Firma Siegwerk, jeden z największych światowych dostawców farb dla przemysłu opakowaniowego i etykietowego, oraz APK AG, firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości granulatu z odpadów z tworzyw sztucznych, postanowiły wspólnie zmierzyć się z wyzwaniami stawianymi przez recykling plastiku oraz z dalszym usprawnieniem procesów odzysku opakowań z tworzyw sztucznych jako elementu gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ).
Odpady plastikowe to jedna z największych współczesnych bolączek. Na całym świecie gromadzi się blisko 80 mln ton odpadów, z czego zaledwie 10% zostaje odzyskanych w procesach recyklingu. Pozostałe 90% jest palonych, trafia na wysypiska śmieci lub – w niekontrolowany sposób – do środowiska. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, które musimy rozwiązać w krótkim czasie – wyjaśnia dr Jörg-Peter Langhammer, szef działu Global PSR + Sustainability w firmie Siegwerk. W Europie stopa recyklingu opakowań plastikowych w 2017 roku wynosiła 41,9% i do 2025 r. – zgodnie z rezolucją Unii Europejskiej – powinna wzrosnąć do poziomu 50%. Recykling tworzyw sztucznych to tak niezwykle skomplikowana kwestia, że w praktyce nie może zostać rozwiązana wyłącznie przez jednego rynkowego gracza lub jeden sektor przemysłu – dodaje Klaus Wohnig, rzecznik prasowy zarządu APK AG. – Obecna dyskusja, prowadzona również przez opinię publiczną, koncentruje się głównie na problemie, w jaki sposób przemysł może stworzyć zrównoważoną GOZ w kwestii plastiku w najkrótszym możliwym czasie.
Poliolefiny – pod tą ogólną nazwą kryją się tworzywa zawierające polietylen (PE) oraz polipropylen (PP) – to surowiec najczęściej wykorzystywany w sektorze opakowaniowym oraz, z uwagi na ich wszechstronność, stosowany w wielu produktach takich jak: owijki, torby, butelki, opakowania spożywcze itd. Z uwagi na fakt, że poziom recyklingu dla produktów wykonanych z poliolefin w 2017 r. nie przekraczał 40%, szansa na osiągnięcie deklarowanej kwoty 50% odzysku w 2025 r. staje się trudna do realizacji. To oznacza, że przemysł musi szybko opracować rozwiązania dla odzysku poliolefin – wyjaśnia Langhammer. – Głównym wyzwaniem jest produkowanie recyklatów o jakości wystarczającej, by nadawały się do wykorzystania w produkcji opakowań wysokiej jakości. Większość materiałów recyrkulowanych nie nadaje się na razie dla branży opakowaniowej i tym samym są eliminowane z obiegu opakowań.
Farby drukarskie odgrywają kluczową rolę w produkcji opakowań plastikowych, nie tylko dlatego, że wpływają na wygląd i funkcjonalność opakowań, ale również ze względu na ich recyklowalność. Farby drukarskie w szczególności, ale także pigmenty i resztki organiczne pochodzące z odpadów konsumenckich, stanowią problem w produkcji możliwie wszechstronnego recyklatu z odzysku – wyjaśnia Wohnig. Firma APK stworzyła proces Newcycling, wykorzystujący rozpuszczalniki do czyszczenia polimerów, które w rezultacie można selektywnie wydzielić ze zmieszanego strumienia odpadów plastikowych. Efektem jest posortowany granulat, który wygląda jak nowy. Farby do druku stanowią szczególne wyzwanie, któremu możemy sprostać wyłącznie dzięki wiedzy eksperckiej – mówi Wohnig. – Cieszy nas, że znaleźliśmy ją w firmie Siegwerk. Jako specjalista w produkcji farb do zadruku opakowań, Siegwerk dąży do stałego usprawniania ekologicznych własności swych farb i rozpuszczalników oraz aktywnego kształtowania przyszłości sektora opakowań dzięki swym innowacyjnym i zrównoważonym produktom. Dla nas zrównoważony rozwój jest równoznaczny z postępem – dodaje Langhammer. Firma już teraz pracuje nad różnymi metodami usuwania farb (odfarbiania) w procesach recyklingu, które mają poprawić jakość odzyskanego materiału. Aby to uczynić, musimy zrozumieć potencjał recyklingu i być gotowymi na nowe sposoby jego poprawy. To sprawia, że współpraca z APK ma dla nas niezwykłą wartość – kończy Langhammer.
Na podstawie materiałów firmy Siegwerk opracował TK