APEAL, Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej, ogłosiło swoją wizję recyklingu na rok 2025 zatytułowaną „Zero opakowań ze stali na wysypiskach”. Wizja ma być realizowana w czterech głównych obszarach uznanych przez stowarzyszenie za kluczowe w dążeniu do kierowania opakowań do strumieni recyklingu.
Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Cztery kluczowe obszary działań będą obejmowały skupienie się na optymalizacji selektywnej zbiórki odpadów, ustanowienie standardu jakości złomu, zbiórkę i sortowanie stalowych zamknięć oraz projektowanie pod kątem recyklowalności.
Jak pokazuje raport nt. recyklingu autorstwa APEAL z 2018 r., selektywna zbiórka to najlepszy sposób zapewnienia wysokiej jakości wkładu w operacje recyklingu. Dlatego zachęcające było podkreślenie tego faktu w sprawozdaniu Circular Economy Action Plan (CEAP) 2.0 przyjętym przez Parlament Europejski 9 lutego ubiegłego roku.
Ustanowienie standardu jakości złomu jest równie ważne. Kluczowym jest, by kontrola jakości rozpoczynała się już w zakładzie sortującym, o ile chcemy utrzymać jakość w łańcuchu wartości złomu stalowego na opakowania. Można to osiągnąć jedynie poprzez ustanowienie normy jakości dla złomu stali opakowaniowej.
Choć aktualnie w całej Europie do recyklingu trafia średnio 82,5% całej stali opakowaniowej, poziom zbiórki i sortowania zamknięć stalowych na kontynencie ocenia się na „poniżej średniej”, w czym swój udział mają konsumenki regularnie wrzucający je do niewłaściwych pojemników na śmieci (a często do pojemników na odpady resztkowe).
Van Maercke dodaje: Poprawa poziomu recyklingu zamknięć stalowych będzie ważnym wkładem w dążenie ku wyeliminowaniu metalowych opakowań z wysypisk śmieci. Jednak obecnie brak jest jasnych instrukcji sortowania, a konsumenci wykazują niską świadomość. Jednocześnie nieefektywne techniki sortowania w wielu zakładach powodują, że zebrane zamknięcia z metalu są tracone i nie trafiają do recyklingu.
APEAL uważa również, że podstawą udanego wdrożenia wszystkich wspomnianych środków będzie projektowanie z myślą o recyklingu, które pomoże w zagwarantowaniu, że każdy wprowadzany na rynek produkt będzie mógł zostać poddany recyklingowi w możliwie najefektywniejszy sposób.
Wszak opakowania stalowe są cennym zasobem, którego nie możemy marnować, jeśli zamierzamy osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu. APEAL będzie nadal współpracować z kolegami, Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby zrealizować wspólną ambicję prawdziwie obiegowej gospodarki.
Nowy raport APEAL opracowany w celu wsparcia wspólnych działań interesariuszy z całego łańcucha wartości na rzecz Wizji 20205 zostanie opublikowany w grudniu 2021 r.
W tym samym czasie stowarzyszenie ogłosi nowy cel dotyczący poziomu recyklingu, zgodny z nową metodologią obliczeniową UE. Metodologia odnosząca się do danych z 2020 r. przenosi punkt kalkulacyjny dla wszystkich państw członkowskich i wszystkich materiałów opakowaniowych na początek procesu recyklingu. Oznacza to, że nie będzie już można uwzględniać żadnych zanieczyszczeń, a w procesie pomiaru będą wykorzystywane tylko te materiały, które są rzeczywiście poddawane recyklingowi.
Van Maercke dodaje: APEAL w maju br. opublikuje poziomy recyklingu stali za 2019 r. A pod koniec roku zamierzamy jako pierwsi zaprezentować materiał, w którym znajdą się nasze dane zebrane z zastosowaniem nowej metodologii.
Opracowano na podstawie informacji stowarzyszenia APEAL