Producenci materiałów permanentnych zadowoleni ze sprawozdania PE
10 Feb 2021 11:21

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Opakowań Metalowych (APEAL), organizacja European Aluminium, Federacja Europejskich Producentów Opakowań Szklanych (FEVE) oraz Metal Packaging Europe - członkowie Koalicji na Rzecz Materiałów Permanentnych (Permanent Materials Coalition) - z zadowoleniem przyjmują przyjęcie przez Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym sprawozdania z jego inicjatywy w sprawie planu działania Komisji Europejskiej na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego (CEAP) 2.0.

Będący kamieniem milowym Europejskiego Zielonego Ładu CEAP 2.0 został stworzony z myślą o wzmocnieniu siły ekonomicznej UE, ochronie środowiska oraz zagwarantowaniu możliwie długotrwałego obiegu surowców w ramach GOZ.

Jako materiały permantentne (trwałe) aluminium, szkło i stal mogą być wielokrotnie poddawane procesom odzysku bez utraty ich inherentnych właściwości, a tym samym przyczyniać się do utrzymania obiegu materiałowego. Koalicja na Rzecz Materiałów Permanentnych z satysfakcją przyjęła fakt, że członkowie Parlamentu Europejskiego położyli nacisk na cztery główne kwestie, które mają usprawnić funkcjonowanie GOZ w branży opakowaniowej.

Koncepcja materiałów permanentnych

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Miło nam odnotować, że dzisiejsze głosowanie uznaje kluczową rolę materiałów permanentnych w przechodzeniu z linearnej do w pełni obiegowej gospodarki. Materiały trwałe, które zachowują swoje przyrodzone atrybuty po recyklingu pozwolą Europie utrzymać wartościowe surowce w niekończącym się obiegu materiałowym nowych produktów i opakowań.

 

Usprawnić selektywną zbiórkę odpadów

Maarten Labberton, dyrektor ds. Opakowań w stowarzyszeniu European Aluminium: Dzisiejsze głosowanie kładzie nacisk na fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest warunkiem wstępnym dla wysokiej jakości recyklingu. Wspierając nowe działania zmierzające do poprawy i harmonizacji istniejących systemów zbiórki oraz rozwoju wysokiej jakości infrastruktury sortowania i recyklingu musimy pamiętać, by respektowały one najlepsze praktyki, kontekst lokalny i dobrze funkcjonujące, już istniejące systemy.

Opakowania kluczowe dla bezpieczeństwa produktu

Opakowania spełniają szereg funkcji i cieszy nas, że raport podkreśla ich kluczową rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa produktom, zwłaszcza bezpieczeństwa żywności i higieny oraz ograniczania ilości odpadów spożywczych. Szkło, aluminium i opakowania metalowe to materiały, które mogą wydłużyć czas przydatności produktów do spożycia oraz odgrywają istotną rolę w walce z marnotrawstwem żywności – powiedziała Adeline Farrrelly, sekretarz generalna FEVE.

Rola konsumentów w zapobieganiu powstawania odpadów i gospodarce odpadami

Maksymalizacja zaangażowania konsumentów w zapobieganie powstawaniu odpadów i zarządzanie nimi jest niezbędna, jeśli mamy stworzyć prawdziwie obiegową gospodarkę Unii Europejskiej - skomentowała Leonie Knox-Peebles, dyrektor generalny Metal Packaging Europe. Nowy plan działania na rzecz GOZ uznaje kluczową rolę, jaką mają tu do odegrania konsumenci, ale również zwraca uwagę, że władze państw członkowskich muszą to ułatwiać poprzez zapewnienie konsumentom odpowiednich informacji na temat sposobów sortowania i utylizacji odpadów, oraz że można robić to w łatwy i wygodny sposób.
Koalicja przyjęła do wiadomości wezwanie Parlamentu Europejskiego skierowane do Komisji, aby zaproponowała ona wiążące poziomy recyklingu materiałów, uważa jednak, że to działanie mające na celu napędzanie popytu nie będzie skuteczne w przypadku surowców takich jak aluminium, szkło i stal, które doczekały się dobrze funkcjonujących rynków zbytu na wysokiej jakości surowce z odzysku.

Unia Europejska przoduje na świecie w swych dążeniach do przechodzenia z gospodarki linearnej na prawdziwą gospodarkę obiegu zamkniętego. Przy odpowiednich wskaźnikach recyklingu wynoszących odpowiednio 76%, 76% i 82,5% w 2018 r., sektory aluminium, szkła i stali zajmują czołowe miejsca pod względem recyklingu materiałów opakowaniowych i są dobrze przygotowane do odegrania kluczowej roli w tej transformacji.

Opracowano na podstawie informacji APEAL