1 Jan 1970 13:11

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

MetPack – supermarket tektur powlekanych ekstruzyjnie

Przemysł opakowaniowy zmierza w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań na bazie papieru, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na opakowania jednorazowego użytku w gastronomii. Pandemia zasadniczo zmieniła nasze podejście do tego typu produktów – papierowy kubek jednorazowego użytku lub pudełko do pakowania żywności są ponownie synonimem bezpieczeństwa, a nie zagrożenia ekologicznego. W powszechnym odczuciu produkty papierowe są bardziej ekologiczne niż te wykonane z tworzyw sztucznych, a zatem są preferowanym wyborem konsumentów. Rynek papierów i tektur powlekanych warstwą PE, BIOPE, PLA, PP i PET wydaje się mieć ogromny potencjał, dlatego turecki dostawca MetPack – wraz z lokalnym przedstawicielem Priland Sp. z o.o. – wprowadza swoją ofertę na polski rynek. 

MetPack jest turecką firmą rodzinną, specjalizującą się w produkcji sterylizowanych tektur do pakowania żywności w technologii powlekania ekstruzyjnego. Należy do MetPaper Group, która została założona w 1989 roku w celu sprzedaży papieru najwyższej jakości od europejskich dostawców. Jako firma zajmująca się handlem papierem odkryliśmy, że potrzeby rynku w zakresie produktów o wartości dodanej nie są zaspokojone – wspomina Sercan Araz, członek zarządu MetPack. – W 2014 r. zdecydowaliśmy się włączyć do naszego portfolio powlekane produkty na bazie papieru przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością, ale wciąż nie było na rynku wystarczającej elastyczności, jakości i powtarzalności tego rodzaju produktów. Klienci w tym obszarze szukają nie tylko odpowiedniej ceny, ale przede wszystkim surowca o wysokiej jakości, który pozwoli im na stabilną produkcję. W ten sposób w 2016 roku powstał dział produkcji powlekanych tektur do kontaktu z żywnością MetPack i od tego czasu rozwija się on bardzo szybko.

Rosnąc szybciej niż rynek

Klientami MetPack są przetwórcy specjalizujący się w produkcji kubków, tacek, torebek, pudełek i innych produktów jednorazowego użytku na bazie papieru do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Do tej pory większość produkcji MetPack była wykorzystywana w Turcji przez największych międzynarodowych i lokalnych przetwórców. Jednak elastyczne podejście, jakość i stabilność produktów MetPack umożliwiły dynamiczny rozwój również na rynkach międzynarodowych. Główne rynki eksportowe to: Wielka Brytania, Włochy, Izrael, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Gruzja, Tunezja i Egipt. Ze względu na szybką ekspansję i konieczność zainwestowania w dwie dodatkowe linie produkcyjne firma właśnie przeniosła się z dawnej siedziby, położonej około 1 godziny drogi od Stambułu, do nowoczesnego budynku, częściowo zasilanego energią słoneczną, ulokowanego 20 minut od centrum miasta i nowego lotniska. MetPack posiada obecnie 40 000 m2 powierzchni produkcyjno-magazynowej, a także korzysta z dodatkowych, zewnętrznych usług magazynowych. Rozwijamy się nie tylko pod względem możliwości produkcyjnych, od początku również nasze obroty wzrosły o 450% – mówi Serkan Araz, członek zarządu MetPack. – Oprócz produkcji powlekanych tektur do bezpośredniego kontaktu z żywnością możemy również wytwarzać tektury FBB i papiery kraft z powłoką PE zarówno w roli, jak i w arkuszach; posiadamy maszyny tnące i jesteśmy w stanie wyprodukować każdy rozmiar arkuszy zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Jednym z największych atutów naszej firmy, odróżniającym nas od konkurencji, jest najnowocześniejsza technologia powlekania ekstruzyjnego. Jesteśmy w stanie wyprodukować bardzo szeroką gamę papierów i tektur – od 20 do 450 g/m2. Nasze produkty mogą być zadrukowywane w dowolnej technologii – rotograwiurowej, fleksograficznej, offsetowej i cyfrowej.

Ekologiczne referencje i bezpieczeństwo

Papier i tektury bazowe są kupowane od dostawców produktów najwyższej jakości z Finlandii, ze Szwecji i z USA. W naszym asortymencie znajdują się tylko najwyższej jakości tektury powlekane PE oraz innymi rodzajami polimerów, zgodnie z wymaganiami klientów – zapewnia Sercan Araz. – Oferujemy również tektury powlekane PP i PET do żywności na wynos, które nadają się do zastosowania w kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach i zamrażarkach. Innym produktem, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest produkowany w jednym procesie papier wielowarstwowy (możemy wyprodu-

kować nawet do 6 warstw) z powłoką ekstruzyjną i warstwą barierową, zabezpieczającą przed działaniem tlenu i wilgoci. Tego typu produkty wykorzystywane są np. do produkcji torebek do kawy ziarnistej czy mielonej. Posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa żywności i zapewnienia jakości: BRCGS Packaging, ISO 22000, ISO 9001, FSC, PEFC i certyfikaty kompostowalności dla PLA. Ubiegamy się również o certyfikat FDA, niezbędny na rynku amerykańskim. 

Odnotowujemy rosnące zapotrzebowanie na produkty ekologiczne; dzięki naszemu działowi badawczo-rozwojowemu jesteśmy w stanie produkować tektury powlekane PLA i BIOPE – mówi Sercan Araz. 

– Laboratorium MetPack jest wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia testowe, wykorzystywane w produkcji powlekanych tektur do kontaktu z żywnością: m.in. do badania zapachów, wskaźnika szybkości płynięcia, do testów wytrzymałościowych oraz urządzenie do badania przyczepności powierzchniowej na gorąco. Laboratorium pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby utrzymać wysoką, stałą jakość naszych produktów.

W połowie listopada MetPack zakończył instalację nowej linii do powlekania ekstruzyjnego, pracującej z prędkością 400 m/min. 

Naszym celem jest produkcja 60 tys. ton tektur powlekanych PE oraz innych produktów rocznie – informuje Sercan Araz. – Pozwoli nam to na dalszą międzynarodową ekspansję. Nasz eksport rośnie również dzięki nowym produktom takim jak powłoki PLA i BIOPE (w 97% składającym się z trzciny cukrowej i w 3% z polimeru). Są one poszukiwane przez przetwórców w krajach UE.

Więcej niż dostawca

Popyt na opakowania jednorazowego użytku znacznie wzrósł w okresie pandemii – zauważa Serkan Araz. – Dlatego też nasza produkcja realizowana jest przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dział 

badawczo-rozwojowy pracuje również nad nowymi produktami, takimi jak papiery i tektury z powłoką antywirusową. Spodziewamy się, że wkrótce osiągniemy pozytywne rezultaty i jesteśmy przekonani, że 

zainteresowanie będzie ogromne. Dzięki naszym możliwościom produkcyjnym jesteśmy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby naszych klientów i wyjść z roli wyłącznie dostawcy – możemy być partnerem w projektach badawczo-rozwojowych naszych klientów. Jesteśmy bardzo elastyczni również pod względem minimalnej ilości produktu, którą klient musi zamówić – możemy dostarczyć nawet niewielkie partie 

rzędu 500 kg. Oferujemy pełną gamę produktów – jesteśmy supermarketem na rynku tektur z powłokami ekstruzyjnymi, a nasze ceny są naprawdę konkurencyjne. Chętnie dostarczamy również potencjalnym klientom produkty do testów. Dzięki nowej inwestycji zamierzamy wejść na nowe rynki – polski rynek jest jednym z nich, szczególnie że mamy tu prywatne powiązania z ludźmi o szerokich kontaktach w branży. Obecnie Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków w Europie, jeśli chodzi o przetwórstwo opakowań. Zauważamy, że coraz większa ilość zleceń jest przenoszona z Europy Zachodniej do regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę również wielkość samego polskiego rynku, jest wystarczająco dużo powodów, aby w tej chwili skoncentrować na nim swoją uwagę.

Na polskim rynku oferta firmy MetPack dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem firmy Priland Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu. Głównym przedmiotem naszej działalności jest obsługa rynku opakowaniowego w zakresie dostarczania bogatej oferty firmy Metpack – mówi Bartosz Mazurkiewicz, prezes spółki. – Z uwagi na fakt, że jest ona zlokalizowana w Turcji, czyli poza granicami Unii Europejskiej, zdejmujemy z firm zainteresowanych współpracą ciężar całej dokumentacji związanej z importem towarów oraz uzgadnianie kwestii logistycznych. Docelowo będziemy również oferować lokalne konfekcjonowanie – surowiec zwykle dostarczany jest w roli, ale z uwagi na fakt, że dysponujemy maszyną do cięcia, możemy go dostarczać także w arkuszach. Posiadamy również przestrzeń magazynową, więc – pomimo faktu, że produkcja realizowana jest pod kątem konkretnych zamówień – możemy zaoferować przechowywanie części towaru i dostarczanie go do producenta na wywołanie w przypadku powtarzalnych, stałych zleceń. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że transport z Turcji drogą lądową zajmuje ok. 10 dni, drogą morską z portu do portu – 22 dni. Dzięki możliwości łączenia zamówień w jednym kontenerze będziemy w stanie zminimalizować koszty logistyczne. Polski rynek jest nie tylko duży sam w sobie, ale także bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego oceniamy, że potencjał jest olbrzymi. Pandemia dodatkowo sprzyja przesuwaniu produkcji z krajów azjatyckich. 

Polska zatem to pierwszy krok i na niej się na ten moment skupiamy, ale już myślimy o rozwinięciu sprzedaży na rynku niemieckim czy w krajach bałtyckich.

Anna Naruszko