Wyjątkowe opakowania, czyli wrapped rigid box
1 Jan 1970 08:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O zaletach opakowań typu wrapped rigid box i urządzeniach do ich produkcji dostępnych na rynku mówi Marek Migdalski z firmy Marek Migdalski Consulting. 

Czym są opakowania wrapped rigid box? 

Marek Migdalski: Anglojęzyczna nazwa tej kategorii produktów, czyli wrapped rigid box lub po prostu rigid box, może być tłumaczona jako „pudełko sztywne i zawinięte”. Określenie to doskonale podkreśla wyjątkowość tego typu opakowań, dlatego przyjęło się ono w nazewnictwie międzynarodowym. 

Wrapped rigid box to pudełko składające się z wewnętrznej warstwy tektury oklejonej zewnętrzną oklejką, jednak różniące się od zwykłego opakowania z materiału kaszerowanego dwiema podstawowymi cechami. Po pierwsze jest to opakowanie przestrzenne, niedające się złożyć na płasko, a przez to wyjątkowo solidne, odporne na zgniecenie czy deformację. Po drugie zewnętrzna oklejka jest zawinięta do wewnątrz, zakrywając krawędzie opakowania, dzięki czemu pudełko nabiera zdecydowanie bardziej szlachetnego wyglądu i jest po prostu bardziej estetyczne.

Jakie zastosowanie mogą znaleźć tego typu opakowania? Co odróżnia je od innych rozwiązań?

Marek Migdalski: Opakowania wrapped rigid box możemy zaliczyć do opakowań typu premium. Z założenia są to opakowania bardziej wyszukane w porównaniu z tradycyjnym kartonowym pudełkiem i z pewnością nie są to rozwiązania ekonomiczne. Jednak jako opakowania trwałe, nieulegające łatwo zniszczeniu są zazwyczaj traktowane jako pudełka wielokrotnego użytku, często pełniące funkcje związane z przechowywaniem. Dodatkowo bogato uszlachetniona oklejka może znacznie podnosić estetykę produktu. 

Wrapped rigid box mogą zatem znaleźć bardzo szerokie zastosowanie: od opakowań na produkty luksusowe takie jak zegarki, biżuteria, poprzez opakowania na sprzęt elektroniczny czy gry planszowe, po opakowania na obuwie, kosmetyki i inne produkty wymagające sztywnego oraz dobrze wykończonego opakowania.

Na czym polega technologia wytwarzania opakowań wrapped rigid box?

Marek Migdalski: Produkcja opakowań typu rigid box składa się z trzech niezależnych procesów, które mogą być zintegrowane w ramach jednego urządzenia. Są to: formowanie wewnętrznego (tekturowego) pudełka, precyzyjne (spozycjonowane) wklejenie wewnętrznego pudełka na pokrytą klejem oklejkę oraz zawinięcie oklejki na ścianki wewnętrznego pudełka i zawinięcie jej do wewnątrz pudełka. 

Jakie rodzaje tego typu urządzeń do produkcji rigid box są dostępne na rynku?

Marek Migdalski: Producenci opakowań mają do wyboru kilka opcji różniących się stopniem zaawansowania i automatyzacji.

Urządzenia półautomatyczne są dobrym rozwiązaniem dla krótkich serii lub gdy produkcja opakowań rigid box w danym zakładzie jest nieduża. W przypadku maszyn półauto-matycznych każdemu z etapów produkcji dedykowane jest inne urządzenie. Rozwiązania półautomatyczne są oferowane głównie przez producentów dalekowschodnich.

Natomiast w przypadku regularnej, wysokonakładowej produkcji najlepszym rozwiązaniem są wysoce efektywne, automatyczne linie, często wyposażone w szereg opcji usprawniających pracę i umożliwiających tworzenie opakowań o różnorodnych kształtach i szerokim zakresie formatów. Niekwestionowanym leaderem w tej dziedzinie jest włoska firma Europrogetti, która od lat wyznacza najwyższy standard w swojej dziedzinie i stanowi punkt odniesienia dla innych producentów maszyn do rigid boxów.

Linie Europrogetti wyróżnia niespotykana elastyczność, umożliwiająca produkcję opakowań o niestandardowych kształtach: oprócz typowych prostopadłościennych opakowań możliwa jest produkcja opakowań o skośnych ściankach, bez jednej ścianki, z okienkiem czy zamykanych opakowań typu clamshell. Ponadto Europrogetti może pochwalić się kilkoma opatentowanymi rozwiązaniami, jak np. aplikacja taśm RFID czy produkcja opakowań bez użycia taśmy narożnikowej, stanowiącymi o ich wyjątkowości i bezkonkurencyjności.

Dlaczego producenci opakowań powinni rozważyć poszerzenie swojej oferty właśnie o opakowania wrapped rigid box?

Marek Migdalski: Przede wszystkim należy pamiętać, że zakłady produkcyjne posiadające zróżnicowaną ofertę mogą czuć się pewniej i stabilniej na dynamicznie zmieniającym się rynku. Oczywiście na pozycję rynkową wpływa również możliwość oferowania wysokiej jakości produktów czy nawet produktów w pewnym stopniu ekskluzywnych – jakimi z pewnością są opakowania rigid box.

Ponadto produkcja tego typu jest wciąż niszowa, co oczywiście także wpływa na politykę cenową. Z drugiej strony od kilku lat obserwujemy stale rosnący trend: opakowania wrapped rigid box mają coraz większy udział w globalnej produkcji opakowań, wynikający częściowo z faktu, iż specjaliści od marketingu poszukują ciągle nowych sposobów na wyróżnienie i wyeksponowanie na półce promowanego produktu. 

Dziękuję za rozmowę.