyczne pomagają spełnić wymogi stawiane producentom i wynikające z przepisów prawnych Unii Europejskiej oraz pomagają dostawcom we właściwej realizacji ich własnych działań w zakresie zgodności, dostarczając im wymaganych i niezbędnych informacji. 

Od pojawienia się wytycznych w 2010 r. zyskują one rosnące wsparcie ze strony użytkowników i do dzisiaj dowiodły swej bezsprzecznej wartości. Sektor papieru i tektury będzie nadal koncentrował wysiłki na gwarantowaniu zgodności swych działań i produktów z obowiązującymi regulacjami UE oraz zaspokajał zapotrzebowanie rynków i konsumentów na niezawodne bezpieczeństwo produktów. 

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK