Pionierska inicjatywa firmy SABIC na targach K 2019
1 Jan 1970 15:23

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma SABIC, globalny lider w sektorze chemicznym, na październikowych targach K odkryje szczegóły swojej pionierskiej inicjatywy dotyczącej produkcji certyfikowanych polimerów dla gospodarki obiegowej. W ostatnim kwartale 2018 r. SABIC wypuścił na rynek swój przełomowy projekt, którego celem jest wspieranie transformacji łańcucha wartości tworzyw sztucznych z gospodarki o charakterze liniowym ku cyrkularnej.

Certyfikowane, cyrkularne polimery SABIC są produkowane z wykorzystaniem olejów pirolitycznych otrzymywanych w procesie recyklingu zmieszanych odpadów plastikowych. Kolejny etap projektu, który jest właśnie realizowany, stanowi zastosowanie tego alternatywnego surowca w firmowym zakładzie produkcyjnym Chemelot, mieszczącym się w holenderskim Geleen. Pozyskane w ten sposób certyfikowane, cyrkularne polimery będą następnie dostarczane do kluczowych odbiorców SABIC – firm Unilever, Tupperware Brands, Vinventions oraz Walki Group – i wykorzystywane w procesie tworzenia pionierskich i bezpiecznych produktów lub opakowań najwyższej jakości dla branż spożywczej, napojowej oraz higieny osobistej. 

Wdrożenie do produkcji certyfikowanych polimerów cyrkularnych ma pomóc w przekształceniu łańcucha wartości, w którym SABIC oraz dostawcy surowców i odbiorcy gotowych produktów połączą swe siły przy przemianie zmieszanych odpadów polimerowych w pełnowartościowe tworzywa, z których można wytwarzać produkty wysokiej jakości, a tym samym przyczynią się do ponownego wykorzystania zasobów naturalnych planety zgodnie z ideą gospodarki obiegowej. Wprawdzie recykling metodami mechanicznymi także pomaga w realizacji koncepcji cyrkularnej, ale zapewniane przez niego możliwości opłacalnego odzysku materiałów są ograniczone. Proces pozyskiwania polimerów firmy SABIC umożliwia natomiast tworzenie zupełnie nowych polimerów i stanowi rzeczywistą alternatywę dla metod mechanicznych oraz domknięcia systemu odzysku zużytych materiałów. 

Jako globalni liderzy i pionierzy w swych głównych obszarach działalności, koncerny Unilever, Tupperware Brands, Vinventions i Walki Group zdają sobie sprawę ze znaczenia zrównoważonego rozwoju i jego roli w gospodarce obiegowej. Doceniają również kluczową rolę, jaką w produktach lub opakowaniach konsumenckich odgrywają czystość, najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo. Proces chemicznego recyklingu SABIC zapewnia alternatywny sposób pozyskiwania surowców o podobnych właściwościach i własnościach obróbki analogicznych z tradycyjnie produkowanymi materiałami. 

Jeśli zamierzamy umożliwić rzeczywiste odejście od gospodarki liniowej do obiegowej, jednocześnie zaspokajając potrzeby naszych klientów i konsumentów, musimy sprawić, że strumień odpadów plastikowych zachowa swoją pełną wartość i potencjał ponownego użycia – powiedział Bob Maughon, wiceprezes wykonawczy ds. zrównoważonego rozwoju, technologii i innowacyjności. – SABIC przykłada ogromną wagę do inwestowania w wiedzę naukową i techniczną oraz do wspierania bliskiej współpracy przy pokonaniu tego wyzwania zarówno z dostawcami na początku, jak i klientami na końcu procesu, i możemy z dumą oświadczyć, że jesteśmy pierwszymi w branży, którym udało się zwiększyć skalę tego innowacyjnego procesu chemicznego recyklingu.

Polimery zostały poddane certyfikacji organizacji International Sustainability and Carbon Certification plus (ISCC+), która certyfikuje produkty odnawialne oraz standardy w całym łańcuchu wartości, od surowca po produkt końcowy. Kolejnym krokiem SABIC ma być stworzenie zakładu o charakterze półkomercyjnym, który będzie zajmował się udoskonalaniem surowców do produkcji olejów pirolitycznych. Jego uruchomienie jest planowane na 2021 rok. 

Na podstawie informacji firmy SABIC opracował TK