Nawilżanie powietrza a produkcja opakowań
1 Jan 1970 14:55

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pandemia koronawirusa pokazuje, jakie niebezpieczeństwa czyhają w naszych budynkach. Zamknięte pomieszczenia sprzyjają rozprzestrzenianiu się wirusów. Optymalna wilgotność powietrza pomaga chronić przed infekcjami. Dla wielu firm z branży opakowaniowej jest to podwójna korzyść: właściwa wilgotność zapewnia przecież jakość i chroni przed zakłóceniami w produkcji.

Wiele procesów w przemyśle opakowaniowym i drukarskim wymaga stałej wilgotności. W większości przypadków idealna jest wilgotność względna od 50 do 60%. Zbyt suche powietrze prowadzi do zmian właściwości materiałów, tworzenia się ładunków elektrostatycznych, zatrzymywania maszyn, zwiększonego wiązania pyłu i zagrożenia zdrowia pracowników. Szczególnie zdrowie pracowników stało się bardzo ważne w ciągu ostatnich 12 miesięcy od wybuchu pandemii koronawirusa. W tym przypadku minimalna wilgotność powietrza na poziomie 40-60% ma zasadniczy wpływ na ochronę przed infekcją.

Przenoszenie wirusa drogą powietrzną

Infekcje wirusowe dróg oddechowych (grypa, wirus COVID-19) są przenoszone prawie wyłącznie z osoby na osobę w pomieszczeniach zamkniętych. Najczęstszą drogą zakażenia jest przenoszenie drogą powietrzną poprzez kropelki w bliskim kontakcie i poprzez aerozole w dalszym: wirusy od osoby zakażonej są wdychane przez drugą osobę i wchłaniane przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. W zależności od wielkości cząstek mówi się o przenoszeniu kropli lub aerozoli. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary aerozole są szczególnie lekkie. W dużych pomieszczeniach aerozole zawierające wirusy mogą się rozprzestrzeniać w powietrzu przez dłuższy czas. Istotne znaczenie mają przy tym ruchy powietrza i wilgotność powietrza, które wpływają bezpośrednio na zasięg, zdolność do tworzenia zawiesin i infekcyjność aerozoli.

Minimum 40% wilgotności powietrza

Na transmisję powietrza i żywotność wirusów istotny wpływ ma również wilgotność względna powietrza. Najniższe ryzyko przenoszenia występuje przy minimalnej wilgotności powietrza od 40 do 60%. Jest to również zakres, w którym obrona immunologiczna poprzez samooczyszczanie się śluzówek jest najskuteczniejsza. Aerozole składają się głównie z wody, soli i białek. Przy wilgotności względnej poniżej 40% aerozole tracą swoją zawartość wody i wysychają. Powstają mniejsze i lżejsze suche aerozole, które mogą unosić się przez dłuższy czas w przestrzeni. Prądy powietrzne i rutynowe czynności pracowników w biurze powodują, że suche aerozole łatwo wzbijają się z powierzchni i rozprzestrzeniają się. Wilgotność powietrza – oprócz znaczenia dla rozprzestrzeniania się aerozoli – ma również duży wpływ na infekcyjność zarazków znajdujących się w kroplach. Poniżej 40% wilgotności względnej aerozole wysychają do tego stopnia, że zawarte w nich sole krystalizują się. Dzięki temu wirusy są chronione i dłużej utrzymują się w stanie infekcji. Przy wdychaniu skrystalizowane sole ponownie rozpuszczają się w wilgotnych drogach oddechowych. Wirusy, które pozostają aktywne, uwalniają się na śluzówkach dróg oddechowych i mogą powodować infekcje. Jeżeli wilgotność względna znajduje się w optymalnym zakresie między 40 a 60%, zawartość wody w aerozolach odparowuje tylko w takim stopniu, że stężenie soli znacząco wzrasta, ale bez krystalizacji i zawarte w nich wirusy nie przeżywają.

Właściwy system nawilżania powietrza

W celu zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza w przemyśle opakowaniowym stosuje się różne systemy i technologie. Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu przy użyciu technologii wysokociśnieniowej jest obecnie najlepszym rozwiązaniem w branży: wysoka wydajność, łatwa instalacja, bezpieczna higiena, niskie koszty energii i prosta konserwacja to główne zalety. W systemach nawilżania Condair Systems woda jest najpierw oczyszczana z zarazków i minerałów, a następnie transportowana za pomocą pompy wysokociśnieniowej bezpośrednio do nawilżaczy umieszczonych w pomieszczeniach produkcyjnych. Wymagana wilgotność względna jest kontrolowana przez cyfrowe systemy sterowania, które stale monitorują sytuację klimatyczną w pomieszczeniach. Precyzyjne punktowe uruchamianie nawilżaczy następuje po przekroczeniu ustawionej dolnej granicy zadanej wartości. Ponieważ w bezpośrednim nawilżaniu pomieszczenia (hale lub wybrane obszary) określa się indywidualnie strefy nawilżania, różne wartości zadane mogą być zrealizowane również dla pomieszczeń o różnych zastosowaniach. Różne wydajności dysz i wielkości jednostek Condair Systems zapewniają idealne wyniki nawilżania dla różnych zastosowań w przemyśle opakowaniowym. 

Nowa broszura „Wilgotność i produkcja”

Na 16 stronach nowego poradnika opisano zalety optymalnej wilgotności powietrza dla człowieka, a także w aspekcie obróbki materiałów i eksploatacji maszyn. Przedstawiona zostanie najnowsza technologia w nawilżaniu powietrza wraz z praktycznymi przykładami. 

Dowiedz się więcej: https://www.condair-systems.pl/czynnik-produkcyjny-klimat

Piotr Ciesielski

Artykuł sponsorowany

Condair Systems Sp. z o.o.  I  ul. Langiewicza 28/2  I  70-263 Szczecin 

tel.: +48 606 981 409  I  peter.ciesielski@condair.com 

www.condair-systems.pl