Roto4all – społeczność silniejsza niż kryzys
1 Jan 1970 13:19

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po sukcesie seminarium internetowego z 28 kwietnia wydarzenie Roto4All zagościło we Florencji, gdzie 23 października odbyło się webinarium zorganizowane przez sekcję rotograwiury stowarzyszenia Acimga. Całodzienne wirtualne spotkanie było poświęcone technologii rotograwiurowej, w której Włochy należą do czołówki światowych producentów. Jak zapewniają organizatorzy, webinarium cieszyło się dużym zainteresowaniem i okazało się sukcesem – odnotowano ponad 430 rejestracji, z czego jedna czwarta to użytkownicy z zagranicy.

Początkowo wydarzenie Roto4All zostało zaprojektowane jako konferencja na żywo z udziałem około 200 uczestników i miało być transmitowane online do międzynarodowej publiczności, jednak w świetle nowych decyzji włoskiego rządu spotkanie musiało przybrać formę wyłącznie wirtualną. Webinarium było dostępne w streamingu z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski.

Zmiany te nie ograniczyły agendy, która w wersji internetowej stała się jeszcze bogatsza, a tradycyjne spotkanie dla całej społeczności rotograwiury zostało ponownie zaplanowane na wiosnę w formie konferencji Print4All 2021. 

Gospodarz Matteo Bordone i Gianmatteo Maggioni, kierujący grupą rotograwiury przy stowarzyszeniu Acimga sprawili, że na jeden dzień Firenze Fiera stała się centrum technologii wklęsłodruku. Spotkanie łączyło interesy producentów, użytkowników, specjalistów, profesorów uniwersyteckich, ekspertów od marketingu i przedstawicieli międzynarodowych stowarzyszeń.

Sekrety uzyskania doskonałego żółtego koloru dla opakowań cukierniczych Mulino Bianco czy czerwieni opakowań czekoladek Lindor zdradziły międzynarodowe marki takie jak Barilla i Lindt & Sprüngli. Swoimi doświadczeniami dzieliły się też drukarnie takie jak Sacchital Group i Di Mauro Group, przedstawiając przykłady ciekawych aplikacji i dzieląc się tajnikami stosowania technologii wklęsłodruku. 

Producenci maszyn przedstawili swoją wizję przyszłego rozwoju, a profesor Enzo Baglieri z SDA Bocconi zaprezentował wyniki badań dotyczących całkowitego kosztu stosowania technologii wklęsłodruku. Szersze międzynarodowe spostrzeżenia przedstawili kierownik projektu Julian Rotter oraz doradca Intergraf, Laetitia Reynaud, wyjaśniając europejskie regulacje i uwarunkowania polityczne oraz ich znaczenie dla rotograwiury. 

Elisabetta Bottazzoli, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym pokazała, w jaki sposób zrównoważony rozwój wpływa na produktywność. Wykorzystała też okazję do zaprezentowania projektu łańcucha dostaw dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, a promowanego przez Federazione Carta Grafica. Barbara Iascone, kierująca Centrum Badawczym przy Włoskim Instytucie Opakowań zakończyła dzień dzieląc się informacjami o bieżących trendach i ewolucji na rynku opakowań sztywnych i giętkich w odniesieniu do wielomateriałowości. 

Pokazaliśmy i potwierdziliśmy faktami, że na tym etapie potrzebujemy tylko jednej rzeczy: odporności – powiedział Andrea Briganti, dyrektor generalny Acimga i dodał: Nasza determinacja, aby kontynuować Roto4All, została nagrodzona znakomitym wynikiem i wysoką frekwencją. Wirtualny format pozwolił nam kontynuować pracę. Jesteśmy w stanie przedstawić wszystkie zagadnienia produkcyjne, organizacyjne, techniczne i kulturowe, a także osiągnięcia, jakie Włochy mają w świecie wklęsłodruku. Nasza logika koncentruje się na wizji nie zatrzymując się wyłącznie na prezentacji produktu. To nie przypadek, że organizujemy pokazy w Turcji, Wielkiej Brytanii, Egipcie i Algierii chcąc nawiązać kontakty między włoskimi producentami i lokalnymi przedsiębiorcami – drukarniami oraz właścicielami marek. Dlatego przedstawiamy, jakie rozwiązania oferuje nasz system produkcyjny dla wszystkich technologii drukowania i przetwarzania na poziomie globalnym w połączeniu z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju i Przemysłu 4.0.

Na podstawie materiałów organizatora opracowała BZ