IDERA – Xeikon na rynku opakowań z tektury falistej
1 Jan 1970 08:48

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

3 czerwca br. firmy Xeikon i Flint Group ogłosiły uruchomienie IDERA, zupełnie nowej platformy rozwiązań cyfrowych przeznaczonej dla producentów opakowań z tektury falistej. Jednym z głównych elementów tej platformy będzie jednoprzebiegowa maszyna do postprintu, drukująca dopuszczonymi do kontaktu z żywnością farbami wodnymi na powlekanych i niepowlekanych arkuszach tektury falistej o maksymalnych wymiarach 1,6x2,8 m, z prędkością do 150 m/min.

Jak przekonuje producent, to idealne rozwiązanie uwzględniające obecną sytuację na rynku pudełek z tektury falistej, który musi radzić sobie ze spadającą wielkością nakładów, oczekiwaniem skrócenia czasu dotarcia na rynek i zapewnienia najwyższej jakości opakowań. IDERA umożliwi osiągnięcie wyższej jakości druku niż fleksografia i realizację zleceń nisko- lub wysokonakładowych ze wszystkimi korzyściami zapewnianymi przez rozwiązanie druku cyfrowego na żądanie takimi jak ograniczenie ilości odpadów – zapowiada Xeikon. Dodatkowo IDERA – zachwalana jako ekologiczne i kompaktowe rozwiązanie – pozwoli na personalizację oraz wersjonizację opakowań. Rozwiązanie ma być dostępne dla klientów od września br. w centrum innowacji Xeikon (Global Innovation Center) w belgijskim Lier. 

Szybki rozwój handlu internetowego i rosnąca presja na zrównoważony rozwój tkwią u podstaw wdrażania kreatywnych rozwiązań w zakresie cyfryzacji opakowań z myślą o podniesieniu poziomu wydajności. Popyt klientów na szybkie, niepowtarzalne i atrakcyjne produkty podnosi poprzeczkę łańcuchom dostaw w zakresie skracania czasu realizacji zamówień i szybszych dostaw. 

Sebastien Stabel, menedżer działu Opakowań Kartonowych w firmie Xeikon  wierzy, że czeka nas jeszcze więcej zmian. W swoim majowym badaniu z 2019 roku pt. „Bez typowych zakłóceń – wygrywanie dzięki nowym modelom w opakowalnictwie 2030” (No ordinary disruption – winning with new models in packaging 2030) firma konsultingowa McKinsey ostrzega: „Dla firm w branży opakowaniowej nadszedł czas, by zapiąć pasy i przygotować się. Mają mniej niż dwa lata, by osiągnąć gotowość”. Pamiętając o tej zapowiedzi, firmy muszą zmienić swoje spojrzenie, „zresetować intuicję” i dokonać przeglądu swoich modeli biznesowych oraz rynków zbytu.

Migracja z postprintu na tekturze falistej ku drukowi cyfrowemu na tym medium to optymalna droga dla myślących przyszłościowo klientów, by przygotować się na przyszły sukces. Xeikon twierdzi, że rozwiązanie IDERA to zwycięskie połączenie najlepszej w swej klasie, jednoprzebiegowej maszyny do druku cyfrowego, opatentowanych farb do bezpiecznego druku na opakowaniach spożywczych oraz systemu otwartego umożliwiającego przyłączanie rozwiązań zewnętrznych dostawców.

Przygotowując IDERA Xeikon polegał na gromadzonej przez lata wiedzy nt. technologii cyfrowych, doświadczeniu i produkcji swego macierzystego przedsiębiorstwa Flint Group. Firma, jako największy dostawca farb do druku na tekturze falistej, doskonale zna ten rynek. Jak dodaje Stabel: Blisko współpracujemy z Flint Group, naszymi partnerami oraz (...) klientami nad dopasowaniem oprogramowania, maszyn i farb do konkretnych potrzeb rynku tektury falistej w Europie i Ameryce Płn. Równocześnie uzupełniamy tę solidną bazę o naszą wiedzę na temat cyfryzacji.

Lode Deprez, wiceprezes ds. farb i technologii naświetlania dla druku cyfrowego: Nasi inżynierowie (...) tworzą, opracowują i produkują nasze własne wydajne, bezpieczne dla żywności farby wodne. Korzystają one z naszej nowej, opatentowanej technologii wykorzystywanej przy dyspersji pigmentu, która gwarantuje najlepszą jakość i opłacalność.

Z kluczowych korzyści stosowania platformy IDERA Xeikon wymienia następujące:

– wysoką wydajność dzięki jednoprzebiegowej maszynie do postprintu, która może drukować na arkuszach powlekanej i niepowlekanej tektury;

– możliwość drukowania farbami wodnymi bezpiecznymi dla żywności;

– otwarty ekosystem, który może współpracować z dostawcami urządzeń peryferyjnych, systemów workflow, inspekcji wizyjnej itd. w celu osiągnięcia maksymalnie zintegrowanego rozwiązania;

– możliwość pełnego przejścia na produkcję cyfrową dzięki wykorzystaniu workflow X-800 firmy Xeikon;

– dostęp do zarządzania kolorem i narzędzi do profilowania, a także możliwość integracji z zewnętrznymi dostawcami i zewnętrznym oprogramowaniem MIS.

Na podstawie materiałów firmy Xeikon opracował TK