BOBST pokazał przyszłość produkcji opakowań giętkich
22 Jan 2021 09:20

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma BOBST zorganizowała niepowtarzalne wirtualne wydarzenie transmitowane ze swych supernowoczesnych Centrów Komptencji w niemieckim Bielefeld oraz włoskim San Giorgio Monferrato, w trakcie którego zaprezentowała przyszłość produkcji opakowań giętkich uczestnikom pozostającym w zaciszu swych prywatnych domostw.

Impreza zatytułowana „Innowacyjność w sektorze Opakowań Giętkich” (Innovation in Flexible Packaging), która odbyła się 20 stycznia, została poświęcona fleksograficznemu drukowi CI (z centralnym cylindrem) oraz technologiom laminacji. W programie znalazły się prelekcje – m.in. dyrektora generealnego BOBST Jeana-Pascala Bobsta – jak również prezentacje na żywo trzech innowacyjnych produktów, które pomogą kształtować przyszłość branży druku fleksograficznego CI.

Przedstawiciele trzech międzynarodowych firm zajmujących się produkcją opakowań i działających na rynkach Europy i USA podzielili się wartościowymi obserwacjami na temat zmieniających się oczekiwań rynku oraz perspektywami różnych segmentów branży producentów opakowań giętkich.

Opieramy przyszłość produkcji opakowań giętkich na czterech kluczowych elementach – łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju – powiedział Jean-Pascal Bobst. Jeszcze przed wydarzeniami 2020 r. żyliśmy w świecie, w którym wymagana była znacznie większa sprawność i zrównoważenie, szczególnie w przypadku opakowań elastycznych. Teraz te potrzeby dodatkowo wzrosły. Odpowiadamy na nie kształtując przyszłość świata, i nie ma lepszego przykładu na to zaangażowanie od naszych najnowszych produktów w zakresie flekso CI oraz laminacji.

Trzy maszyny pokazane w trakcie Dnia Otwartego to maszyna fleksograficzna VISION CI, bezrozpuszczalnikowy laminatora NOVA SX 550 oraz maszyna flekso MASTER CI. Uczestnicy mogli obejrzeć demonstracje na żywo przeprowadzone na każdym z nich.

VISION CI została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności dla każdego nakładu i dla szerokiej gamy podłoży. Spełnia ona wszystkie wymagania przetwórców, zapewniając im wyjątkową jakość druku, wydajność i trwałość. W świecie, w którym gwarancja jakości przy zachowaniu dużych prędkości produkcyjnych ma zasadnicze znaczenie, VISION CI gwarantuje dokładnie tę samą, stałą jakość i wydajność z każdej roli i dla każdej długości serii. Szybki narząd i przezbrajanie to efekt technicznych innowacji oraz automatyzacji, które zapewniają powtarzalność procesów, minimalną ilość odpadów oraz prostotę produkcji.

Laminator NOVA SX 550 to z kolei – jak przekonuje producent - idealne narzędzie produkcyjne dla tych przetwórców, którzy oczekują prawdziwej elastyczności, jaka - zdaniem BOBST - wkrótce stanie się nowym punktem odniesienia na rynku. Ta bezrozpuszczalnikowa maszyna typu plug & play została zaprojektowana z myślą o realizacji trzech ambitnych celów: niezrównanej elastyczności użytkowania, wysokiego jak na kompaktową maszynę poziomu automatyzacji oraz wyjątkowej wydajności. Jej dodatkową zaletą jest kompatybilność z Przemysłem 4.0. Niezależnie od wielkości zlecenia, rodzaju podłoża i kleju ta „mała wielka maszyna” podniesie przewagę konkurencyjną użytkownika dzięki ekonomicznej, niezawodnej i zrównoważonej pracy.

Wreszcie MASTER CI, czyli – jak przekonuje BOBST – mistrz wydajności w druku flekso z centralnym cylindrem i uosobienie znaczenia, jakie firma przykłada do czterech wspomnianych kluczowych elementów: łączności, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. Maszyna łączy w sobie zaawansowane technologie i inteligentne innowacje w zakresie fleksodruku CI dla zapewnienia najwyższej produktywności, stabilności procesu i elastyczności niezależnie od poziomu umiejętności operatora. Zaawansowana robotyka umożliwia w pełni zautomatyzowane narządzanie maszyny oraz zapewnia całkowicie zdigitalizowany proces produkcji od początku do końca, tworząc „cyfrowego bliźniaka” zadrukowywanych roli. Jego modułowa konstrukcja umożliwia szybką instalację i uruchomienie w czasie krótszym niż 4 tygodnie.

Te produkty zapewniają taki poziom wydajności w druku fleksograficznym CI i laminacji, który jest w stanie napędzić działania przetwórców w zakresie opakowań elastycznych w przyszłości - powiedział Jean-Pascal Bobst. I choć naturalnie wolelibyśmy się spotkać z klientami osobiście, byliśmy zachwyceni mogąc zademonstrować możliwości tych maszyn za pośrednictwem cyfrowej platformy online. Jeśli chodzi o opakowania giętkie, BOBST posiada najszersze portfolio dostępnych rozwiązań, które pomoże naszym klientom wyróżnić się w obecnych warunkach i pozostać gotowym na wyzwania przyszłości bez względu na to, co wydarzy się w nadchodzących latach.

Opracowano na podstawie informacji firmy BOBST