Marpol Sp. z o.o. ze 150. systemem DuPont Cyrel Fast najnowszej generacji 
1 Jan 1970 13:04

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Marpol Sp. z o.o. jest wiodącym producentem giętkich folii opakowaniowych na polskim rynku, który w swoją strategię rozwoju wpisane ma wykorzystanie najnowocześniejszych technologii i działania prośrodowiskowe. W styczniu br. w Marpol Sp. z o.o. został zainstalowany najnowszej generacji procesor Cyrel Fast firmy DuPont, który zastąpił urządzenie 1000TD tego samego producenta, zakupione w 2008 roku. 

Jest to 1500. instalacja technologii Cyrel Fast na świecie i 150. najnowszej generacji systemu (2000TD).

Marpol Sp. z o.o. rozpoczął działalność w roku 1994 od produkcji folii LDPE na własnych wytłaczarkach. W 1998 r. zakupiono pierwszą maszynę drukującą oraz uruchomiono własne studio graficzne. 4 lata później produkcja została przeniesiona do nowej lokalizacji w Ignatkach koło Białegostoku, gdzie w 2005 r. wybudowano nową halę produkcyjną i rozpoczęto inwestycje w park maszynowy: 10-kolorową fleksograficzną maszynę drukującą, linię do naświetlania płyt fotopolimerowych, 8-kolorową maszynę o szerokości 1500 mm, laminarkę oraz wytłaczarkę folii 5-warstwowej do produkcji barierowej folii LDPE-EVOH. 

W 2014 roku właścicielem Marpol Sp. z o.o. została firma LERG. W roku 2015 w ramach kolejnej inwestycji zakupiono firmę Pabex z Tychów – drukarnię fleksograficzną i producenta folii giętkich, zaś rok później – firmę Hanex z Dąbrowy Górniczej, producenta sztywnych folii termoformowalnych, preform i butelek PET. Dzięki przejęciu tych firm Marpol Sp. z o.o. zyskał dodatkowe moce produkcyjne w nowej lokalizacji oraz pakiet nowych klientów w swoim podstawowym obszarze działalności. 

Akwizycje nie zatrzymały inwestycji w park maszynowy obu zakładów. W 2015 roku w Ignatkach została uruchomiona nowa, 10-kolorowa fleksograficzna maszyna drukująca Bobst, przystosowana do druku Full HD, zaś w 2019 r. w zakładzie w Tychach nastąpiło uruchomienie nowej laminarki oraz 10-kolorowej maszyny fleksograficznej SOMA Optima o szerokości 1270 mm. W roku 2020 w zakładzie w Ignatkach wybudowano nowy magazyn i uruchomiono nową wytłaczarkę folii 5-warstwowych.

W zakładzie w Ignatkach posiadamy obecnie 4 linie do ekstruzji folii LDPE oraz 4 maszyny flekso: dwie 10-kolorowe i dwie 8-kolorowe – wylicza Robert Awruk, dyrektor produkcji w firmie Marpol Sp. z o.o.W zakładzie w Tychach pracują 3 maszyny flekso, również 8- i 10-kolorowe. Łącznie w obu zakładach dysponujemy 6 laminarkami oraz 9 krajarkami, a także 2 liniami do produkcji worków płaskich i opakowań typu doypack. W obu oddziałach zatrudniamy łącznie 300 osób.

Doświadczenie i wysokie standardy

Oferta Marpol Sp. z o.o. obejmuje produkcję folii PE koekstrudowanych 3-warstwowych oraz 5-warstwowych barierowych z PE-EVOH-PE, a także produkcję szerokiej gamy laminatów z udziałem PE, OPP, cPP, PET, PA z nadrukami fleksograficznymi do 10 kolorów, które są wykorzystywane na pionowych i poziomych maszynach pakujących typu transwrap, flowpack i rolowych maszynach termoformujących. W zakładzie w Tychach dodatkowo produkowane są worki do pakowania ręcznego lub półautomatycznego, a także opakowania stojące typu doypack z zamknięciem strunowym.

Dzięki umiejętnościom i możliwościom, które wypracowaliśmy przez ponad 25 lat działalności, dzisiaj jesteśmy obecni w wielu branżach – mówi Robert Awruk. – Odbiorcami naszych wyrobów są producenci mleka i przetworów mlecznych, mięsa, wędlin, ryb, mrożonych warzyw i owoców, słodyczy, makaronów, produktów śniadaniowych, przekąsek, bakalii, kasz, ryżu, wód mineralnych, napojów, soków, piwa, środków czystości, chemii gospodarczej, materiałów technicznych i dla ogrodnictwa. Naszymi głównymi klientami są producenci żywności z Polski, Niemiec, krajów Beneluksu, Litwy oraz Ukrainy i Białorusi. W oparciu o własną produkcję folii wypracowaliśmy wiele rozwiązań, które podnoszą efektywność i funkcjonalność produkowanych opakowań. Jesteśmy autorem kilkudziesięciu receptur folii, które opracowane zostały pod kątem indywidualnych potrzeb klientów. Stabilność cen i warunków handlowych oraz krótkie terminy realizacji spowodowały, że Marpol Sp. z o.o. ma wielu zadowolonych i lojalnych klientów. Dążymy do spełnienia ich oczekiwań i wymogów, dokładnie wsłuchując się w potrzeby i nieustannie troszcząc się o detale. Dbamy o wysokie standardy naszych produktów i usług oraz poszukujemy nowoczesnych rozwiązań i technologii w celu zapewnienia pełnej satysfakcji odbiorców. Jesteśmy doświadczonym i dobrze zorganizowanym producentem. Posiadamy systemy ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, BRC/IoP oraz niezbędne atesty i certyfikaty. Wszystkie wyroby poddawane są wnikliwym badaniom przez dział kontroli jakości dysponujący nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym.

Dotrzymać kroku

Rynek nieustannie stawia nowe wyzwania przed naszymi klientami i Marpol Sp. z o.o. – chcąc pozostać wiodącym dostawcą – musi dotrzymać kroku swoim partnerom, a w wielu obszarach wyprzedzać ich działania – uważa Robert Awruk. – Jesteśmy zainteresowani nowymi technologiami, śledzimy nowinki z rynku i wdrażamy nowe pomysły. Nasza firma stawia sobie wysoko poprzeczkę rozwojową, a ciągłe doskonalenie i inwestycje zarówno w rozwój pracowników, jak i modernizację parku maszynowego są wpisane w plan działania firmy.

Niewątpliwie jednym z przejawów takiej strategii jest inwestycja w system DuPont Cyrel Fast najnowszej generacji do produkcji płyt fotopolimerowych w technologii termicznej. Naszą misją jest dostarczanie opakowań z nadrukami najwyższej jakości – podkreśla Robert Awruk. – Wymagania stawiane nadrukom wykonywanym techniką fleksograficzną stale rosną. Nowe urządzenie wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Liniatury rzędu 175-200 lpi, stabilność reprodukcji najmniejszych punktów w światłach czy możliwość korzystania z nowych rozwiązań jak mikrostruktury Pixel+ wpisują się w aktualne trendy. Najwyższa precyzja pasowania czy szybkość dorabiania uszkodzonych płyt to atuty termicznego procesowania płyt, do których przyzwyczailiśmy się, użytkując urządzenie starszej generacji (TD1000). Kiedy kupowaliśmy je w 2008 r., była to technologia przełomowa, która bardzo usprawniła naszą produkcję. Głównym powodem wyboru technologii termicznej był wówczas fakt, że czas produkcji płyty wynosi zaledwie 30 minut. To przepaść w porównaniu z technologią solwentową, która wymaga suszenia i stabilizacji, co zajmuje kilkanaście godzin. Firma DuPont jest najbardziej zaawansowana w technologii termicznej i właściwie nie ma konkurencji. Świadczy o tym najlepiej liczba instalacji – na całym świecie pracuje już 1500 systemów Cyrel Fast. Również nasi operatorzy preferują wykonywanie płyt w technologii termicznej.

Nadruki fleksograficzne w standardzie full HD to już codzienność. Zachowanie powtarzalności kolorystyki, szczególnie przy wznowieniach lub seriach projektów, jest równie istotne, jak możliwość błyskawicznego wykonania płyty fotopolimerowej – przyznaje Robert Awruk. – W przypadku akceptacji nadruku przez klienta w naszym zakładzie zdarzają się sytuacje, kiedy konieczna jest korekta w przygotowanym wzorze, wymagająca wykonania nowej płyty. W czasie krótszym niż godzina możemy wrócić do akceptacji – nie wymaga to długiego postoju czy też przesunięcia zatwierdzania na inny termin. Oszczędzamy czas klienta i optymalnie wykorzystujemy nasze maszyny drukujące. Nowe urządzenie ma również zredukowaną ilość operacji związanych z serwisowaniem (jak choćby malowanie bębna). Diagnostyka on-line pozwala na bieżąco monitorować parametry urządzenia i przyspiesza czas reakcji w przypadku wystąpienia awarii. Nowa inwestycja pozwoli nam zmniejszyć wolumen płyt kupowanych w zewnętrznych przygotowalniach. Rocznie przetwarzamy około 4 tysięcy m2 płyt i dzięki większym możliwościom produkcyjnym urządzenia 2000TD będziemy w stanie wykonywać również płyty na potrzeby zakładu w Tychach, który nie dysponuje własną przygotowalnią. Cenimy współpracę z firmą DuPont ze względu na jej stabilność, stały rozwój i wysoką jakość produktów. Jej polski dystrybutor, spółka Reprograf-Grafikus, która instalowała również pierwsze urządzenie, jest tu sprawdzonym partnerem.

W kierunku ekologicznej produkcji

Ochrona środowiska jest bardzo istotnym elementem polityki naszej firmy – zapewnia Robert Awruk. – Oprócz trendów, które dotyczą samych opakowań, widzimy również konieczność wprowadzania bardziej ekologicznych technologii przy ich produkcji. System Cyrel Fast najnowszej generacji wpisuje się w ten kierunek. Wbudowany katalizator spalin wydziela praktycznie tylko ciepłe powietrze, eliminując emisję lotnych związków organicznych (VOC) – w porównaniu do technologii solwentowej to redukcja o 99%!

Pierwsza generacja Cyrel Fast była prawdziwą rewolucją – jego najnowsza generacja to ewolucja i dopracowanie tej technologii w kierunku wyższej wydajności i stabilności parametrów 

– dodaje Tomasz Nojszewski, kierownik sprzedaży w DuPont Image Solutions. – W porównaniu z pierwszą generacją Cyrel Fast, w samym urządzeniu przeprojektowaliśmy praktycznie wszystko – poczynając od sposobu mocowania płyty za pomocą kołków (brak bębna z warstwą kompresyjną oraz specjalną farbą adhezyjną), poprzez o wiele bardziej precyzyjny system wybierania monomeru z elementów niedrukujących, po ulepszone parametry środowiskowe. Istotnym celem, który sobie postawiliśmy, było zminimalizowanie elementów, które ulegają cyklicznemu zużyciu, aby urządzenie było trwałe i niezawodne w codziennej produkcji płyt. Maszyna jest klimatyzowana, co przekłada się na pełną stabilność wymiarową płyty. Dzięki katalizatorowi wydobywa się z niej jedynie ciepłe powietrze – może więc stać nawet w biurze. W porównaniu z poprzednią generacją charakteryzuje się emisją lotnych związków organicznych niższą o 76%, co wyprzedza obowiązujące normy. Z kolei w porównaniu z technologią solwentową zużywa o 63% mniej energii nieodnawialnej. System 2000TD wyróżniają ergonomia i kompaktowe wymiary, operatorzy na całym świecie podkreślają łatwość obsługi i niezawodność. Oferowana przez DuPont diagnostyka online sprawdza się szczególnie w okresie pandemii, kiedy wizyty serwisantów są utrudnione czy wręcz niemożliwe – na podstawie połączenia z maszyną najczęściej jesteśmy w stanie zdiagnozować problem i zaproponować rozwiązanie.

Strategia rozwojowa Marpol Sp. z o.o. zakłada wejście na nowe rynki – podsumowuje Robert Awruk. – Rozwijamy kolejne segmenty w branży spożywczej, ale także poza nią, od 2019 z sukcesem umocniliśmy pozycję firmy w branży kosmetycznej. Otwieramy współpracę z nowymi krajami – w 2020 rozpoczęliśmy regularne dostawy do USA. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań w gamie oferowanych produktów takich jak ulepszona technologia nadruku, zdobienia czy uszlachetniania folii według potrzeb rynkowych. Inwestujemy w innowacyjne podłoża do druku; prowadzimy m.in. zaawansowane próby z wykorzystaniem monomateriałów, których wyższe wykorzystanie wpisane jest w strategię środowiskową większości producentów żywności oraz sieci handlowych. Angażujemy się w działania mające na celu ograniczenie zużycia plastiku (np. poprzez udoskonalone receptury w celu optymalizacji grubości i rozmiarów używanych folii). Wreszcie, biorąc pod uwagę ochronę środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, wykorzystujemy do produkcji przetworzone surowce.  AN