EXPERT RS 6003 – maszyna nowej generacji do wklęsłodruku
1 Jan 1970 12:21

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rynek opakowaniowy przechodzi głęboką przemianę. Właściciele marek oczekują krótszego czasu realizacji zleceń i bardziej zrównoważonych rozwiązań. Z myślą o zaspokojeniu tych oczekiwań BOBST ogłasza premierę EXPERT RS 6003, maszyny nowej generacji do wklęsłodruku, która ma pozwolić drukarzom radzić sobie z wyzwaniami współczesnego rynku.

W BOBST stale rozwijamy technologię ukierunkowaną na dostarczanie sprzętu i wydajności produkcji wyprzedzającej o krok obecne i przyszłe potrzeby rynku – wyjaśnia Jonathan Giubilato, kierownik działu produktów do wklęsłodruku w Bobst Italia. – Rynek opakowań oczekuje coraz krótszych nakładów, wersjonizacji opakowań, rozwiązań lżejszych, cieńszych i bardziej zrównoważonych, globalnej zgodności barw, a my jesteśmy w stanie wesprzeć naszych klientów z sektora przetwórczego rozwiązaniami skracającymi czas dotarcia produktu na rynek, o lepszej jakości, wydajności, sprawności i bezpieczeństwie. Technologia wklęsłodruku nie jest tu naturalnie wyjątkiem.

Wszechstronność i wydajność to słowa, którymi – jak twierdzi producent – można opisać EXPERT RS 6003, maszynę zdolną drukować z prędkością 500 m/min i pracować w konfiguracji bezwałowej, jak również z wałkowymi cylindrami drukującymi.

Możliwości konfiguracji dotyczą także systemu farbowego, który ma zapewnić najlepsze efekty jakości dopasowane do wymogów produkcji. Dostępne są standardowe systemy farbowe MPI (Multi-Purpose Inking) lub opcjonalne HSM (High Speed Metering), w obu przypadkach zapewniające niezmienne i powtarzalne wydruki w każdych warunkach, przy wykorzystaniu wszystkich typów farb i rozpuszczalników.

W celu uproszczenia i przyspieszenia procesów narządu oraz zmian prac na swej maszynie BOBST opracował specjalnie dla niej nowy, innowacyjny system. Flex Trolley to wózek serwisowy, który można pozostawić na maszynie podczas drukowania lub usunąć po skonfigurowaniu zespołu drukującego, dzięki czemu spada znacznie liczba wózków potrzebnych w procesach druku, a operacja narządu staje się jeszcze bardziej elastyczna. 

System suszący wykorzystuje wiele technicznych znaków rozpoznawczych technologii utwardzania firmy BOBST, które zostały udoskonalone w celu zagwarantowania wymaganej wydajności suszenia mimo skrócenia długości komory suszącej. Takie rozwiązanie znacznie skraca długość wstęgi w maszynie i przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów powstających przy rozruchu i narządzie nowych prac o ok. 30% w porównaniu z konwencjonalnymi komorami suszącymi. 

Duże prędkości drukowania osiągane są zarówno przy wykorzystaniu farb rozpuszczalnikowych, jak i wodnych, a w dodatku maszyna może drukować w rozszerzonym gamucie kolorów (Extended Color Gamut, ECG). BOBST jest pionierem w zakresie wykorzystania ECG w technologii wklęsłodruku dzięki swemu rozwiązaniu oneECG, które otwiera drzwi świata cyfrowego przed wklęsłodrukiem i pozwala mu dotrzymać kroku współczesnym wymaganiom rynkowym.

Ponieważ zaś w wizji BOBST kamieniami milowymi druku opakowań stają się łączność, cyfryzacja, automatyzacja i zrównoważony rozwój, nowa maszyna wykorzystuje aplikacje do monitorowania oraz system BOBST Connect, zapewniające w pełni zdalny dostęp i wsparcie techniczne. 

Dzięki naszym najnowszym odkryciom we wklęsłodruku na nowo wymyślamy ten proces i wskrzeszamy zalety rotograwiury w sposób, który dostarcza realną odpowiedź na pytanie: czy wklęsłodruk potrafi ewoluować w zgodzie z aktualną transformacją rynkową, tak by zabezpieczyć przyszły i zrównoważony rozwój swoim użytkownikom – skomentował Jonathan Giubilato. – Posiadamy narzędzia – wyposażenie, procesy, cyfrowe workflow – które zmienią sposób myślenia branży na temat wklęsłodruku i utorują drogę do solidnej przyszłości naszym klientom z druku wklęsłego.

Na podstawie materiałów firmy BOBST opracował TK