Leksykon terminów z zakresu opakowań – część 2.
1 Jan 1970 14:32

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

STRESZCZENIE: Niniejsza publikacja obejmuje uporządkowany alfabetycznie zbiór terminów i podstawowych pojęć z zakresu opakowań w językach polskim i angielskim wraz z definicjami lub opisem, a w niektórych przypadkach rysunkami ilustrującymi omawiane zagadnienia. Leksykon ma na celu ułatwienie komunikacji specjalistów różnych branż przemysłowych i uzgodnień technicznych związanych z produkcją oraz dystrybucją. Może być pomocny w prowadzeniu negocjacji handlowych i porozumień dotyczących charakterystyki użytkowej materiałów i opakowań oraz zamówień i produkcji.

ABSTRACT: This publication includes alphabetical set of terms in the field of packaging in Polish and English, with definitions or descriptions, and in some cases pictures illustrating the issues. The main aim of the lexicon is to facilitate the communication of specialists from various industry branches and technical arrangements related to production and distribution. It can be also helpful in conducting trade negotiations and agreements regarding the functional characteristics of materials and packaging, as well as orders and production.

 

Folia sztywna z tworzyw sztucznych o strukturze komórkowej 

Cellular plastics sheet

Wytłaczana jednowarstwowa folia sztywna o strukturze zbliżonej do tektury falistej, wykorzystywana w produkcji pudeł o różnej konstrukcji oraz pojemników magazynowych. 

 

Folia termokurczliwa

Shrink film

Folia z tworzyw sztucznych poddana procesowi orientacji, niestabilizowana termicznie, wykazująca zdolność skurczu pod wpływem ponownego ogrzania. Właściwość ta wykorzystywana jest zarówno przy pakowaniu bezpośrednim, jak i zbiorczym, a także przy formowaniu spaletyzowanych jednostek ładunkowych. Bez stabilizacji termicznej tego rodzaju folia wykazuje termokurczliwość w kierunku oraz w stopniu zależnym od kierunku i stopnia orientacji.

 

Folia wielowarstwowa 

Multilayer film, multilayer sheet

Folia stanowiąca połączenie kilku warstw folii z tworzyw sztucznych zarówno giętkich, jak i sztywnych, w tym także folii Al oraz papieru. Tego rodzaju folia dwuwarstwowa popularnie zwana jest często dupleksem, a trójwarstwowa tripleksem.

 

Folia współwytłaczana 

Coextruded film

Wielowarstwowa folia giętka wytwarzana z polimerów łączących się ze sobą w procesie współwytłaczania, bez użycia środków wiążących lub z użyciem środków wiążących w przypadku polimerów niełączących się ze sobą w tym procesie. 

 

Formowanie folii płaskiej przez wytłaczanie 

Extrusion moulding

Folie płaskie uzyskuje się w procesie wytłaczania uplastycznionego w wytłaczarce tworzywa sztucznego (polimer wraz ze stosowanymi dodatkami) przy wykorzystaniu głowicy szczelinowej. 

Formowanie folii przez wytłaczanie z rozdmuchem

 

Extrusion of tubular film 

Wytłaczanie z rozdmuchem wykorzystywane jest w produkcji folii tzw. rękawowej. W przypadku folii rękawowej zarówno wymaganą szerokość rękawa, jak i grubość folii uzyskuje się głównie w wyniku zastosowanego stopnia rozdmuchu wytłaczanego rękawa.

 

Formowanie opakowań z tworzyw sztucznych przez wytłaczanie z rozdmuchem

Blow moulding

Przy produkcji butelek i słoików przez wytłaczanie z rozdmuchem wycinek wytłaczanego grubościennego węża zamykany jest w formie, w której po uformowaniu przez sprasowanie szyjki i gwintu następuje rozdmuch, nadający ostateczny kształt opakowania. 

 

Formowanie wtryskowe

Injection moulding

Formowanie wtryskowe w odróżnieniu od wytłaczania stanowi proces periodyczny, w którym uplastycznione tworzywo przetłaczane jest do formy, gdzie przy intensywnym chłodzeniu następuje zestalenie polimeru. Formowanie wtryskowe wykorzystywane jest zarówno w produkcji opakowań transportowych: skrzynek przegrodowych i bezprzegrodowych oraz wiader, jak też w produkcji opakowań jednostkowych, np. pudełek do margaryny i wiaderek o zróżnicowanej pojemności, a także do produkcji zamknięć do opakowań z tworzyw sztucznych oraz szklanych. 

 

Formowanie wtryskowe w połączeniu z rozdmuchem

Injection coupled with blow moulding

Formowanie wtryskowe w połączeniu z rozdmuchem wykorzystywane jest głównie w produkcji butelek z PET, w której w pierwszej fazie produkcji formowana jest wtryskowo kształtka wstępna, tzw. preforma, a w kolejnej następuje rozdmuch preformy nadający ostateczny kształt butelce. Proces rozdmuchu może być również prowadzony z jednoczesną orientacją, co wydatnie poprawia właściwości wytrzymałościowe butelki.

 

Formowanie z masy papierowej

Pulp moulding

Formowanie wyrobów z masy papierowej przez próżniowe odsysanie wody z pojemnika (opakowania) wytłaczanego z tej masy.

 

Formowanie próżniowe

Vacuum forming

Formowanie uplastycznionej termicznie folii przy wykorzystaniu próżni. W technice tej wykorzystywane są zarówno formy zagłębione (negatywowe), jak i wypukłe (pozytywowe). Przy głębokim formowaniu zastosowanie znajduje wstępne mechaniczne rozciąganie uplastycznionej folii za pomocą tzw. stempla.

 

Formowanie próżniowe z ang. metodą air slip

Air slip forming

Formowanie przy wykorzystaniu próżni po uprzednim pneumatycznym rozciągnięciu uplastycznionej termicznie folii przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza.

 

Formowanie ciśnieniowe

Pressure forming

Formowanie uplastycznionej termicznie folii przy wykorzystaniu ciśnienia sprężonego powietrza. W technice tej wykorzystywane są zarówno formy zagłębione (negatywowe), jak i wypukłe (pozytywowe). Patrz: termoformowanie.

 

Formowanie przez prasowanie

Pressing

Prasowanie stanowi technologię formowania polimerów, w której rozróżnia się formowanie niskociśnieniowe oraz wysokociśnieniowe. Do prasowania wysokociśnieniowego zalicza się prasowanie: płytowe, przetłoczne i tłoczne.

 

Formowanie z wykrojów

Erecting, assembling

Formowanie z wykrojów wykorzystywane jest w produkcji pudełek składanych oraz pudeł tekturowych.

 

Gaz pędny 

Propellent gas, propelling agent

Sprężony gaz umożliwiający opróżnianie opakowania z zawartości, wykorzystywany głównie w opakowaniach aerozolowych.

 

Gramatura 

Basis weight, substance

Masa materiału opakowaniowego (np. folii, papieru, tektury) w odniesieniu do określonej jego powierzchni, wyrażona najczęściej w gramach na metr kwadratowy (g/m2).

 

Gniazdo formy

Nest, compartment

Część zagłębiona formy wykorzystywanej w przetwórstwie opakowaniowym, najczęściej tworzyw sztucznych, np. opakowań formowanych wtryskowo.

 

Hobok 

Drum with handles

Bęben metalowy lub z tworzyw sztucznych ze zdejmowanym wiekiem, z dwoma uchwytami bocznymi.

 

Hot melt

Hot melt

Powszechnie wykorzystywana w kraju nazwa angielska przyjęta dla mieszanek topliwych zawierających kopolimer etylenu z octanem winylu, poliuretan lub poliolefiny z woskami parafinowymi. Mieszanki typu hot melt poza klejeniem stosowane są przede wszystkim do powlekania papieru i tektury oraz do laminowania.

 

Hot tack

Hot tack

Powszechnie przyjęta nazwa angielska parametru określającego wytrzymałość natychmiastową połączeń zgrzewanych (bezpośrednio po ich uformowaniu). Oznaczenie tego parametru wymaga użycia specjalistycznej aparatury.

 

Impregnat 

Impregnating agent

Substancja chemiczna do nasycania materiałów opakowaniowych w celu nadania im odpowiednich cech i właściwości.

 

Impregnowanie

Impregnation

Nasycanie materiałów opakowaniowych (np. papieru, folii, drewna, tektury) roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innymi substancjami w celu nadania odporności np. na oddziaływanie wody.

 

Inhibitor korozji

Corrosion inhibitor, vapour phase inhibitor (VPI)

Substancja przeciwdziałająca powstawaniu oraz rozprzestrzenianiu się korozji wyrobów metalowych (patrz: lotny inhibitor korozji).

 

Jarzmo 

Yoke

Opakowanie częściowe, najczęściej drewniane lub stalowe, wykorzystywane do zabezpieczenia w transporcie wyrobów o podłużnym kształcie przed wzajemnym kontaktem.

 

Jednostka ładunkowa

Unit load

Ładunek uformowany z pojedynczych wyrobów, w tym opakowań, zazwyczaj transportowych z zawartością, odpowiednio zabezpieczony przed rozformowaniem, przystosowany do przemieszczania, transportu, piętrzenia i składowania jako zwarta jednostka.

 

Jednostka ładunkowa spaletyzowana

Palletized unit load

Jednostka ładunkowa uformowana na palecie (zazwyczaj na palecie EUR 1 bądź podobnej).

 

Kanister

Canister

Opakowanie metalowe lub z tworzyw sztucznych o przekroju poprzecznym zbliżonym do prostokąta, ze szczelnie zamykanym otworem wlewowym, z uchwytem lub uchwytami, o pojemności do 20 dcm3.

 

Kapsel 

Cap

Zamknięcie giętkie, stosowane do butelek, łatwe do uszkodzenia przy otwieraniu; często terminem kapsel określane jest zamknięcie koronowe (patrz zakrywka koronowa). 

 

Kapslowanie 

Capping

Zamykanie napełnionych butelek przy użyciu zamknięć jednorazowego użycia: kapsli. 

 

Kaptur z folii

Film hood

Pokrowiec z folii termokurczliwej lub rozciągliwej, uformowany przez zgrzewanie, przeznaczony do zabezpieczania jednostek ładunkowych.

 

Karton 

Paper board, cartonboard, boxboard 

Zgodnie z wcześniejszym nazewnictwem stosowanym w krajowym przemyśle papierniczym, przez wiele lat termin „karton” odnosił się do materiałów papierniczych o gramaturze pośredniej pomiędzy papierem i tekturą (wyroby papiernicze o gramaturze od 160 g/m² do 315 g/m²). Aktualna norma międzynarodowa PN EN ISO 21067-1: 2016 (E) wśród materiałów papierniczych wyróżnia tylko papier i tekturę. Potocznie w języku polskim pojęcie „karton” jest nieprawidłowo stosowane w odniesieniu do pudła z tektury.

 

Klapa 

Flap (e.g. of fiberboard boxes)

Element wykroju pudła tekturowego przewidziany do jego zamykania. W zależności od rodzaju pudła i jego przeznaczenia, rozróżniane są pudła z klapami stykającymi się ze sobą oraz z klapami zachodzącymi na siebie.

 

Klatka

Crate

Opakowanie w kształcie prostopadłościanu o konstrukcji szkieletowej, wykonanej z listew drewnianych lub stalowych.

 

Klej 

Adhesive

Substancja klejąca wykorzystywana do formowania, zamykania i etykietowania opakowań, a także w produkcji materiałów, np. tektury falistej. 

 

Klejenie 

Glueing

Proces łączenia wykorzystywany przy formowaniu oraz zamykaniu opakowań z materiałów, zazwyczaj niezawierających warstw zgrzewalnych.

 

Klej bezrozpuszczalnikowy

Solvent freeadhesive

Klej niezawierający rozpuszczalników, wykorzystywany głównie w produkcji laminatów, folii z tworzyw sztucznych.

 

Klej rozpuszczalnikowy 

Solvent baseadhesive

Klej zawierający substancję klejącą w rozpuszczalniku organicznym, wykorzystywany między innymi w produkcji laminatów folii z tworzyw sztucznych.

 

Klej wodny

Water base adhesive

Klej, w którym użyto wody do rozpuszczenia substancji klejącej. 

 

Klej kazeinowy 

Casein base adhesive

Klej w postaci wodnego roztworu kazeiny, wykorzystywany w opakowaniach z tworzyw papierniczych. 

 

Klepka

Stave

Deszczułka stanowiąca element beczki drewnianej.

 

Klimatyzacja

Conditioning

Utrzymywanie stałych kontrolowanych warunków wilgotności i temperatury.

 

Klips

Clamp, clip, staple

Element zaciskowy metalowy lub z tworzyw sztucznych, wykorzystywany do zamykania opakowań giętkich.

 

Kluczyk do otwierania puszek

Key for opening cans

Kluczyk do otwierania puszek może być przytwierdzony do wieka puszki lub występować jako oddzielny wyrób.

 

Komplet skrzynkowy

Complete set of the box

Zestaw elementów umożliwiających skompletowanie skrzynki.

 

Komora klimatyzacyjna 

Climatic chamber

Aparatura zapewniająca dobór i kontrolowanie ustalonej wilgotności i temperatury.

 

Konew

Churn

Opakowanie metalowe o kształcie cylindrycznym, z przewężonym otworem wlewowym, z zamknięciem do wielokrotnego otwierania, o pojemności do 40 dcm3, stosowane głównie do mleka w mniejszych gospodarstwach wiejskich. 

Kontener

Container

Urządzenie transportowe trwałe, dostosowane do wielokrotnego użycia, wykorzystywane do przemieszczania ładunków za pomocą jednego lub kilku rodzajów środków transportu, bez konieczności przeładowywania i rozformowywania ładunku. Największe znaczenie mają kontenery uniwersalne ISO, których parametry użytkowe zostały ujednolicone w skali międzynarodowej.

Kontener do transportu drogowego, kolejowego, wodnego lub lotniczego nie jest opakowaniem zgodnie z wyłączeniem zawartym w Ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

 

Kontenerowa jednostka ładunkowa

Container cargo unit

Jednostka ładunkowa uformowana przy użyciu kontenera. 

 

Konteneryzacja 

Containerization

System transportowy, którego efektywne stosowanie poza wdrożeniem odpowiedniego typu kontenera wymaga skoordynowanego udziału wszystkich uczestników łańcucha transportowego.

 

Kołek

Plug

Opakowanie częściowe, najczęściej drewniane, wykorzystywane w celu zaślepienia niewielkiego otworu.

 

Kołpak

Cap bow

Opakowanie częściowe, wykonane najczęściej z blachy lub z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zaślepiania końców rur lub króćców.

 

Kondycjonowanie

Conditioning

Przetrzymywanie przedmiotu badań (próbek, materiałów i opakowań) w stałych warunkach temperatury i wilgotności, wykonywane wyprzedzająco w stosunku do badań. Jako standardowe warunki kondycjonowania przyjmuje się zazwyczaj wilgotność 50% wilgotności względnej oraz temperaturę 20ºC. Badanie przebiega w takich samych warunkach jak kondycjonowanie.

 

Koordynacja modułowa 

Module coordination

Dostosowanie do określonego modułu, zazwyczaj systemu wymiarowego.

 

Korek

Stopper, plug

Stanowi zamknięcie o kształcie walca o wymiarach zewnętrznych dostosowanych do wymiarów wewnętrznych główki opakowania; wykorzystywane jest do opakowań, najczęściej w postaci butelek. W technice opakowaniowej dominują obecnie korki z tworzyw sztucznych.

 

Korek gumowy

Rubber cork

Korek wytworzony z gumy.

 

Korek naturalny

Cork

Korek wytwarzany z kory dębu korkowego. 

 

Korek z tworzywa sztucznego 

Plastics cork

Zamknięcie z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do opakowań, najczęściej w postaci butelek.

 

Korkowanie

Pluging, corking 

Zamykanie opakowań za pomocą korków, naturalnych lub z tworzyw sztucznych.

 

Kosze zasypowe 

POS Materials group

Kosze zasypowe wykorzystywane są do produktów niewymagających indywidualnej ekspozycji, np. produktów w puszkach metalowych, wrzucanych do tego rodzaju koszy luzem (patrz: POS).

 

Kratka 

Partitioning insert

Wkładka z elementami zazwyczaj z tektury litej lub falistej, ustawionymi w formie kratownicy, służąca do mocowania lub przegradzania poszczególnych sztuk wyrobów.

Kruchość 

Brittleness

Właściwość fizyczna materiałów, polegająca na ich pękaniu (kruszeniu się) pod wpływem działającej na nie siły zewnętrznej. Jakkolwiek właściwość ta występuje w specyfikacjach materiałowych, kryterium podziału materiałów na kruche i sprężyste nie jest ostre.

 

Kubek

Cup, tub

Opakowanie z tworzywa sztucznego lub z tektury uszlachetnionej, o przekroju kołowym, prostokątnym lub owalnym o ściankach bocznych zbieżnych w stosunku do dna.

 

Lakier

Lacquer, Varnish

Materiał pomocniczy nakładany na materiały opakowaniowe przez powlekanie w celu nadania wymaganych właściwości funkcjonalnych lub wizualnych.

 

Lakierowanie

Lacquering, coating

Uszlachetnianie powierzchni opakowań za pomocą technik lakierowania. Powlekanie lakierem ma na celu nadanie odpowiednich właściwości użytkowych.

 

Laminat 

Laminate

Materiał warstwowy giętki lub sztywny, w odróżnieniu od współwytłaczania uzyskiwany w wyniku łączenia uprzednio wytworzonych warstw, to jest: folii polimerowych, papieru, tektury oraz folii aluminiowej.

 

Laminowanie

Lamination, laminating

Łączenie uprzednio wytworzonych warstw folii polimerowych. Termin „laminowanie” obejmuje także łączenie tych folii z papierem, tekturą oraz z folią aluminiową. Laminowanie może być realizowane z udziałem warstw wiążących łączone materiały lub termicznie.

 

Laminowanie klejem rozpuszczalnikowym

Solvent lamination

Łączenie warstw papieru, folii z tworzyw sztucznych, w tym metalizowanych oraz folii Al, przy wykorzystaniu klejów rozpuszczalnikowych. Proces wymaga odparowania rozpuszczalnika przed połączeniem warstw.

 

Laminowanie klejem bezrozpuszczalnikowym

Solventless lamination

Łączenie warstw papieru, folii z tworzyw sztucznych, w tym metalizowanych oraz folii Al przy wykorzystaniu klejów bezrozpuszczalnikowych.

 

Laminowanie klejem wodnym

Water based adhesive lamination

Łączenie warstw papieru, w tym także z folią Al, oraz papieru metalizowanego, przy wykorzystaniu klejów rozpuszczalnych w wodzie. Proces wymaga odparowania wody.

 

Laminowanie termiczne

Thermal lamination

Laminowanie termiczne stosowane jest w przypadku folii z tworzyw sztucznych w procesie ich wytwarzania.

 

Lateks

Latex

Terminem lateks określane są dyspersje polimerowe. Pierwotnie termin „lateks” stosowano w odniesieniu do soku z drzewa kauczukowego wykorzystywanego po koagulacji jako surowiec w produkcji gumy. Jest to lateks naturalny, w odróżnieniu od lateksów syntetycznych, stosowanych w produkcji kauczuków syntetycznych, w tym np. butadienostyrenowego, stanowiącego surowiec do produkcji folii sztywnych.

 

Linia opakowaniowa

Packaging line

Zestaw urządzeń do pakowania w określony rodzaj opakowań, który może obejmować także ich wytwarzanie.

 

Lotny inhibitor korozji

Vapour Phase Inhibitor (VPI)

Substancja wykorzystywana w opakowaniu wyrobów metalowych, która uwalniając się, wytwarza środowisko hamujące korozję. Działanie lotnego inhibitora korozji związane jest z wytworzeniem na powierzchni metalu warstwy wypierającej wodę. 

 

Lotne związki organiczne

Volatile organic compounds (VOC)

Związki organiczne, których temperatura wrzenia nie przekracza 250ºC. Do oznaczania tego rodzaju związków organicznych wykorzystywana jest chromatografia gazowa ze spektrometrem mas (CG SM).

 

Łączenie na zimno

Coldsealing

Formowanie oraz zamykanie opakowań z powłoką dostosowaną do łączenia, pod dociskiem, bez podgrzewania warstw łączonych.

 

Łańcuch opakowaniowy

Packaging chain

Sektor gospodarki obejmujący wszystkie czynności związane z wytwarzaniem opakowania, pakowaniem oraz transportem towarów w tym opakowaniu.

 

Łubianka

Drip basket, wood splint basket, chip basket

Opakowanie z łuszczki drzewnej lub z tworzywa polimerowego, otwarte, zazwyczaj o prostokątnym przekroju poprzecznym.

 

Łuszczka

Rotary cut veneer, peeled veneer

Fragment cienkiej listwy drewnianej wykorzystywany np. w produkcji łubianek.

 

Magazyn

Store

Pomieszczenie wyposażone w regały do składowania materiałów opakowaniowych, opakowań oraz zapakowanych produktów.

 

Marka

Brand

Istnieje wiele definicji marki, zwykle stosuje się jednak tę opracowaną przez American Marketing Association: nazwa, termin, znak, symbol, element wzornictwa lub ich kombinacja służąca identyfikacji towarów i usług danego sprzedawcy oraz odróżnieniu ich od towarów i usług innych sprzedawców. Często markę utożsamia się ze znakiem towarowym, a więc oznaczeniem podlegającym ochronie prawnej (trademark).

 

Masa papierowa formowana

Moulded wood pulp

Masa papierowa zwana pulpą, w postaci zawiesiny włókien, wykorzystywana do produkcji pojemników formowanych.

 

Materiał zastępczy

Dummy material, substitute material (for testing)

Materiał imitujący zawartość opakowania, wykorzystywany w badaniach fizykomechanicznych opakowań, najczęściej transportowych.

 

Maszyna pakująca

Packing machine, prepacking machine

Urządzenie wykorzystywane do napełniania i zamykania opakowań, niejednokrotnie poprzedzonego ich wytwarzaniem.

 

Metoda badania

Testing method

Procedura, na podstawie której wykonywane jest badanie.

 

Migracja

Migration

Przenikanie substancji małocząsteczkowych z materiału opakowaniowego lub opakowania do pakowanego produktu.

 

Migracja globalna

Overall migration

Łączna masa wszystkich substancji małocząsteczkowych, bez wyodrębnienia ich rodzaju, uwolnionych z materiału opakowaniowego lub opakowania do określonych grup produktów żywnościowych lub płynów modelowych imitujących daną żywność.

 

Migracja odwrócona

Reverse migration

Przenikanie substancji małocząsteczkowych z pakowanego produktu do materiału opakowaniowego lub opakowania.

 

Migracja pozostałości olejów mineralnych

Mineral oil migration

Wymagane oznaczanie przy pakowaniu żywności w opakowania z tektury wytwarzanej z udziałem makulatury, która może zawierać tekturę zadrukowaną farbami zawierającymi oleje mineralne niedopuszczone do kontaktu z żywnością. 

 

Migracja specyficzna

Specific migration

Migracja określonej substancji małocząsteczkowej uwolnionej z materiału opakowaniowego lub opakowania do określonych typów żywności lub płynu modelowego imitującego pakowaną żywność. 

 

Moduł sprężystości

Elastic modulus

Nachylenie krzywej naprężenie – odkształcenie w zakresie proporcjonalności pomiędzy tymi wielkościami. W praktyce pomiarowej określa się często tzw. pozorny moduł sprężystości, przy założonym wydłużeniu, zazwyczaj 1%, w początkowym zakresie krzywej naprężenie – odkształcenie.

 

Narażenia biologiczne

Biological hazard, microbiological hazard

Oddziaływanie czynników biologicznych, w tym mikroorganizmów, na materiał opakowaniowy, opakowanie lub jego zawartość.

 

Narażenia klimatyczne

Climatic hazard, climatic stress

Oddziaływanie wilgotności i temperatury otoczenia na opakowanie oraz jego zawartość. 

 

Narażenia mechaniczne

Mechanical hazard, mechanical stress

Drgania, wibracje, spadki oraz nacisk oddziałujące na opakowania z zawartością i na jednostki ładunkowe w warunkach transportu oraz nacisk w warunkach składowania. W odniesieniu do materiału opakowaniowego rozróżnia się narażenia statyczne i dynamiczne. 

 

Narażenia transportowe

Transport hazard

Oddziaływania mechaniczne, klimatyczne i biologiczne, jakie mogą wystąpić w warunkach transportu.

 

NatureFlex

NatureFlex

Folia z regenerowanej celulozy, z certyfikatem kompostowalności zgodnie z EN 13432, opracowana przez brytyjskie przedsiębiorstwo InnoviaFilms, wytwarzana w wersjach dostosowanych do różnych zastosowań, należąca obecnie do japońskiego koncernu Futamura.

 

Obejma

Connection clip

Element najczęściej z taśmy stalowej, płaskownika lub drutu stosowany do łączenia wyrobów na czas transportu.

 

Odpady z produkcji opakowań

Waste from packaging production

Odpady powstające przy produkcji materiałów opakowaniowych i/lub opakowań (np. ścinki brzegowe w produkcji folii z tworzyw sztucznych). 

 

Odpady opakowaniowe 

Packaging waste

Opakowania po zużyciu, gdy przeszły cykl obrotu towarowego i przestały pełnić swoje funkcje, stają się odpadami opakowaniowymi, z wyłączeniem odpadów powstających w procesie produkcji opakowań. 

 

Odporność na delaminację 

Bond strength

Siła związania warstw laminatu. 

 

Odporność mechaniczna

Mechanical resistance

Odporność materiałów, wyrobów oraz opakowań poddanych obciążeniom zewnętrznym obejmującym: rozciąganie, ściskanie, zginanie, ścinanie, skręcanie, docisk, uderzenia (patrz: wytrzymałość materiałów).

 

cdn.

 

Bohdan Czerniawski, Hanna Żakowska, Joanna Karwowska