10-letnia mapa drogowa producentów aluminium i opakowań na napoje
1 Jan 1970 10:50

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Organizacje European Aluminium oraz Metal Packaging Europe ogłosiły 24 marca br. wspólną listę działań (mapę drogową), które mają umożliwić osiągnięcie 100% poziomu recyklingu aluminiowych puszek napojowych do 2030 r.

Ogłoszenie odzwierciedla przekonanie producentów arkuszy aluminiowych, aluminiowych puszek na napoje oraz firm zajmujących się recyklingiem zużytych metalowych opakowań napojowych, że w najbliższych 10 latach puszki aluminiowe mogą stać się nieodzownym elementem prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego.

Przeciętny wskaźnik recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Unii Europejskiej (UE-28, w tym Wielka Brytania jako pełnoprawne państwo członkowskie w 2018 r.), Szwajcarii, Norwegii i Islandii wzrósł w 2018 r. do nowego rekordowego poziomu 76,1%.

W mapie drogowej wymieniono cztery konkretne obszary działań:

- usprawnienie systemów zbiórki zużytych aluminiowych puszek z gospodarstw domowych i komunalnych;

- zwiększanie wydajności infrastruktury sortowania i skuteczne rozwiązywanie problemu nieformalnego recyklingu;

- odzyskiwanie aluminium z przetwarzania osadów dennych;

- skuteczne informowanie i angażowanie konsumentów.

Mapa drogowa została zaprezentowana w trakcie webinarium odbywającego się 25 marca i zorganizowanego wspólnie przez obie organizacje, w którym uczestniczyło ponad 200 słuchaczy.

Inicjatywę pochwalił Kestutis Sadauskas, dyrektor ds. GOZ i zielonego rozwoju w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej: Sektor aluminiowy zasługuje na pochwały za swe wysiłki na rzecz usprawnienia recyklowalności aluminiowych opakowań napojowych. Ale ciągle wiele pozostaje do zrobienia.

Naszym celem jest sprawienie, by wszystkie opakowania, które trafią na rynek w 2030 r., nadawały się albo do recyklingu, albo ponownego wykorzystania. Aby wszystkie opakowania zyskały cyrkularny charakter, aby ograniczyć ich nieefektywność i negatywny wpływ na środowisko, konieczny jest wspólny wysiłek o transformacyjnym charakterze, i nie lekceważyłbym tego wyzwania.

Komisja Europejska uznaje znaczenie aluminium jako zasobu w dążeniu do GOZ i gospodarki niskoemisyjnej. My również mamy swoją rolę do odegrania, zaś Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności zapewni wsparcie finansowe inwestycji na dużą skalę.

Opracowano na podstawie informacji Packaging Europe