Fundacja ProKarton, zajmująca się promocją recyklingu kartonów po mleku i sokach, przyznała wyróżnienia dla Instalacji Komunalnych, które wybierają największe ilości kartonów po napojach w Polsce.
Celem projektu jest docenienie tych sortowni, które realnie przyczyniają się do wzrostu stopy recyklingu kartonów po napojach, a co za tym idzie wzrostu poziomu surowca wtórnego, który jest odzyskiwany z tego rodzaju odpadów opakowaniowych. W trzech papierniach w Polsce odzyskuje się z kartoników dobrej jakości celulozę, z której powstają tektura falista oraz papiery higieniczne.
Wyróżnienia zostały przyznane na podstawie statystyk branżowych oraz wyników badania przeprowadzonego wśród Instalacji Komunalnych z inicjatywy Fundacji ProKarton przez firmę konsultingową proGEO. Badanie pokazało, że większość badanych instalacji wysortowuje kartoniki. Na 25 badanych sortowni aż 22 wybierają ze strumienia odpadów opakowania do płynnej żywności. Zdecydowanie wzrósł odsetek instalacji, które wybierają kartoniki: z 65% w 2017 r. do 88% w 2019 r. To bardzo duży odsetek, pokazujący wzrost zaangażowania w odzysk cennych surowców z odpadów opakowaniowych. Dane uzyskane od przedstawicieli badanych Instalacji Komunalnych za rok 2018 pozwoliły ustalić, że odsetek kartonów do płynnej żywności wydzielanych na linii odpadów zmieszanych to średnio nieco poniżej 0,1%. W przypadku strumienia selektywnie zebranego (tzn. po wstępnej segregacji na frakcje przez mieszkańców) ilość wybranych kartoników jest wyraźnie większa – średnio 1,21%, co odpowiada mniej więcej udziałowi kartonów napojowych w ogólnym wolumenie wszystkich odpadów opakowaniowych. Odsetek wybierania kartonów DPŻ jest więc 12-13 razy wyższy w przypadku odbioru odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki. Pokazuje to, jak ważne są selektywna zbiórka odpadów i ich segregacja już na poziomie gospodarstwa domowego. Zmienia się też podejście Instalacji Komunalnych do tego typu odpadów opakowaniowych.
Aby docenić i nagrodzić sortownie, które pozyskują najwięcej kartonów po napojach, Fundacja ProKarton przygotowała wyróżnienia, które przyznała sześciu instalacjom. Statuetki oraz dyplomy wykonane na papierze czerpanym z kartonów po napojach są dowodem uznania dla działalności tych Instalacji Komunalnych, dzięki którym możliwe jest odzyskanie i ponowne wykorzystanie surowca zawartego w kartonikach do płynnej żywności. Wśród wyróżnionych Instalacji Komunalnych znalazły się: Z.G.O. w Bielsku-Białej, RIPOK „Eko Dolina” w Łężycach, Z.U.O. w Elblągu, Z.Z.O. Marszów w Żorach, R.Z.Z.O. w Dębowcu pod Zamościem oraz Z.G.O.K. w Olsztynie. Osiągnęły one najwyższy poziom pozyskiwania zużytych kartoników po mleku i sokach spośród Instalacji objętych badaniami ankietowymi.
Wyniki badania pokazują, jak ważne są działania szerzące w społeczeństwie wiedzę o selektywnej zbiórce odpadów i ponownym ich wykorzystywaniu, zgodnie z zasadą, że odpady to nie śmieci, ale potrzebne gospodarce surowce. Aby cały system sprawnie działał, potrzeba wiedzy i utrwalonych zachowań zarówno po stronie mieszkańców, jak i instytucji takich jak gminy, firmy zbierające, instalacje komunalne oraz recyklerzy – mówi Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton. – Wyróżnione firmy mają znaczny wkład w rozwój recyklingu kartonów do płynnej żywności. Ich działania są zgodne z interesem ekonomicznym i ekologicznym Polski.
Opracowano na podstawie materiałów Fundacji ProKarton