Zdalne połączenie umożliwia automatykom i serwisowi TREPKO dostęp do niektórych urządzeń zainstalowanych na maszynie. Dzięki temu można kontrolować parametry pracy maszyny, ewentualnie modyfikować program sterownika, dopisać fragment kodu umożliwiający obsługę nowego urządzenia czy zdiagnozować bardzo szybko przyczynę awarii.
System zdalnego monitorowania OEE TREPKO opiera się na danych zebranych w rzeczywistym czasie pracy maszyny. Jest przyjaznym dla użytkownika narzędziem do zarządzania służącym optymalizacji produkcji i jej planowaniu. Dane zbierane są z maszyny i przesyłane za pośrednictwem internetu na komputer użytkownika, tablet lub nawet telefon komórkowy. Dzięki temu dostęp do danych OEE można uzyskać bezpośrednio przy maszynie, w biurze, w domu, a nawet w głównej siedzibie oddalonej o 1000 km.
Ponadto do systemu można dodać nieograniczoną liczbę użytkowników oraz połączyć monitoring wszystkich posiadanych maszyn TREPKO w jednym interfejsie użytkownika. System oferuje krótką analizę wydajności maszyny wraz z informacją o jej aktualnym stanie. Zaznacza najczęściej występujące błędy i oblicza stopień, w jakim zmniejszają one wydajność maszyny.
Doświadczenie pokazuje, że po zastosowaniu tego systemu wydajność większości maszyn gwałtownie wzrasta, ponieważ umożliwia on użytkownikowi uzyskanie szybkiego przeglądu urządzeń i dzięki temu zapewnia zwrot poniesionych kosztów instalowania systemu.
Dane zbierane są w chmurze przez ostatni rok użytkowania maszyny i dostępne wszędzie i w każdym momencie – oczywiście o ile znajdujemy się w zasięgu sieci. Dotyczy to m.in.: danych o stanie pracy maszyny (np. praca, zatrzymanie, oczekiwanie, CIP), prędkości, czasu pracy (licznik motogodzin, licznik cykli, licznik produkcji), alarmów, wykresu wydajności maszyny (liczonej jako stosunek czasu, gdy maszyna pracuje w trybie produkcyjnym do czasu pomiaru, a więc nie jest to wydajność produkcji, ale wydajność mechaniczna maszyny), wykresu pracy maszyny (rejestruje stan maszyny na wykresie czasowym) i innych wielkości możliwych do zdefiniowania po uzgodnieniu z użytkownikiem.
Przechowywanie informacji ma znaczenie zarówno w przypadku pojedynczej maszyny, jak i w przypadku wielu maszyn podłączonych do systemu. Otrzymujemy konkretną wiedzę dającą obraz tego, co się dzieje podczas produkcji. Można wyciągnąć z poszczególnych maszyn dane dotyczące wydajności, znaleźć słabe punkty, optymalizować i zarządzać produkcją.
Od strony maszyny w zasadzie nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń, należy jedynie odpowiednio skonfigurować eWon tak, by opcje komunikacyjne umożliwiały podłączenie się do sterownika. Ruter eWon wymaga jedynie dostępu do internetu. Ten dostęp może być zrealizowany przez złącze Ethernet (kabel), Wi-Fi, połączenia komórkowe (3/4G, oczywiście w tym przypadku należy mieć aktywną kartę SIM). Złącze Ethernet (kabel) jest standardem, każda inna forma jest opcją wyposażenia i musi być uzgodniona z działem automatyki TREPKO.
Opracowano na podstawie materiałów firmy TREPKO