Sitma Machinery wspiera projekt badawczy
1 Jan 1970 11:04

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Sitma Machinery – czołowy dostawca rozwiązań do pakowania i dystrybucji – nawiązała współpracę z Crono Log, innowacyjnym start-upem założonym w 2019 r. w celu rozwoju Data Science oraz obliczeń w chmurze, i wspólnie z nim oraz Uniwersytetem w Parmie realizuje projekt badawczy.

Partnerstwo ułatwi badania nad nowym systemem śledzenia produktów, monitorującym materiały opakowaniowe i zawartość paczek na każdym etapie łańcucha dystrybucji. Ten wzorcowy przypadek współpracy między środowiskiem akademickim a biznesowym ma przyczynić się do postępu technologicznego w sektorze automatyki i przynieść znaczące efekty w kwestii gwarancji, jakości i trwałości materiałów.

 

Kluczowi gracze: Sitma Machinery, Crono Log, Uniwersytet w Parmie oraz FT Lab

We wspomniane partnerstwo zaangażował się Wydział Inżynierii i Architektury Uniwersytetu w Parmie, który ściśle współpracował ze światem biznesu i produkcji przy zarządzaniu projektami przyczyniającymi się do postępu naukowego oraz wdrażania korzystnych zmian w procesach produkcyjnych. Projekt jest zarządzany przez FT Lab, laboratorium uniwersyteckie z wiedzą technologiczną umożliwiającą realizację programu Przemysł 4.0, w tym dotyczącą częstotliwości radiowych i identyfikacji, big data i analityki, symulacji i innych. FT Lab jest kierowane przez profesor Eleonorę Bottani, która jest również głównym przedstawicielem uniwersytetu w projekcie.

Sitma Machinery zaangażowała w projekt własny dział badań i rozwoju. Crono Log, choć jest młodą firmą działającą krócej niż rok, ma już na swoim koncie innowacyjne rozwiązania w zakresie zautomatyzowanego śledzenia przesyłek i paczek w sektorze logistycznym. Crono Log będzie nadzorować tworzenie interfejsu do zarządzania danymi i koordynacji z użyciem aplikacji mobilnych i internetowych. Firma, która jest częścią szerszego programu badawczo-rozwojowego, otrzymała regionalne wyróżnienie zapewniające dostęp do publicznych dotacji przeznaczonych na wsparcie projektów o szczególnym potencjale innowacyjności.

Cel: jakość i zrównoważony rozwój

Partnerstwo ma na celu zintegrowanie określonych komponentów sprzętowych i programowych w celu stworzenia inteligentnego produktu, który umożliwia przechwytywanie, gromadzenie i korelację danych w celu zapewnienia pełnej identyfikowalności produktu, od materiału opakowaniowego po zawartość paczki.

Potencjalnymi odbiorcami tego typu rozwiązania są zarówno sektor opakowaniowy, jak i dóbr konsumpcyjnych, które realizują procesy związane z pakowaniem w materiały odwijane z roli.

Uruchomiony na początku 2020 roku projekt przyspieszył tuż po wakacjach; celem jest opracowanie pierwszego działającego prototypu w pierwszym kwartale 2021 roku, a następnie, również w 2021 r., wprowadzenie go do rynkowej sprzedaży.

Współpraca z Sitma to kluczowy element strategii rozwojowej FT Lab, który rozpoczął się pod dobrymi auspicjami – wyjaśnia Eleanor Bottani, przedstawiciela Uniwersytetu w Parmie. Nasze umiejętności się uzupełniają; tym samym powstaje wspólna płaszczyzna do rozwoju projektu (…).

Innowacje efektem współpracy

Celem projektu jest połączenie obecnie istniejących technologii identyfikacji – od tych służących do wykrywania materiału opakowania po sprawdzanie zawartości paczki – co umożliwi dokładne monitorowanie procesów pakowania i wysyłki. Opracowywany system opiera się na instalacji sprzętu w ramach zautomatyzowanego systemu, który potrafi rozpoznać materiał wykorzystany do pakowania; w czasie rzeczywistym połączy on inne informacje związane z produktem wykorzystując do tego celu optykę addytywną i tworząc kompletnego cyfrowego bliźniaka.

Celem jest zagwarantowanie możliwości identyfikacji opakowania lub materiału opakowaniowego we wszystkich ogniwach łańcucha dostaw oraz zapewnienie jego zrównoważonego charakteru. Dane w chmurze będą dostępne dla wszystkich interesariuszy, od producenta materiałów eksploatacyjnych po przetwórcę lub co-packera, od właściciela marki lub sprzedawcę po klienta końcowego.

Prototyp systemu zostanie sprawdzony w serii testów w celu oceny jego przydatności, symulujących jego użycie w różnych warunkach produkcyjnych. Badaniom poddane zostaną różne możliwości wykorzystania oraz różne materiały opakowaniowe. Obserwowane będą również charakterystyka i wydajność w celu oceny potencjału systemu dla zrównoważonego rozwoju, który jest jednym z długoterminowych priorytetów firmy Sitma.

Znajdzie on wiele zastosowań w sektorze komercyjnym – podkreślił Fabrizio Della Casa, dyrektor operacyjny w Sitma. Po pierwsze klient – oraz użytkownik końcowy – otrzymają jeszcze większą gwarancję ochrony jakości produktu oraz zabezpieczenia przed fałszerstwami. Jednym z celów jest również zapewnienie zrównoważonego rozwoju materiałów i całego procesu, dzięki możliwości określenia wpływu maszyny na ślad węglowy nawet w trakcie jej użytkowania.

 

Projekt jest optymalnie dopasowany do nowej ścieżki, którą wyznacza sobie Sitma. Poprzez wdrażanie coraz szerszej i bardziej innowacyjnej oferty usług firma chce stać się nie tylko dostawcą maszyn i systemów, ale również usługodawcą. Korzyścią dla Uniwersytetu w Parmie wynikającą z uczestnictwa w projekcie jest możliwość wykorzystania swego doświadczenia w zakresie technologii częstotliwości radiowych przy automatyzacji sektorów opakowaniowego i przetwórczego.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sitma