Nowa mapa drogowa europejskiej branży kartonów napojowych
16 Mar 2021 11:33

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

ACE (Alliance for Beverage Cartons and the Environment), organizacja reprezentująca europejskich producentów kartonów na napoje, wraz ze swymi członkami, firmami SIG Combibloc, BillerudKorsnäs, Elopak, Stora Enso oraz Tetra Pak, określiły zestaw nowych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Tworząc nową mapę drogową branża zobowiązuje się podjąć działania na wszystkich szczeblach łańcucha wartości, począwszy od pozyskiwania surowców w sposób zrównoważony po ograniczenie negatywnego wpływu na klimat oraz zwiększenie skali recyklingu.

Wśród dziesięciu zobowiązań znalazło się zwiększenie skali zbiórki i recyklingu kartonów po napojach, tak aby do 2030 r. osiągnąć ich wskaźniki na poziomie odpowiednio 90% i 70%, a także obniżenie poziomu emisji w łańcuchu wartości oraz powstrzymanie globalnego ocieplenia.

Wyrażając oczekiwania swych członków ACE zobowiązuje się, że do 2030 r. kartony do napojów będą produkowane wyłącznie z materiałów odnawialnych i/lub pochodzących z recyklingu, będą w pełni nadawały się do odzysku i zostaną poddane recyklingowi, a także będą wykonane w całości z surowców pozyskiwanych w sposób zrównoważony. Docelowo ACE dąży do tego, aby kartony do napojów stały się rozwiązaniem opakowaniowym o najniższym śladzie węglowym.

Branża wyznaczyła sobie ambitne standardy na najbliższe dziesięć lat - mówi Annick Carpentier, dyrektor generalna ACE. Z niecierpliwością czekamy na rozwój dialogu z decydentami UE i gwarancję, że istnieją niezbędne uwarunkowania prawne wspierające podróż branży w stronę kartonów napojowych (...).

W oparciu o zobowiązania i cele wyznaczone w Mapie Drogowej 2030 (Roadmap 2030) branża będzie nadal dążyć do upewnienia się, że jej rozwiązania aktywnie przyczyniają się do realizacji celów Zielonego Ładu UE, w szczególności neutralności klimatycznej, cyrkularności, bioróżnorodności i tworzenia prężnych systemów żywnościowych, nie zagrażając jednocześnie zdrowiu i bezpieczeństwu konsumentów.

Branża stale inwestuje w innowacje i technologie zwiększające skalę recyklingu kartonów napojowych – komentuje Marcelle Peuckert, prezes ACE. Potrzebuje ona sprzyjających ram prowadzenia polityki, które w następnej dekadzie będą nadal wspierać nasze inwestycje i innowacje.

Opracowano na podstawie informacji ACE